Spis treści
Jak wygląda róża chińska?
Róża chińska, czyli hibiskus doniczkowy, to rozłożysty i okazały krzew, dorastający do ponad 2 m wysokości i posiadający sztywne, rozgałęzione pędy. Przez cały rok jego ozdobą są duże, zielone, błyszczące, jajowate liście, ale od późnej wiosny do jesieni (maj-październik) na pierwszy plan wysuwają się niezwykle dekoracyjne, kolorowe, lejkowate kwiaty. Swoją urodę zawdzięczają dużym, rozłożystym płatkom korony oraz mocno wyeksponowanemu, wystającemu słupkowi z wianuszkiem żółtych lub kremowych pręcików na szczycie.
U gatunku kwiaty są zwykle pojedyncze i mają różową lub czerwoną barwę, ale u odmian ozdobnych mogą być także półpełne lub pełne i występować w całej gamie kolorystycznej: od białych, przez żółte, pomarańczowe, kremowe, różowe, czerwone, aż po dwukolorowe.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego róża chińska nie kwitnie?
Przyczyna braku kwitnienia róży chińskiej leży zapewne w sposobie pielęgnacji rośliny, która jest dość wrażliwa na błędy uprawowe i na niewłaściwe warunki reaguje m.in. brakiem kwitnienia. Trzeba pamiętać, aby w okresie spoczynku (od listopada do lutego) ograniczyć podlewanie, ale nie przesuszać bryły korzeniowej. Temperatura zimą powinna wynosić 12-15 st.C. Gdy jest zbyt ciepło, liście żółkną i roślina się wyciąga. Dodatkowo, gdy jest ciepło i sucho lub zbyt zimno – roślinę często atakują szkodniki.
Warto też pamiętać, że róże chińskie źle znoszą poruszanie i przestawianie (roślina jest wrażliwa na dotyk i potrącana lub przestawiana, bardzo szybko zrzuca kwiaty oraz pąki kwiatowe), zimne przeciągi, przesuszenie i przelewanie bryły korzeniowej, brak nawożenia wiosną, częste przesadzanie, suche powietrze.
Przeczytaj też: Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych! Jak zadbać zimą o domowe kwiaty, aby nie zmarniały?
Czy róża chińska może stać na dworze?
Różę chińska w sezonie można wystawiać do ogrodu, na balkon czy taras, ale jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy przenieść ją do domu i zapewnić jasne, ciepłe otoczenie. Roślina nie toleruje mrozów, więc wiosną na zewnątrz można wystawić ją dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym?

Inne porady tego eksperta