Iglaki na żywopłot - jak stworzyć z iglaków gęsty, zielony żywopłot i jak o niego dbać?

2024-06-26 15:13

Iglaki na żywopłot wybiera wielu właścicieli ogrodów. Dlaczego? Szpaler roślin iglastych posadzonych wzdłuż granicy to świetny sposób na odizolowanie ogrodu od otoczenia. A do tego iglaki są efektowne przez cały rok. Jak zrobić żywopłot z iglaków? Jakie gatunki wybrać?

Spis treści

  1. Dlaczego warto wybrać iglaki na żywopłot?
  2. Jakie iglaki na żywopłot?
  3. Iglaki na żywopłot - balotowane czy z pojemnika?
  4. Jak przygotować miejsce na żywopłot z iglaków?
  5. Sadzenie iglaków w żywopłocie
  6. Jak dbać o żywopłot z iglaków?

Jest kilka powodów, dla których warto posadzić żywopłot. Przede wszystkim tworzy on dobre, naturalne tło dla kompozycji ogrodu, na którym ładnie wyglądają rośliny. Przestrzeń otoczona żywopłotem jest zaciszna i przytulna, co sprzyja relaksowi. Żywopłot poprawia mikroklimat na działce, ponieważ wydziela tlen i parę wodną, a pochłania dwutlenek węgla. Poza tym dzięki porowatej strukturze lepiej niż zwykłe ogrodzenie zatrzymuje kurz oraz zanieczyszczone uliczne powietrze.

Dlaczego warto wybrać iglaki na żywopłot?

Zaletą iglaków jest to, że są niezmienne. Osłaniają działkę szczelnym parawanem również zimą. Rośliny iglaste są z natury gęste, a liczne odmiany mają regularny stożkowy lub kolumnowy pokrój. Dzięki temu nie wymagają częstego i intensywnego cięcia, bo nawet bez niego posadzone w równym szyku tworzą zwarty szpaler. Na pielęgnację takiego żywopłotu nie trzeba więc poświęcać dużo czasu.

Iglaki na żywopłot muszą być odporne na mróz. W naszych warunkach najlepiej się sprawdzają cisy pospolite i pośrednie, kolumnowe odmiany jałowców chińskich, pospolitych i skalnych oraz żywotniki zachodnie (tuje). Ładne żywopłoty powstają również z choiny kanadyjskiej i świerka pospolitego, pod warunkiem że są regularnie formowane.

Jakie iglaki na żywopłot?

  • Choina kanadyjska. Jest drzewem, ale bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego nadaje się na żywopłoty formowane. Może rosnąć na słońcu i w cieniu, w każdej niezbyt suchej glebie.
  • Cis pospolity i cis pośredni. To najlepsze rośliny na gęste, zimozielone żywopłoty formowane. Dobrze się czują zarówno w słonecznych, jak i cienistych miejscach. Najbardziej lubią żyzną i wilgotną glebę. Tworzą liczne kolumnowe odmiany.
  • Jałowiec chiński. Ma bardzo małe wymagania glebowe i dobrze znosi suszę. Najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Tworzy liczne odmiany różniące się pokrojem, na żywopłoty najlepsze są: 'Iowa', 'Obelisk' i 'Spartan'.
  • Jałowiec pospolity. Lubi słońce, jest odporny na suszę i niewybredny w stosunku do gleby. Na żywopłoty polecane są kolumnowe odmiany: 'Hibernica', 'Meyer' i 'Suecica'.
  • Jałowiec skalny. To najlepszy spośród jałowców gatunek żywopłotowy. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej, pod warunkiem że miejsce jest słoneczne. Ma wiele szybko rosnących kolumnowych i stożkowych odmian: 'Blue Arrow', 'Blue Heaven', 'Moonglow', 'Skyrocket', 'Silver Star', 'Wichita Blue'.
  • Świerk pospolity. Nadaje się na formowane żywopłoty. Można go sadzić w słońcu lub półcieniu. Lubi żyzną i wilgotną glebę, źle znosi suche i zanieczyszczone miejskie powietrze.
  • Żywotnik zachodni. Tworzy bardzo liczne odmiany o gęstych kolumnowych lub stożkowych koronach. Nadaje się na wysokie szpalery. Lubi żyzne i wilgotne gleby. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu.
Warto wiedzieć

Iglaki na żywopłot - balotowane czy z pojemnika?

Rośliny balotowane są wykopane ze szkółki z bryłą ziemi, która jest zabezpieczona jutową tkaniną lub siatką. Zwykle są one tańsze niż te uprawiane w pojemnikach. Kupując je, należy sprawdzić, czy bryła korzeniowa nie jest sucha. Im jest ona większa, tym lepiej. Iglaki balotowane sadzimy od września do pierwszych dni listopada (lepiej nie przekraczać tego terminu, żeby rośliny zdążyły się ukorzenić w nowym miejscu przed zimą) oraz wiosną, w kwietniu.Tkaniny, która zabezpiecza korzenie, nie trzeba usuwać w czasie sadzenia – wystarczy ją rozwiązać.

Rośliny w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wzrostu, aż do mrozów. Przy kupnie sprawdzamy, czy ziemia w donicy jest wilgotna i czy roślina mocno się „trzyma” pojemnika, bo to oznacza, że jej system korzeniowy jest dobrze rozwinięty. Świadczą też o tym korzonki wyrastające z otworów w dnie donicy

Jak sadzić iglaki. Poradnik sadzenia iglaków

Jak przygotować miejsce na żywopłot z iglaków?

  • Przy użyciu sznurka wyznaczamy linię żywopłotu – to ułatwi sadzenie roślin i sprawi, że żywopłot będzie równy.
  • Następnie przekopujemy ziemię na głębokość szpadla w pasie szerokości około 60 cm lub kopiemy doły, w których umieścimy rośliny (ich średnica powinna być dwa razy większa niż bryły korzeniowe sadzonych iglaków).
  • Z podłoża usuwamy korzenie oraz kłącza chwastów.
  • Im żyźniejsza jest gleba w ogrodzie, tym bujniej będzie rósł żywopłot. Dlatego należy ją zasilić kompostem albo ziemią ogrodniczą, na przykład taką, którą się kupuje w workach. Mieszamy je w ilości jedna część kompostu lub ziemi ogrodniczej na jedną-trzy części gleby na działce (do podłoża gorszej jakości dodajemy więcej żyznego materiału).

Sadzenie iglaków w żywopłocie

Rośliny iglaste sadzimy co 30-50 cm w żywopłotach formowanych oraz co 50-80 cm w nieformowanych. Zwykle umieszcza się je w jednym rzędzie, ale jeżeli chcemy mieć gęsty formowany żywopłot z cisów, możemy je posadzić w dwóch rzędach tak, by rośliny się mijały.Po posadzeniu podlewamy je dużą ilością wody. Ziemię wokół nich warto przykryć kilkucentymetrową warstwą ściółki z kory, która ochroni glebę przed przesychaniem, przemarzaniem i zachwaszczeniem.

Czytaj też:

Jak dbać o żywopłot z iglaków?

  • Podlewanie żywopłotu z iglaków

Młode rośliny musimy regularnie podlewać. Z czasem, gdy się rozrosną i dobrze ukorzenią w nowym miejscu, stanie się to zbyteczne – wystarczy je nawadniać tylko w czasie długotrwałych susz.

  • Nawożenie żywopłotu z iglaków

Począwszy od drugiego roku wzrostu rozpoczynamy zasilanie żywopłotu. Najlepiej wiosną rozłożyć 2-3-centymetrową warstwę kompostu i lekko wymieszać go z glebą (jeżeli ziemia wokół roślin jest wyściółkowana, wcześniej zgarniamy ściółkę, a po nawożeniu ponownie ją rozkładamy). Możemy też wiosną zastosować jeden z mineralnych nawozów przeznaczonych specjalnie do iglaków lub uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Rozsypujemy je wokół roślin (stosujemy dawki zgodnie z zaleceniami producenta) i podlewamy podłoże.

  • Przycinanie żywopłotu z iglaków

Iglaki o zwartym stożkowym lub kolumnowym pokroju są zwykle wystarczająco gęste i nie musimy ich formować. Jednak warto wiosną przyciąć ich pędy, bo to pobudzi roślinę do wypuszczenia wielu nowych gałązek i jeszcze większego zagęszczenia korony. Żywopłoty formowane muszą być regularnie cięte. Najlepiej nadać im kształt trapezu, tak by podstawa żywopłotu była nieco szersza niż góra. Dzięki temu zabiegowi dolne partie roślin będą dobrze oświetlone, co korzystnie wpłynie na wzrost pędów i sprawi, że żywopłot będzie gęsty od samego dołu. Iglaki formujemy wiosną i ponownie latem, jednak nie później niż w połowie lipca. Lepiej nie przycinać ich później, ponieważ młode pędy, które wyrosną po tym zabiegu, mogą do zimy nie zdrewnieć i przemarzną. Zanim rośliny urosną, skracamy młode pędy o 1/2-1/3 długości, a gdy żywopłot osiągnie planowaną wielkość – odcinamy prawie całe nowe przyrosty.

Iglaki na żywopłot
Autor: Wiktor Greg Żywopłot z żywotników tworzy zwartą, zieloną ścianę, która skutecznie odgradza posesję od ulicy

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni