Czy warto posadzić brzozę 'Doorenbos' w ogrodzie? [Porada eksperta]

2015-06-29 13:02

Podobają mi się brzozy 'Doorenbos' i chcę zakupić dwa drzewka, żeby posadzić je na trawniku z prawej strony ogrodu. Wiem, że brzozy wysuszają bardzo ziemię i wytwarzają z czasem szeroki system korzeniowy. Czy mimo wszelkich trudności i wad, wynikających z faktu posiadania brzozy pożytecznej, warto ją posadzić? Działka ma 1000 m i stoi na niej duży (ok. 380 m2 dom). Posadzone już zostały 3 lata temu dwie brzozy szczepione 'Pendula', więc chyba będą małe oraz w tym roku brzoza, która ma być dużą ('Bibor') o ciemnych liściach i w przyszłości mlecznej korze. Czy warto dosadzić jeszcze te dwie brzozy 'Doorenbos' - żeby potem nie przeklinać swojej decyzji. I czy ta odmiana brzozy nie urośnie zbyt duża. Czego mogłabym się jeszcze dowiedzieć o brzozie 'Bibor', bo wiem tylko tyle, że będzie duża.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Brzoza odmiany 'Doorenbos' osiąga do 10 m wysokości przy 7 m szerokości, a brzoza 'Bibor' – 10-12 wysokości przy 5-6 szerokości. Odpowiedź na pytanie: "czy warto posadzić?" musi wynikać ze znajomości zagospodarowania posesji. To jest na pewno piękne drzewo, więc z punktu widzenia estetyki – warto. Ale czy urządzenie działki pozwala na dosadzenie jeszcze kolejnych egzemplarzy? Proszę w wybranym miejscu wymierzyć okrąg o średnicy 7 m (czyli promieniu 3,5 m) – taką powierzchnię będzie ocieniać to drzewo za kilkadziesiąt lat, a jego korzenie sięgną jeszcze nieco dalej. Lepiej, żeby drzewa na działce wzajemnie sobie nie przeszkadzały, czyli należy je sadzić w odległości równej połowie docelowej szerokości korony (w tym przypadku nie bliżej niż 3,5 m) od krawędzi (przewidywanej) korony sąsiedniego drzewa. To pozwoli uniknąć kłopotów.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.