Dlaczego buki zrzucają liście na zimę? Odpowiada ekspert

2024-11-15 10:38

Moje pytanie dotyczy buków. Otóż mam wiele odmian tego drzewa (głównie formy fastigiata - kolumnowe). Słyszałem, że buki zachowują liście przez okres zimy i spotkałem się z tym kilkakrotnie, natomiast u mnie wszystkie drzewa z końcem listopada tracą liście i przez okres zimowy są ich pozbawione. Czy świadczy to o ich słabej kondycji, braku odporności? A może to jest normalne? Dlaczego buki tracą liście na zimę (przynajmniej moje)? Są to kilkuletnie okazy. Dodam, że mieszkam w rejonach podgórskich.

Żywopłot z buka
Autor: GettyImages Żywopłot z buka zimą

Spis treści

  1. Jak wygląda buk?
  2. Dlaczego buki zrzucają liście na zimę?
  3. Jakie wymagania mają buki?
  4. Kiedy sadzić i jak pielęgnować buki?

Jak wygląda buk?

Buk pospolity to drzewo dorastające zazwyczaj do 20-30 m wysokości. Młode egzemplarze mają gładką, popielatą korę (to jedna z cech charakterystycznych). Młode pędy buka są owłosione, a liście błyszczące, ciemnozielone, o eliptycznym bądź jajowatym kształcie. Jesienią przebarwiają się na żółto, a potem na brązowo. Częściowo utrzymują się na drzewie w czasie zimy. Buk wytwarza jadalne owoce – bukiew. Podstawowy gatunek przyrasta około 50 cm rocznie (oczywiście w dużej mierze zależy to od warunków wzrostu).

Przeczytaj też: Drzewa liściaste do ogrodu - gatunki i rodzaje najpiękniejszych ozdobnych drzew liściastych w ogrodzie

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego buki zrzucają liście na zimę?

Buki należą do drzew wolno rosnących i powoli osiągających dojrzałość. Jeśli oprócz tego, że liście opadają na zimę, drzewa są zdrowe i mają się dobrze, to nie trzeba się tym zbytnio przejmować. Sądzę, że zrzucanie liści na zimę jest związane z tym, że młode drzewa wolą zrzucić niepotrzebne liście i całą energię poświęcić na przygotowanie się do spoczynku zimowego. Z biegiem lat, gdy drzewa będą starsze i silniejsze z pewnością będą zachowywać się jak inne buki, czy dęby, czyli nie będą zrzucały liści (co nie jest też regułą i zależy od wielu czynników, np. warunków uprawy, temperatury itd.).

Jakie wymagania mają buki?

Buki radzą sobie na różnych stanowiskach – rosną na słońcu, w półcieniu i w pełnym zacienieniu. Optymalne dla ich wzrostu i wyglądu jest lekkie zacienienie. Każdy z powyższych gatunków lubi gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Drzewa tolerują szeroki zakres pH, lubią rejony o zwiększonej wilgotności powietrza (np. nadmorskie). Znoszą zanieczyszczenia powietrza.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować buki?

Buk pospolity najlepiej sadzić jesienią bądź wiosną, dla gatunków obcego pochodzenia optymalny jest termin wiosenny. W czasie długotrwałej suszy drzewo wymaga podlewania. Buki tworzące żywopłoty zaleca się nawadniać regularnie. Do dokarmiania warto stosować nawozy organiczne.

Buki bardzo dobrze znoszą cięcie. Warto jednak zabieg dostosować do konkretnej odmiany, gdyż u niektóre z nich nie wymagają przycinania.

Buki są wrażliwe na przymrozki. Młode egzemplarze pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie przed nadejściem zimy zaleca się osłaniać. Nadziemną część można okryć materiałem przepuszczającym powietrze (np. workami jutowymi), u podstawy pnia trzeba wysypać grubą warstwę ściółki okrywającej.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Kiedy i jak wykopać dalie na zimę?
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają