Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści – ochrona przed szkodnikami i chorobami

2014-10-20 17:01

Rośliny w ogrodzie należy chronić przed chorobami i szkodnikami nie tylko w sezonie, ale także gdy już opadną liście z drzew i krzewów. Dlaczego trzeba usuwać z ogrodu opadłe liście i po co zakłada się opaski lepowe na pnie drzew? Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami.

Chcąc się cieszyć zdrowymi roślinami w ogrodzie, trzeba o nie dbać cały rok. Okres, gdy z drzew i krzewów opadną liście, a później śnieg przykryje rośliny, nie zwalnia nas z obowiązku prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jeżeli uda się wcześnie rozpoznać zagrożenie chorobami bądź szkodnikami i przeprowadzimy odpowiednie zabiegi, to wiosną rośliny w ogrodzie będą miały większe szanse na zdrowy rozwój.

Ochrona roślin: dlaczego trzeba usuwać opadłe liście?

Jesienią należy dokładnie wygrabić opadłe liście oraz usunąć zaschnięte kwiaty i owoce, ponieważ mogą być one siedliskiem chorób i szkodników. Zdrowe resztki roślinne można kompostować, ale te, na których znajdują się formy przetrwalnikowe patogenów, należy zniszczyć. W ten sposób zlikwidujemy ogniska na przykład brunatnej zgnilizny, parcha jabłoni i gruszy, rdze, drobną plamistość liści drzew pestkowych, czerń krzyżowych czy czarną plamistość róż.

Ochrona roślin: ręczne zbieranie jaj i larw szkodników

Już na początku listopada (po opadnięciu liści), prowadzimy obserwacje roślin – możemy na nich znaleźć jaja, larwy i dorosłe postaci szkodników. By ograniczyć ich populację należy zbierać je ręcznie i niszczyć. W oprzędach na gałęziach drzew możemy znaleźć larwy kuprówki rudnicy, w szczelinach kory znajdziemy przędziorka chmielowca, czerwce, mszyce, a na liściach kasztanowca – szrotówka kaszanowcowiaczka, którego populację ograniczymy przez dokładne zgrabienie opadłych liści i ich spalenie.

Ochrona roślin: opaski lepowe na pnie drzew

Opaski i taśmy lepowe różnej szerokości są pokryte dwustronnie klejem i przygotowane do mocowania na pniu drzewa. Służą do odławiania (łapania) szkodników w różnych stadiach rozwoju, przemieszczających się po pniach drzew.
Opaski i taśmy lepowe zakłada się nie pnie drzew ozdobnych i owocowych we wrześniu i październiku oraz w marcu. Pozwalają one ograniczyć m.in. rozwój populacji piędzika przedzimka, który jesienią wspina się po pniach drzew, by zakończyć cykl rozwojowy. Opaski, taśmy lub tektura falista są skuteczne w zwalczaniu różnych szkodników, np. owocówek, nasionnicy, zimówki ogołotniaka i ukośnicy szczawiówki.

Ochrona roślin: zwalczanie chemiczne w okresie bezlistnym

Duży problem stanowi zwalczanie miseczników, ochojników, przędziorków, ponieważ osiągają maksymalnie kilka milimetrów długości i są trudne do wypatrzenia. Dlatego po opadnięciu liści z drzew prowadzimy obserwacje roślin i – jeśli znajdziemy jaja w szczelinach kory i pęknięciach pędów – przystępujemy do zwalczania chemicznego. Najlepszy do przeprowadzenia zabiegu jest moment, gdy temperatura utrzymuje się przez kilka dni powyżej 6 st.C. Stosujemy opryski preparatami na bazie oleju parafinowego, takimi jak Catane 800 EC, Promanal 60EC, Treol 770EC. Należy dokładnie opryskać roślinę środkiem, by mieć pewność, że dokłądnie pokryje on ciała szkodników cienką warstwą, uniemożliwiając im oddychanie. Stosowanie preparatów olejowych na drzewach owocowych przyczynia się do ograniczenia jaj mszyc oraz zmniejszenia ilości zarodników grzybów patogenicznych, np. pleśni.

Tych kilka, wybranych zabiegów ochronnych, które należy wykonać jesienią i zimą pomogą zapewnić ochronę naszym roślinom na wiosną i przez cały sezon wegetacyjny.