Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui [WIDEO]

2020-11-06 12:28
Sadzenie tui
Autor: GettyImages Jak należy sadzić tuje w ogrodzie?

Jak sadzić tuje? Tuje to najczęściej wybierane iglaki do ogrodu. Podajemy 10 zasad sadzenia tui: kiedy sadzić tuje, na jakich stanowiskach, w jakiej odległości - szczególnie jeśli tuje mają tworzyć zielony żywopłot. Zobacz, jak dobrze sadzić tuje.

Żywotniki, zwane potocznie tujami, można sadzić w ogrodzie jako solitery. Można też tworzyć gęste żywopłoty z tui. Przeczytaj poradnik na temat sadzenia tui: jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie: instrukcja krok po kroku.

Jak sadzić tuje w ogrodzie

1. Kupujemy tuje. Tuje w doniczkach można kupić praktycznie w każdym centrum ogrodniczym oraz w marketach typu Dom i Ogród. Warto jednak kupować rośliny w sprawdzonym miejscu. W dużych sklepach rośliny często są w bardzo złej kondycji i krótko po posadzeniu zamierają.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

2. Kiedy sadzić tuje? Tuje można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od wczesnej wiosny (najlepiej od połowy kwietnia), aż do późnej jesieni (nie później jak 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami). Tuje są bardzo odporne na mróz jednak osłabione i słabo ukorzenione rośliny mogą przemarzać.

3. Sadzenie tui: przygotowanie podłoża. Gleba dla tuj powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak rośliny te odznaczają się bardzo dużą tolerancją na glebę – tuje rosną praktycznie wszędzie, poza wyjątkowo jałowymi i suchymi glebami piaszczystymi oraz ciężkimi glebami gliniastymi, na których często zalega woda.

>>Przeczytaj też: Radzimy, jak zrobić sadzonki tui

4.  Jak sadzić tuje: wybieramy stanowisko. Stanowisko dla tuj powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru – ma to szczególne znaczenie podczas mroźnych bezśnieżnych zim.

5.  Sadzenie tui: przed posadzeniem tuje w doniczce zanurz w wiadrze z wodą i trzymaj 10 minut, aby bryła korzeniowa odpowiednio namokła. 6.  Przed sadzeniem tuj wykop głęboki dołek (minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej). Wypełnij go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków. Można także wykorzystać do sadzenia tui przekompostowaną ziemię ogrodową.

7. Nie sadź tuj na trawniku bo rosnąca trawa będzie konkurować z krzewem o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Trawę należy usunąć wokół tui w promieniu 50 cm.

8. Jak sadzić tuje: odległość. Zachowaj odległość pomiędzy tujami, gdyż rośliny będą potrzebowały przestrzeni do swobodnego wzrostu. Sadząc tuje na gęsty żywopłot zachowaj odległość 50 cm roślin od siebie, i tyle samo od ogrodzenia.

>>Przeczytaj też: Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny

9. Jak sadzić tuje: podlewanie. Podlej tuje po posadzeniu, aby ziemia wokół roślin osiadła. Tuje lubią regularne podlewanie, dlatego pamiętaj o tym zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu oraz podczas letnich upałów. Tuje podlewaj tylko rano lub wieczorem.

10. Wokół tuj wysyp warstwę kory sosnowej – zapobiegnie to odparowywaniu wody z ziemi oraz kiełkowaniu chwastów, poza tym kora wygląda estetycznie i dekoracyjnie.

Tuje (żywotniki) - sadzenie. Jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie
"Urządzamy Ogród" - Praktyczny Multimedialny Poradnik Muratora do pobrania
Urządzamy Ogrody

Autor: Archiwum redakcji

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego: jak zaaranżować ogród, by był atrakcyjny cały rok, jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować, dlaczego warto w ogrodzie założyć warzywnik i sadzić drzewa oraz krzewy owocowe, z czego zrobić nawierzchnię tarasu, jak dopasować ogrodzenie do charakteru posesji, które rośliny sprawdzą się najlepiej zamiast trawnika, a które jako żywopłot, według jakich kryteriów wybierać kosiarki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE