W jakiej odległości sadzić tuje od płotu? Jak gęsto sadzić tuje? Kiedy sadzić tuje na wiosnę?
Kiedy i Jak prawidłowo sadzić tuje? Podajemy najważniejsze zasady sadzenia tui. Czy tuje można sadzić cały rok? W jakich odstępach i w jakiej odległości od płotu sąsiada sadzić tuje, jeśli tuje mają tworzyć zielony żywopłot? Sprawdź, jak prawidłowo sadzić tuje.
Autor: GettyImages
Zachowanie odpowiedniej odległości przy sadzeniu tui jest bardzo ważne
Spis treści
- Kiedy najlepiej sadzić tuje?
- Jak gęsto sadzić tuje?
- W jakich odstępach sadzić tuje w zależności od odmiany?
- Ile od płotu sadzić tuje?
- 8 zasad sadzenia tui w ogrodzie
Żywotniki, zwane potocznie tujami, można sadzić w ogrodzie jako solitery. Można też tworzyć z nich gęste żywopłoty z tui. W tym przypadku bardzo ważne jest to, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada? Przeczytaj poradnik na temat sadzenia tui: jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie.
Kiedy najlepiej sadzić tuje?
Tuje uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od wczesnej wiosny (najlepiej od połowy kwietnia), aż do późnej jesieni (nie później jak 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami). Tuje są bardzo odporne na mróz jednak osłabione i słabo ukorzenione rośliny mogą przemarzać.
Jak gęsto sadzić tuje?
Jeśli sadzimy tuje jako solitery, nie ma to dla nas żadnego znaczenia. Ewentualnie musimy zastanowić się, w jakiej odległości od takiej "samotnej" tui posadzimy inne rośliny - wszak chodzi nam o to, by żywotnik pokazał swą pełną krasę.
Odległości sadzenia krzewów tui mają znaczenie, gdy tworzymy z nich żywopłot. W naszych wyobrażeniach ma on bowiem tworzyć zwartą zieloną ścianę, która oddzielać nas będzie np. od ulicy czy posesji sąsiada. Dlatego ważne jest, by tuje nie zostały posadzone zbyt rzadko, bo wtedy nasz zielony parawan nie będzie szczelny i nie zapewni nam prywatności.
Z drugiej strony nie możemy posadzić roślin zbyt gęsto, bo ograniczy to rozwój pojedynczych egzemplarzy. Zbyt gęste sadzenie roślin może przyczyniać się również do rozwoju chorób grzybowych oraz zniekształcenia pokroju krzewów.
W jakich odstępach sadzić tuje w zależności od odmiany?
To, jak gęsto sadzić tuje, zależy od wybranej przez nas odmiany. Do żywopłotów wybierane są najczęściej dwie odmiany żywotnika zachodniego: 'Brabant' i 'Smaragd'.
- Tuje odmiany 'Smaragd' - odległość między roślinami powinna wynosić od 50 do 60 cm. Trzeba zostawić nieco przestrzeni między młodymi sadzonkami, aby ładnie się formował ich charakterystyczny, stożkowaty pokrój.
- Tuje odmiany 'Brabant' - odległość między roślinami powinna wynosić 60-80 cm. Gdy roślina już się rozrośnie, utworzy gesty i zwarty żywopłot.
Przeczytaj też:
- Tuje w ogrodzie - jakie odmiany tui sadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować?
- Czy tuje są trujące - prawda czy mit?
- Jak odmłodzić stare tuje?
Autor: GettyImages
Zachowanie odpowiedniej odległości przy sadzeniu tui jest bardzo ważne
Ile od płotu sadzić tuje?
Sadząc tuje przy ogrodzeniu postawionym w granicy działki, trzeba zachować bezpieczną odległość. To, ile będzie ona wynosić zależy oczywiście od tego, jaka odmianę tui sadzimy - te, które docelowo osiągają większą szerokość, należy sadzić dalej od ogrodzenia, bliżej możemy posadzić te, które mniej rozrastają się w szerz. Kupując tuje sprawdźmy, na jaką szerokość rozrośnie się wybrana odmiana (jeśli nie ma informacji na załączonej etykiecie, zapytajmy sprzedawcę).
