Czy warto posadzić brzozę 'Doorenbos' w ogrodzie? [Porada eksperta]
Podobają mi się brzozy 'Doorenbos' i chcę zakupić dwa drzewka, żeby posadzić je na trawniku z prawej strony ogrodu. Wiem, że brzozy wysuszają bardzo ziemię i wytwarzają z czasem szeroki system korzeniowy. Czy mimo wszelkich trudności i wad, wynikających z faktu posiadania brzozy pożytecznej, warto ją posadzić? Działka ma 1000 m i stoi na niej duży (ok. 380 m2 dom). Posadzone już zostały 3 lata temu dwie brzozy szczepione 'Pendula', więc chyba będą małe oraz w tym roku brzoza, która ma być dużą ('Bibor') o ciemnych liściach i w przyszłości mlecznej korze. Czy warto dosadzić jeszcze te dwie brzozy 'Doorenbos' - żeby potem nie przeklinać swojej decyzji. I czy ta odmiana brzozy nie urośnie zbyt duża. Czego mogłabym się jeszcze dowiedzieć o brzozie 'Bibor', bo wiem tylko tyle, że będzie duża.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Brzoza odmiany 'Doorenbos' osiąga do 10 m wysokości przy 7 m szerokości, a brzoza 'Bibor' – 10-12 wysokości przy 5-6 szerokości. Odpowiedź na pytanie: "czy warto posadzić?" musi wynikać ze znajomości zagospodarowania posesji. To jest na pewno piękne drzewo, więc z punktu widzenia estetyki – warto. Ale czy urządzenie działki pozwala na dosadzenie jeszcze kolejnych egzemplarzy? Proszę w wybranym miejscu wymierzyć okrąg o średnicy 7 m (czyli promieniu 3,5 m) – taką powierzchnię będzie ocieniać to drzewo za kilkadziesiąt lat, a jego korzenie sięgną jeszcze nieco dalej. Lepiej, żeby drzewa na działce wzajemnie sobie nie przeszkadzały, czyli należy je sadzić w odległości równej połowie docelowej szerokości korony (w tym przypadku nie bliżej niż 3,5 m) od krawędzi (przewidywanej) korony sąsiedniego drzewa. To pozwoli uniknąć kłopotów.
Inne porady tego eksperta