Czy tuje będą rosły na glinie? Odpowiada ekspert

2024-10-18 11:12

Na mojej działce jest glina. Czy posadzone w takim podłożu tuje będą rosły? Takie pytanie zadał nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jakie wymagania mają tuje?
  2. Kiedy sadzić tuje?
  3. Czy tuje będą rosły na glinie?
  4. Tuje w ogrodzie

Jakie wymagania mają tuje?

Żywotniki uchodzą za dość łatwe w uprawie. Odmiany o przebarwiających się łuskach warto sadzić w miejscach słonecznych, wtedy wybarwienie jest najbardziej intensywne. Większość odmian o zielonych łuskach bardzo dobrze radzi sobie w półcieniu.

Podłoże dla żywotników powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne. Przed sadzeniem podłoże zaleca się wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Nie można przesadzać z nawozami mineralnymi, zwłaszcza azotowymi, które mogą powodować zasolenie gleby.

Kiedy sadzić tuje?

Optymalny termin sadzenia tui to wiosna (kwiecień-maj), koniec lata (wrzesień) i jesień (październik). Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić w zasadzie niemal przez cały sezon, o ile zapewni się im odpowiednią wilgotność podłoża.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Czy tuje będą rosły na glinie?

Tuje całkiem nieźle radzą sobie na gliniastym podłożu. Jeśli nie jest to bardzo ciężka glina (np. woda po deszczu długo wsiąka w glebę), to powinny rosnąć dobrze. W przeciwnym razie proponowałbym przynajmniej w dołkach, w których sadzone są rośliny zmienić podłoże, czyli zmieszać glinę z torfem i piaskiem.

Tuje w ogrodzie

Tuje bardzo często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów. Wybierając odpowiednia odmianę możemy szybko stworzyć szczelne całoroczne ściany wyznaczające granice działki oraz zapewniające prywatność. Z tui można tworzyć krzewiaste kompozycje, łącząc gatunki o różnym kształcie i wybarwieniu łusek. Tuje doskonale nadają się do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Odmiany o mniejszych rozmiarach można uprawiać w pojemnikach na balkonach bądź tarasach. Żywotniki pasują do ogrodów różnego typu – od wiejskich po nowoczesne.

Przeczytaj też: Jak odmłodzić stare tuje? Podstawą działania jest jeden zabieg

Inne porady tego eksperta

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)
Nasi Partnerzy polecają