Rewersja u krzewuszki o barwnych liściach [Porada eksperta]

2015-09-21 17:22

Mam krzewuszkę o kremowo-zielonych liściach, chyba 'Nana Variegata'. Urosły ogromne pędy same zielone. Poradzono mi, aby wyciąć te zielone jako nieszlachetne. Został jeden pęd wielobarwny. Mąż ma pretensje, że pospieszyłam się z cięciem. Czy postąpiłam dobrze?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

W przypadku odmian roślin o barwnych liściach dochodzi czasem do tzw. zjawiska rewersji. Polega ono na ujawnianiu się na odmianie szlachetnej cech rośliny matecznej - czyli powrotu do podstawowego gatunku. W przypadku krzewuszki 'Nana Variegata' tak właśnie mogło być i oprócz pędów z liśćmi o zabarwieniu kremowo-zielonym, wyrastały też pędy ze "zwykłymi", zielonymi liśćmi. Rzeczywiście, w takich przypadkach najlepiej jak najszybciej wycinać takie pędy, bo w przeciwnym wypadku zdominują one całą roślinę. Nawet jeśli pozostał jeden pęd, to i tak roślina będzie silniejsza i w przyszłości rozgałęzi się z pędów bocznych i zachowa ubarwienie charakterystyczne dla tej odmiany.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.