Zachowanie odpowiedniej odległości od ogrodzenia przy sadzeniu krzewów tui jest ważna z kilku względów:
- jeśli posadzimy tuje bardzo blisko ogrodzenia, to za kilka lat będzie brakować im miejsca na rozrastanie się, a pokrój roślin może zostać zdeformowany,
- tuje przerastające przez ogrodzenie (ażurowe, np. z siatki ogrodzeniowej bądź paneli) mogą przeszkadzać sąsiadowi (np. zacieniać posadzone w jego ogrodzie przy granicy działki rośliny),
- przycinanie żywotników, których pędy wychodzą na posesję sąsiada jest utrudnione - dostęp do roślin od strony ogrodzenia może być utrudniony, a nawet niemożliwy. Konieczne stanie się wykonanie zabiegu cięcia z działki sąsiada, co wymaga zgody jej właściciela.
Pamiętajmy, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek takiego sadzenia oraz pielęgnowania roślin, żeby w przyszłości nie stwarzały problemów sąsiadom.
Zwyczajowo przyjmuje się, że krzewy żywotników należy posadzić nie bliżej niż 50 cm od ogrodzenia. Jeśli chcemy jednak swobodnie wchodzić między żywopłot a ogrodzenie, warto posadzić je krzewy 1 m od płotu.
8 zasad sadzenia tui w ogrodzie
1. Kupujemy krzewy. Tuje w doniczkach można kupić praktycznie w każdym centrum ogrodniczym oraz w marketach typu Dom i Ogród. Warto jednak kupować rośliny w sprawdzonym miejscu. W dużych sklepach rośliny często są w bardzo złej kondycji i krótko po posadzeniu zamierają.
2. Przygotowanie podłoża. Gleba dla tuj powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak rośliny te odznaczają się bardzo dużą tolerancją na glebę – tuje rosną praktycznie wszędzie, poza wyjątkowo jałowymi i suchymi glebami piaszczystymi oraz ciężkimi glebami gliniastymi, na których często zalega woda.
3. Wybieramy stanowisko. Stanowisko dla tuj powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru – ma to szczególne znaczenie podczas mroźnych bezśnieżnych zim.
4. Sadzenie tui - przed posadzeniem tuje w doniczce zanurz w wiadrze z wodą i trzymaj 10 minut, aby bryła korzeniowa odpowiednio namokła. 6. Przed sadzeniem tuj wykop głęboki dołek (minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej). Wypełnij go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków. Można także wykorzystać do sadzenia tui przekompostowaną ziemię ogrodową.
5. Sadzenie tui - nie sadź na trawniku bo rosnąca trawa będzie konkurować z krzewem o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Trawę należy usunąć wokół tui w promieniu 50 cm.
6. Jak sadzić tuje - odległość. Zachowaj odległość pomiędzy tujami, gdyż rośliny będą potrzebowały przestrzeni do swobodnego wzrostu. Sadząc tuje na gęsty żywopłot zachowaj odległość 50 cm roślin od siebie, i tyle samo od ogrodzenia.
7. Podlewanie po posadzeniu. Podlej tuje po posadzeniu, aby ziemia wokół roślin osiadła. Tuje lubią regularne podlewanie, dlatego pamiętaj o tym zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu oraz podczas letnich upałów. Tuje podlewaj tylko rano lub wieczorem.
8. Ściółkowanie tui po posadzeniu. Wokół tuj wysyp warstwę kory sosnowej – zapobiegnie to odparowywaniu wody z ziemi oraz kiełkowaniu chwastów, poza tym kora wygląda estetycznie i dekoracyjnie.
Tekst: Paweł Romanowski