Tuje kolumnowe - odmiany i wymagania. Co ile sadzić i jak przycinać tuje o kolumnowym pokroju?

2023-03-17 11:15
Tuje kolumnowe
Autor: GettyImages Tuje kolumnowe mogą stanowić efektowny strzeliste akcenty w ogrodzie

Tuje kolumnowe to doskonałe rośliny na zimozielone żywopłoty. Co ważne żywopłoty z odmian żywotników o kolumnowym pokroju nie wymagają strzyżenia. Poznaj najpopularniejsze kolumnowe odmiany żywotników i dowiedz się, jak je sadzić i pielęgnować. Kolumnowe tuje w ogrodzie.

Tuje kolumnowe wybierane są najczęściej na zimozielone żywopłoty, aby szybko stworzyły roślinną barierę wzdłuż ogrodzenia. Dzięki wąskiemu pokrojowi i ciekawym barwom łusek, kolumnowe tuje są wciąż jednymi z najczęściej sadzonych roślin w ogrodach.

Spis treści

  1. Tuje kolumnowe - odmiany
  2. Jakie wymagania maja tuje kolumnowe?
  3. Kiedy sadzić tuje kolumnowe?
  4. W jakiej odległości sadzić tuje kolumnowe?
  5. Jak przycinać tuje kolumnowe?

Tuje kolumnowe - odmiany

Zwykle poszukiwane są głównie żywopłotowe odmiany żywotników (Thuja), które będą tworzyły zwarty, wąski pokrój i mają ciekawe barwy łusek. Do takich odmian zaliczamy między innymi odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) o zielonym zabarwieniu:

  • 'Smaragd' - jedna z najlepszych i najbardziej popularnych stożkowych odmian, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2,5 m wysokości; tworzy delikatne, ciemnozielone łuski, nie brązowiejące w okresie zimy.
  • 'Brabant' – najszybciej rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o jasnozielonych (szmaragdowych), błyszczących łuskach i kolumnowym pokroju, osiągająca ponad 3,5 m wysokości.
  • 'Malonyana' - silnie rosnąca, wąsko kolumnowa odmiana, dorastająca po 10 latach uprawy do 3 m wysokości i 0,5 m szerokości.
  • 'Columna' – silnie rosnąca, wąska i ciemnozielona odmiana żywotnika zachodniego, osiągająca w wieku 10 lat około 3 m wysokości.

Tuja ‘Brabant’ czy tuja ‘Smaragd’ - czym się różnią?

Ciekawe są także odmiany tworzące podobny – kolumnowy lub stożkowy pokrój, wyróżniające się dekoracyjnym i kontrastowym żółtym zabarwieniem łusek, jak np.: 'Aurescens', 'Sunkist', 'Europe Gold', 'Yellow Ribbon', 'Aureospicata' (łuski zielono-żółte).

Warte polecenia na żywopłoty są także szybko rosnące, ale też szerzej rosnące żywotniki olbrzymie (Thuja plicata) i ich odmiany z błyszczącymi łuskami: 'Atrovirens', 'Martin' lub 'Zebrina' (łuski zielone z żółtymi prążkami).

Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników: kiedy sadzić i jak pielęgnować

Jakie wymagania maja tuje kolumnowe?

Szybki wzrost powoduje, że tuje kolumnowe w pierwszych latach mogą wydawać się "rzadkie". Jednak właściwie posadzone i pielęgnowane szybko się zagęszczają i stworzą pożądaną zieloną ścianę.

Dla żywotników kolumnowych najlepsze będzie słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz lekko kwaśna, dość żyzna i umiarkowanie wilgotna gleba. Przy sadzeniu warto zmieszać glebę macierzystą z lepszym podłożem, np. podłożem do iglaków. Warto pamiętać, że żywotniki, jak większość iglaków, nie znoszą ciężkiej, podmokłej i gliniastej gleby – w takich warunkach ich korzenie zamierają. Jeśli ziemia w ogrodzie jest słabej jakości, najlepiej będzie wykopać większe dołki pod rośliny i wypełnić je podłożem do iglaków, aby mogły dobrze się ukorzenić i szybko rozpocząć wzrost.

Przeczytaj też: Żywotniki do ogrodu: żywotnik zachodni, wschodni, olbrzymi i japoński

Kiedy sadzić tuje kolumnowe?

Pamiętajmy, że ważniejszy od wysokości rośliny jest stan jej bryły korzeniowej. Zwykle tańsze są sadzonki kopane z gruntu, z bryłą korzeniową zabezpieczoną najczęściej chustą jutową - sadzimy je tylko o określonych porach roku, aby dobrze się przyjęły. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub pod koniec lata (po 15-tym sierpnia) - w tym czasie iglaki kończą już roczny przyrost i najlepiej regenerują system korzeniowy.

Bez względu na to, czy sadzimy roślinę z bryłą korzeniową (kopaną z pola), czy ukorzenioną z doniczki, zawsze warto wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Sadzimy rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosły w gruncie lub w doniczce. Zasypujemy przygotowanym wcześniej, odpowiednim podłożem, ubijamy i obficie podlewamy.

Po posadzeniu żywotniki rosnące w żywopłotach, jak również pojedynczo warto wyściółkować korą sosnową. Nawozimy dopiero, kiedy rośliny się ukorzenią, aby system korzeniowy się zregenerował i był w stanie przyswajać składniki pokarmowe.

W jakiej odległości sadzić tuje kolumnowe?

W przypadku sadzenia żywopłotów należy pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto. Zwykle, przeciętna rozstawa w rzędzie przy sadzeniu żywotników kolumnowych powinna wynosić nie mniej niż 50-70 cm, aby rośliny mogły swobodnie się rozrosnąć i uzyskać właściwy dla nich pokrój.

Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny

warto wiedzieć
Cięcie tui

Autor: GettyImages

Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie

Jak przycinać tuje kolumnowe?

Kolumnowe gatunki i odmiany żywotników (tui) zazwyczaj osiągają po latach pokaźne rozmiary (nawet do 10 m lub więcej wysokości), dlatego trzeba pamiętać o regularnym cięciu, aby rośliny nie wymknęły się spod kontroli. Można je przycinać nawet 2–3 razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, następnie latem (w czerwcu), a ostatni raz nie później niż do końca sierpnia. Najważniejsze jest cięcie wiosenne, w czasie którego można znacznie skrócić gałązki (około 1/3–1/2 długości) oraz usunąć wszystkie pędy przemarznięte, chore lub uszkodzone. Kolejne cięcia są już delikatne, typowo kosmetyczne, aby skorygować kształt rośliny.

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Tuje (żywotniki) - sadzenie. Jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE