Jak gęsto i kiedy sadzić tuje Szmaragd na piękny żywopłot?

2024-09-25 12:07

Tuje Szmaragd to popularne iglaki na żywopłot. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić tuje Szmaragd na żywopłot. Jak gęsto sadzić tuje Szmaragd? Jak prawidłowo sadzić tuje?

Tuja Szmaragd
Autor: GettyImages Thuja occidentalis 'Smaragd', zwana potocznie tują Szmaragd labo tują szmaragdową, to bardzo popularna odmiana żywotnika zachodniego

Spis treści

  1. Kiedy sadzić tuję Szmaragd?
  2. Jak gęsto sadzić tuję Szmaragd?
  3. W jakiej ziemi sadzić tuję Szmaragd?
  4. Jak gęsto sadzić tuje Szmaragd na żywopłot?
  5. Jak sadzić tuje Szmaragd w żywopłocie?
  6. Czy tuję Szmaragd należy ciąć?
  7. Podlewanie i nawożenie tui Szmaragd rosnącej w żywopłocie

Tuja Szmaragd to jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego (łac. Thuja occidentalis). Jest powszechnie uprawiana w przydomowych ogrodach, najczęściej na żywopłoty. Rośnie szybko, dlatego już po kilku latach uzyskuje się efekt gęstej ściany chroniącej działkę przed „światem zewnętrznym”. Co trzeba wiedzieć więcej o szmaragdowej tui?

Kiedy sadzić tuję Szmaragd?

Tuje Szmaragd kupowane z bryłą ziemi można sadzić wiosną (kwiecień - maj) lub wczesną jesienią (koniec września/październik). Rośliny kupione w pojemnikach można sadzić przez cały sezon - od wiosny do jesieni (są wprawdzie droższe, ale łatwiej się przyjmują).

Jak gęsto sadzić tuję Szmaragd?

Najważniejsza przy sadzeniu tui Szmaragd jest odległość między roślinami - za minimalną przyjmuje się 50-60 cm. Rośliny lepiej rozwijają się (ale wolniej zagęszczają), gdy posadzi się je co 60-80 cm. Wtedy mają więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Są mniej narażone na brązowienie.

W jakiej ziemi sadzić tuję Szmaragd?

Podłoże przed sadzeniem krzewów powinno być oczyszczone, przekopane i wyrównane. Zbyt lekkie gleby zaleca się użyźnić mieszając z żyzną, zakupioną ziemią, a także obornikiem (w roku poprzedzającym sadzenie). Zbyt ciężkie gleby rozluźnia się m.in. przez mieszanie z piachem i kompostem. Optymalne pH podłoża dla tui oscyluje w granicach 4,5-5,5. Zbyt kwaśne powoduje słabszą pobieralność wody i składników pokarmowych, w tym magnezu, którego niedobór powoduje chlorozy i brązowienie łusek. W zbyt zasadowym podłożu często pojawia się problem z niedoborem żelaza, co z kolei powoduje m.in. żółknięcie pędów. Pewnym sposobem „na start” jest wykopywanie dużych dołków (lub rowów) i sypanie żyznej ziemi na dno.

Galeria zdjęć: Żywotniki kolumnowe

Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)

Jak gęsto sadzić tuje Szmaragd na żywopłot?

Optymalna rozstawa żywotników (tui) odmiany 'Smaragd' wynosi między 60 cm a 80 cm. Trzeba zostawić nieco przestrzeni między młodymi sadzonkami, aby ładnie się formował ich charakterystyczny, stożkowaty pokrój. Z czasem krzewy utworzą zwartą zieloną ścianę. Zbyt gęste sadzenie roślin może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych oraz zniekształcenia pokroju.

Jak sadzić tuje Szmaragd w żywopłocie?

Pod każdą roślinę wykopujemy dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej. Jeśli gleba jest piaszczysta albo gliniasta, z dołka usuwamy połowę ziemi, a tę, co pozostała, mieszamy z dojrzałym kompostem, ziemią kompostową lub przekompostowaną korą. Po umieszczeniu rośliny w dołku uzupełniamy go ziemią, mocno udeptujemy i obficie podlewamy. Po posadzeniu roślina powinna być na takiej samej głębokości, na jakiej rosła wcześniej.

Czy tuję Szmaragd należy ciąć?

Tuja ‘Szmaragd’ jest o tyle wygodną odmianą, że praktycznie nie wymaga cięcia. Ma naturalny, atrakcyjny, zwarty pokrój. Jednakże można corocznie lekko przycinać jej wierzchołek, by pobudzić intensywniejsze wykształcanie bocznych pędów.

Podlewanie i nawożenie tui Szmaragd rosnącej w żywopłocie

Trzeba pamiętać, że tuję Szmaragd w żywopłotach traktuje się trochę inaczej niż te wolno rosnące, gdyż mocniej konkurują o wodę. Dobrym rozwiązaniem w przypadku żywopłotu jest instalacja automatycznego systemu nawadniania, najlepiej kropelkowego, które jest oszczędne, a przy tym nie powoduje moczenia nadziemnych części roślin (większe ryzyko chorób grzybowych).

Rośliny należy podlewać w czasie długo utrzymującej się suszy. Młode żywotniki po posadzeniu podlewa się regularnie. Jesienią krzewy zaleca się obficie podlać. Co istotne – rośliny zimozielone, w tym tuję ‘Szmaragd’, podlewa się także zimą. W tym przypadku zabieg jest sporadyczny (np. 2-3 razy). Wybiera się mniej mroźne, a najlepiej bezśnieżne dni. Zimowe podlewanie ogranicza ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Iglaki tracą wodę zimą przez zielone części, a często nie mogą pobrać ubytków z zamarzniętej gleby (zwłaszcza, gdy mają słabiej rozwinięte korzenie – na głębokości strefy zamarzania). W rezultacie brązowieją, jest to silniej widoczne na przedwiośniu i wiosną. Tam, gdzie jest gorsza dostępność wody, często brązowieją pojedyncze rośliny.

Nawożenie tui Szmaragd to sprawa indywidualna, dobór nawozów jest elastyczny. Warto przyjąć zasadę, że wiosną podaje się dawkę nawozu z większą zawartością azotu, a latem – nawóz z potasem, który poprawia krzewienie, przygotowuje rośliny do zimy i zwiększa odporność (na suszę). Nawozy „jesienne” u iglaków zaleca się stosować najpóźniej pod koniec lata.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Autor:

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.