Tuja szmaragdowa - wszystko, co warto wiedzieć o tui Szmaragd

2024-07-23 11:46

Tuja Szmaragd, zwana także tują szmaragdową, to jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego sadzona w ogrodach. Jest chętnie wykorzystywana do zakładania żywopłotów, bowiem rośnie szybko. Jak szybko rośnie tuja Szmaragd? Czym różni się od tui Brabant? Kiedy i jak gęsto sadzić tuję Szmaragd?

Tuja Szmaragd
Autor: GettyImages Thuja occidentalis 'Smaragd', zwana potocznie tują Szmaragd labo tują szmaragdową, to bardzo popularna odmiana żywotnika zachodniego

Spis treści

  1. Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa?
  2. Galeria zdjęć: Tuje - odmiany do ogrodu
  3. Czym różni się tuja Szmaragd od tui Brabant?
  4. Jak wykorzystać tuję szmaragdową?
  5. W jakiej odległości od siebie sadzić tuje Szmaragd?
  6. Jakie wymagania ma tuja Szmaragd?
  7. Czy tuję Szmaragd należy ciąć?
  8. Jak podlewać tuję Szmaragd?
  9. Jak nawozić tuję Szmaragd?

Tuja Szmaragd to jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Jest powszechnie uprawiana w przydomowych ogrodach, najczęściej na żywopłoty. Rośnie szybko, dlatego już po kilku latach uzyskuje się efekt gęstej ściany chroniącej działkę przed „światem zewnętrznym”. Co trzeba wiedzieć więcej o szmaragdowej tui?

Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa?

Żywotnik zachodni ‘Szmaragd’ to stara, sprawdzona odmiana, chętnie uprawiana w europejskich ogrodach. Wyselekcjonowano ją w Dani w 1950 roku. Uchodzi za odmianę wytrzymałą na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. mróz. Dorasta do około 6 m wysokości. Charakteryzuje ją szybko wzrost: po 10 latach osiąga około 2,5 m wysokości.

Pokrój tui Szmaragd jest regularny, stożkowy. Ma szmaragdowozielone łuski (zmodyfikowane liście). To zazwyczaj wyróżnia żywotnik sadzony w kompozycjach krzewiasto-drzewiastych z innymi gatunkami i odmianami iglaków.

Galeria zdjęć: Tuje - odmiany do ogrodu

Czym różni się tuja Szmaragd od tui Brabant?

Tuja ‘Szmaragd’ jako roślin żywopłotowa najczęściej „rywalizuje” z inną odmianą żywotnika zachodniego – ‘Brabant’. Obie prawdopodobnie można umieścić w top 10 gatunków i odmian na żywopłoty. Rośliny różnią się jednak wyglądem i innymi cechami. Najważniejsze z nich to:

  • żywotnik ‘Brabant’ rośnie szybciej, a po zagęszczeniu wygląda jak jednolita zielona ściana (dla jednym to zaleta, dla innych wada),
  • tuja ‘Szmaragd’ różni się nieco kolorem, a nawet po zagęszczeniu nie „zlewa się w jedną całość”,
  • u tui Szmaragd wierzchołki są odrębne, rozdzielone – widać zarys pojedynczych roślin - wygląda to elegancko,
  • ‘Szmaragd’ ma dodatkową przewagę – atrakcyjny kolor utrzymuje się przez cały rok, natomiast ‘Brabant’ zimą nabiera ciemniejszego, brunatnego odcienia.

Jak wykorzystać tuję szmaragdową?

Tuję ‘Szmaragd’ tradycyjnie wykorzystuje się na żywopłoty. Można też tworzyć z niej szpalery. Bardzo często wykorzystuje się ją jako roślinną bryłę (stożek) w kompozycjach złożonych z różnych drzew i krzewów.

W jakiej odległości od siebie sadzić tuje Szmaragd?

Tuję ‘Szmaragd’ zaleca się sadzić wczesną jesienią (koniec września/październik) oraz wiosną (kwiecień - maj).

Najważniejsza przy sadzeniu tui Szmaragd jest odległość między roślinami - za minimalną przyjmuje się 50-60 cm. Rośliny lepiej rozwijają się (ale wolniej zagęszczają), gdy posadzi się je co 60-80 cm. Wtedy mają więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Są mniej narażone na brązowienie.

Jakie wymagania ma tuja Szmaragd?

Podłoże przed sadzeniem krzewów powinno być oczyszczone, przekopane i wyrównane. Zbyt lekkie gleby zaleca się użyźnić mieszając z żyzną, zakupioną ziemią, a także obornikiem (w roku poprzedzającym sadzenie). Zbyt ciężkie gleby rozluźnia się m.in. przez mieszanie z piachem i kompostem. Optymalne pH podłoża dla tui oscyluje w granicach 4,5-5,5. Zbyt kwaśne powoduje słabszą pobieralność wody i składników pokarmowych, w tym magnezu, którego niedobór powoduje chlorozy i brązowienie łusek. W zbyt zasadowym podłożu często pojawia się problem z niedoborem żelaza, co z kolei powoduje m.in. żółknięcie pędów. Pewnym sposobem „na start” jest wykopywanie dużych dołków (lub rowów) i sypanie żyznej ziemi na dno.

Czy tuję Szmaragd należy ciąć?

Tuja ‘Szmaragd’ jest o tyle wygodną odmianą, że praktycznie nie wymaga cięcia. Ma naturalny, atrakcyjny, zwarty pokrój. Jednakże można corocznie lekko przycinać jej wierzchołek, by pobudzić intensywniejsze wykształcanie bocznych pędów.

Jak podlewać tuję Szmaragd?

Najważniejszy, niestety czasem bagatelizowany zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Tuje często brązowieją na wskutek niedoboru wody. Trzeba pamiętać, że rośliny w żywopłotach traktuje się trochę inaczej niż te wolno rosnące, gdyż mocniej konkurują o wodę. Dobrym rozwiązaniem w przypadku żywopłotu jest instalacja automatycznego systemu nawadniania, najlepiej nawadniania kropelkowego, które jest oszczędne, a przy tym nie powoduje moczenia nadziemnych części roślin (większe ryzyko chorób grzybowych).

Rośliny należy podlewać w czasie długo utrzymującej się suszy. Młode żywotniki po posadzeniu podlewa się regularnie. Jesienią krzewy zaleca się obficie podlać. Co istotne – rośliny zimozielone, w tym tuję ‘Szmaragd’, podlewa się także zimą. W tym przypadku zabieg jest sporadyczny (np. 2-3 razy). Wybiera się mniej mroźne, a najlepiej bezśnieżne dni. Zimowe podlewanie ogranicza ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Iglaki tracą wodę zimą przez zielone części, a często nie mogą pobrać ubytków z zamarzniętej gleby (zwłaszcza, gdy mają słabiej rozwinięte korzenie – na głębokości strefy zamarzania). W rezultacie brązowieją, jest to silniej widoczne na przedwiośniu i wiosną. Tam, gdzie jest gorsza dostępność wody, często brązowieją pojedyncze rośliny.

Jak nawozić tuję Szmaragd?

Nawożenie tui Szmaragd to sprawa indywidualna, dobór nawozów jest elastyczny. Warto przyjąć zasadę, że wiosną podaje się dawkę nawozu z większą zawartością azotu, a latem – nawóz z potasem, który poprawia krzewienie, przygotowuje rośliny do zimy i zwiększa odporność (na suszę). Nawozy „jesienne” u iglaków zaleca się stosować najpóźniej pod koniec lata.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.