Czy u tui 'Smaragd' trzeba usuwać suche igły? Zapytaliśmy eksperta

2024-10-21 11:34

Mam pytanie dotyczące tui 'Smaragd': czy jest konieczne otrząsanie tui z suchych igieł i usuwanie z ziemi tego igliwia. Mam ogród obsadzony tymi tujami. I co roku Pan, który się zajmuje ogrodem, właśnie tak postępuje. Bardzo proszę o fachową informację - czy jest to konieczne? Mam duży ogród, więc pracy jest przy tym dość dużo. Pyta czytelnik.

Tuja Szmaragd
Autor: GettyImages Thuja occidentalis 'Smaragd', zwana potocznie tują Szmaragd labo tują szmaragdową, to bardzo popularna odmiana żywotnika zachodniego

Spis treści

  1. Jak wygląda tuja 'Smaragd'?
  2. Jakie wymagania ma tuja Szmaragd?
  3. Czy u tui 'Smaragd' trzeba usuwać suche igły?

Jak wygląda tuja 'Smaragd'?

Pokrój tui Szmaragd jest regularny, stożkowy. Roślina ma szmaragdowozielone łuski (zmodyfikowane liście). To zazwyczaj wyróżnia żywotnik sadzony w kompozycjach krzewiasto-drzewiastych z innymi gatunkami i odmianami iglaków.

Jakie wymagania ma tuja Szmaragd?

Podłoże przed sadzeniem tui Szmaragd powinno być oczyszczone, przekopane i wyrównane. Zbyt lekkie gleby zaleca się użyźnić mieszając z żyzną, zakupioną ziemią, a także obornikiem (w roku poprzedzającym sadzenie). Zbyt ciężkie gleby rozluźnia się m.in. przez mieszanie z piachem i kompostem. Optymalne pH podłoża dla tui oscyluje w granicach 4,5-5,5. Zbyt kwaśne powoduje słabszą pobieralność wody i składników pokarmowych, w tym magnezu, którego niedobór powoduje chlorozy i brązowienie łusek. W zbyt zasadowym podłożu często pojawia się problem z niedoborem żelaza, co z kolei powoduje m.in. żółknięcie pędów. Pewnym sposobem „na start” jest wykopywanie dużych dołków (lub rowów) i sypanie żyznej ziemi na dno.

Iglaki na żywopłot - jak stworzyć z iglaków gęsty, zielony żywopłot i jak o niego dbać?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Czy u tui 'Smaragd' trzeba usuwać suche igły?

Oczyszczanie żywotników (tui) z uschniętych igieł nie jest konieczne, ale z pewnością pożyteczne. Po pierwsze ze względów estetycznych, a po drugie z względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.

Zalegające wewnątrz korony tui obumarłe gałązki mogą być miejscem zimowania zarodników grzybów chorobotwórczych, które wiosną zaatakują zdrowe części rośliny. Jesienne opadanie igieł czy łusek to normalny odruch fizjologiczny rośliny i najlepsze co możemy zrobić, to właśnie oczyszczenie krzewów z opadłych łusek.

Przeczytaj tez: Tuje w ogrodzie. Jakie gatunki tui sadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować?

Tuja Smaragd
Autor: www.thinkstockphotos.com Żywotnik zachodni 'Smaragd'

Inne porady tego eksperta

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają