Tuje w ogrodzie: dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny

2016-08-03 8:00 Michał Mazik

Tuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin na żywopłoty. Tuje rosną szybko, nie mają dużych wymagań i tworzą szczelne ściany chroniące przed ciekawskim okiem, kurzem oraz hałasem. Niestety, w ostatnim czasie obserwuje się masowe żółknięcie, brązowienie i usychanie tui. Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają? Przyczyny brązowienia i usychania tui.

Brązowienie i usychanie tui to w ostatnim czasie problem na skalę krajową. Rośliny tracą swój ozdobny wygląd a nawet zamierają. Na pierwszy rzut oka trudno określić najbardziej prawdopodobną przyczynę. Dlatego ważna jest prawidłowa pielęgnacja iglaków. Poznaj często popełniane błędy, które skutkują żółknięciem i brązowieniem krzewów.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

Przyczyny brązowienia tui - niedobór wody

Niedobór wody to jedna z częstszych przyczyn brązowienia tui. O ile większość osób podlewa zieleń w czasie letnich upałów, zimowe dostarczanie wody nie jest dla nich już tak oczywiste. Trzeba pamiętać, że wszystkie rośliny zimozielone tracą wodę także w mroźnych miesiącach. Jednocześnie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Pojawia się wtedy susza fizjologiczna. Jej objawy stają się widoczne wiosną lub latem. Dlatego żywotniki powinny być nawadniane także zimą. Zabieg przeprowadza się w umiarkowanie ciepłe dni.

>>Przeczytaj też: Brązowienie iglaków. Dlaczego iglaki brązowieją?

Przyczyny brązowienia tui - błędy w nawożeniu

Częstą „receptą” sklepów ogrodniczych na brązowienie tuj jest sprzedaż nawozów. I rzeczywiście w niektórych przypadkach na żółknięcie tui może wpływać niedobór składników pokarmowych. W takich wypadku szczególnie przydatne będzie nawożenie dolistne. Są to jednak odosobnione przypadki. Powszechniejszym problemem jest przenawożenie roślin lub niewłaściwe pH gleby (wtedy dodatkowe dawki nawozów nie pomogą).

Przyczyny brązowienia tui - mocz zwierząt

Czworonogi – zdarza się, że przyczyną brązowienia krzewów jest mocz zwierząt. Trzeba zwrócić na to uwagę jeśli w ogrodzie przebywają psy lub koty. Rośliny można ochronić przed „naznaczaniem” poprzez stosowanie siatek.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui [WIDEO]

Przyczyny brązowienia tui - choroby grzybowe

Czasem żywotniki porażane są przez choroby grzybowe. Jedną z najgroźniejszych jest fytoftoroza. Objawy pojawiają się latem – najczęściej już w czerwcu. Rośliny przestają rosnąć, żółkną i zamierają. Na łuskach (liściach) widoczne są czerwone nacieki w kształcie litery V. Jeśli choroba znajduje się w początkowej fazie, warto potraktować ją preparatami grzybobójczymi (np. Topsinem). Krzewy należy nie tylko dokładnie opryskać, ale także podlać rozcieńczonym roztworem. W znacznego porażenia, żywotniki niestety powinno się wyciąć i spalić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE