Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami w zimie

2017-12-15 10:43 Paweł Romanowski

Zimą drzewa owocowe są narażone nie tylko na uszkodzenia mrozowe. Częstym zagrożeniem dla drzew owocowych w ogrodzie są dzikie zwierzęta. Podpowiadamy jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami.

Na działkach i w ogrodach sąsiadujących z lasem, dużym problemem zimą mogą okazać się dzikie zwierzęta – zające i sarny. Jeśli zwierzęta te nie znajdą wystarczająco dużo pokarmu w lesie (a dzieje się tak, gdy pokrywa śnieżna jest duża i długo zalega), istnieje wtedy duże ryzyko, że przyjdą go szukać w naszym ogrodzie. Zające i sarny chętnie ogryzają korę praktycznie ze wszystkich drzew owocowych. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, zwłaszcza wiśnie i jabłonie.

Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami

Aby ochronić drzewa owocowe przed ogryzaniem kory przed zające i sarny trzeba odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed zimą.

  • Osłony – najprostszą metodą zabezpieczania pnia jest okrycie go słomianą lub wiklinową matą, słomianym chochołem lub grubą tekturą falistą. Niestety, materiały te mogą być łatwo zniszczone przez zwierzęta. Znacznie trwalszą ochronę dają metalowe siatki i ich plastikowe odpowiedniki (tzw. osłonki siatkowe). Można stosować także perforowane osłonki samoistnie zwijające się (stosowane często w sadach i lasach), perforowane osłonki spiralne (do zabezpieczania cieńszych gałązek korony). Pień najlepiej zabezpieczyć plastikową tubą, a wierzchołek wzrostu osłonką z kolcami. Wszystkie te produkty można kupić w większych centrach ogrodniczych lub w internetowej sprzedaży wysyłkowej.
  • Ogrodzenie – to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia drzew owocowych w ogrodzie przed dzikimi zwierzętami. Aby skutecznie zniechęcić zające, ogrodzenie musi mieć około 120 cm wysokości (niższe ogrodzenia zające mogą przeskoczyć), Większe zwierzęta wymagają wyższego ogrodzenia: nawet 2–2,5 m. Dodatkowo ogrodzenie powinno być wkopane w ziemię na głębokość 30 cm lub posiadać mocny fundament (aby zwierzęta nie podkopały ogrodzenia).
  • Repelenty – skuteczną metodą zapobiegania uszkodzeniom pni, powodowanym przez zające i sarny, jest ich odstraszanie za pomocą substancji zapachowych zawartych w specjalnych preparatach, zwanych repelentami (np. Biotec, Cervacol Extra, Emol BTX LA, Repentol, Sarna-Stop). Są one powszechnie stosowane w dużych sadach towarowych. Nanosi się je na powierzchnię kory. Można je kupić w większych centrach ogrodniczych. Niektórzy ogrodnicy stosują inną, mniej powszechną ale skuteczną metodę odstraszania zwierząt. W tym celu wieszają na drzewach pachnące mydełka toaletowe (nie wyjmuje się ich z opakowania).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE