Brązowienie tui - przyczyny. Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czasami obserwuje się masowe żółknięcie, brązowienie i usychanie tui. Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają? Przyczyny brązowienia i usychania tui.
Brązowienie i usychanie tui to w ostatnim czasie problem na skalę krajową. Rośliny tracą swój ozdobny wygląd a nawet zamierają. Na pierwszy rzut oka trudno określić najbardziej prawdopodobną przyczynę. Dlatego ważna jest prawidłowa pielęgnacja iglaków. Poznaj często popełniane błędy, które skutkują żółknięciem i brązowieniem krzewów.
>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja
Przyczyny brązowienia tui - niedobór wody
Niedobór wody to jedna z częstszych przyczyn brązowienia tui. O ile większość osób podlewa zieleń w czasie letnich upałów, zimowe dostarczanie wody nie jest dla nich już tak oczywiste. Trzeba pamiętać, że wszystkie rośliny zimozielone tracą wodę także w mroźnych miesiącach. Jednocześnie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Pojawia się wtedy susza fizjologiczna. Jej objawy stają się widoczne wiosną lub latem. Dlatego żywotniki powinny być nawadniane także zimą. Zabieg przeprowadza się w umiarkowanie ciepłe dni.
>>Przeczytaj też: Brązowienie iglaków. Dlaczego iglaki brązowieją?
Przyczyny brązowienia tui - błędy w nawożeniu
Częstą „receptą” sklepów ogrodniczych na brązowienie tuj jest sprzedaż nawozów. I rzeczywiście w niektórych przypadkach na żółknięcie tui może wpływać niedobór składników pokarmowych. W takich wypadku szczególnie przydatne będzie nawożenie dolistne. Są to jednak odosobnione przypadki. Powszechniejszym problemem jest przenawożenie roślin lub niewłaściwe pH gleby (wtedy dodatkowe dawki nawozów nie pomogą).
Przyczyny brązowienia tui - mocz zwierząt
Czworonogi – zdarza się, że przyczyną brązowienia krzewów jest mocz zwierząt. Trzeba zwrócić na to uwagę jeśli w ogrodzie przebywają psy lub koty. Rośliny można ochronić przed „naznaczaniem” poprzez stosowanie siatek.
>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui
Przyczyny brązowienia tui - choroby grzybowe
Czasem żywotniki porażane są przez choroby grzybowe. Jedną z najgroźniejszych jest fytoftoroza. Objawy pojawiają się latem – najczęściej już w czerwcu. Rośliny przestają rosnąć, żółkną i zamierają. Na łuskach (liściach) widoczne są czerwone nacieki w kształcie litery V. Jeśli choroba znajduje się w początkowej fazie, warto potraktować ją preparatami grzybobójczymi. Krzewy należy nie tylko dokładnie opryskać, ale także podlać rozcieńczonym roztworem. W znacznego porażenia, żywotniki niestety powinno się wyciąć i spalić.