Czy w listopadzie można przyciąć czereśnię, tawułę japońską i forsycję? Odpowiada ekspert

2024-11-05 9:49

Mam działkę z domem jednorodzinnym, na której rośnie duża czereśnia - ma co najmniej 10 lat, nie ma oznak chorób, ale sięga na wysokość piętra. Chcę ją skrócić, ponieważ zasłania trochę widok z okien na piętrze, a poza tym do górnych gałęzi mają dostęp od lat tylko szpaki. Chodzi mi o skrócenie o np. 2 m. Chciałabym też przyciąć białą tawułę japońską i forsycję, z których mamy żywopłot, mający już ponad 10 lat. Wymaga on przycięcia z góry, ostatnio był cięty w zeszłym roku, latem, i teraz ma metrowe odrosty wyginające się od wiatru na wszystkie strony. Czy w listopadzie można któreś z tych roślin przyciąć?

Cięcie drzewa
Autor: GettyImages Czy w listopadzie można przycinać krzewy i drzewa?

Spis treści

  1. Cięcie drzew i krzewów - błędem jest brak przycinania lub niepotrzebne cięcie
  2. Przy cięciu ważny jest termin
  3. Kiedy i jak ciąć starsze drzewa czereśni?
  4. Czy w listopadzie można przycinać krzewy i drzewa?

Cięcie drzew i krzewów - błędem jest brak przycinania lub niepotrzebne cięcie

Cięcia potrzebują szczególnie młode, nowo posadzone rośliny, ponieważ dzięki niemu lepiej się rozkrzewiają i zagęszczają, formując ładny i właściwy dla danego gatunku pokrój korony. Brak cięcia roślin za młodu skutkuje tym, że są one rzadkie w dolnych partiach. Rośliny nieprzycinane bardzo często także zatracają swój pokrój, osłabia się ich kwitnienie (także owocowanie), rozrastają się nadmiernie, zacieniają i zarastają ogród. W takich warunkach szybciej rozwijają się także choroby i częściej żerują szkodniki roślin.

Przy cięciu ważny jest termin

Większość krzewów ogrodowych uprawiamy ze względu na ich walory ozdobne, a przede wszystkim dekoracyjne kwiaty lub owoce zdobiące rośliny jesienią. Przycinanie w nieodpowiednim czasie zwykle powoduje, że krzewy nie kwitną lub kwitną słabo – niewłaściwe cięcie pozbawia je pąków.

Warto poznać terminy kwitnienia naszych krzewów ogrodowych i pamiętać, że krzewy kwitnące latem tniemy na wiosnę, a te kwitnące wiosną przycinamy po przekwitnięciu, tak by zawiązały pąki na kolejny sezon przed zimą.

Kiedy i jak ciąć starsze drzewa czereśni?

Starsze drzewa czereśni przycinamy latem, po zbiorze owoców (lipiec/sierpień). Jeżeli nie przycięliśmy drzew do końca sierpnia, możemy zabieg kontynuować we wrześniu, ale należy go zakończyć w pierwszej dekadzie miesiąca.

Celem letniego cięcia czereśni jest przede wszystkim przerzedzenie korony i jej obniżenie, a także usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się. Aby obniżyć koronę starszych drzew i ich wysokość do pożądanych 3-4 m, należy usunąć wierzchołek korony – pozwoli to łatwiej zbierać owoce w kolejnym sezonie. Można także skorygować rozpiętość (szerokość) korony i w tym celu po prostu skracamy zbędne, zbyt rozrośnięte konary.

Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić czereśnie? Czy jesień to dobra pora? Jak sadzić drzewka?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Czy w listopadzie można przycinać krzewy i drzewa?

O tej porze roku (listopad) nie tniemy już roślin. Cięcie przeprowadzone w tej chwili może spowodować przemarznięcie roślin. Czereśnie tniemy po owocowaniu. Cięcie krzewów tawuły należy przeprowadzać wczesną wiosną – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Forsycję natomiast przycina się wyłącznie po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści - zazwyczaj przypada to na koniec kwietnia lub początek maja.

Przeczytaj też: Co przycinamy jesienią? Jakie krzewy ozdobne należy ciąć jesienią, kiedy robić to najpóźniej?

Inne porady tego eksperta

Cięcie trzmieliny: kiedy i jak ciąć trzmielinę
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają