Czy szyszki, które pojawiły się na tujach, można usunąć? [Porada eksperta]
Na tujach 'Smaragd' posadzonych 2 lata temu pojawiło się dużo szyszek w kolorze brązowym. Jaka jest przyczyna ich pojawienia się i czy mogę je usunąć? Zaznaczam, że tuje były zasilane nawozami długo działającymi. Pyta czytelnik.
Spis treści
Jakie wymagania mają tuje?
Tuje, zwłaszcza te wybarwiające się na żółto i niebiesko, powinno się sadzić w miejscach słonecznych. Wtedy barwa ich łusek będzie najbardziej intensywna. Odmiany żywotników „zielone” radzą sobie także w półcieniu.
Gleba do uprawy tui powinna być przepuszczalna, żyzna, zasobna w składniki pokarmowe. Częstym problemem w uprawie jest sytuacja, gdy posadzimy tuje w miejscach zbyt suchych – to główny powód żółknięcia i brązowienia igieł. Sadzonki tui z gołym korzeniem sadzi się wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (październik-listopad), natomiast tuje z uformowaną bryłą można sadzić przez cały sezon.
Przeczytaj też: Brabant i Szmaragd - czym się różnią te odmiany tui?
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy szyszki na tujach można usunąć?
Pojawienie się szyszek na żywotnikach (tujach) to normalny objaw. Jedne odmiany żywotników mają większą skłonność do ich wytwarzania, inne mniejszą. Można te szyszki obrywać lub obcinać - nie wpływa to na kondycję rośliny.
Co zagraża tujom rosnącym w ogrodzie?
Dużym problemem w uprawie tui poza wspomnianym przesuszeniem są silne wiatry. U młodych okazów - zwłaszcza jeśli są to tuje sadzone ma wystawie wschodniej – przyczyniają się do przemarznięć. Ponadto mogą powodować wywracanie tui o pokroju kolumnowym (żywotniki mają płytki system korzeniowy).
Zagrożeniem w uprawie tui, z którym przychodzi często zmagać się, są także choroby grzybowe. Najgroźniejsza jest fytoftoroza. Choroba początkowo atakuje system korzeniowy, utrudniając pobieranie wody i składników pokarmowych. Na liściach i pędach tui znajdujących się u podstawy pojawiają się wodniste smugi i nekrozy. Z czasem dochodzi do ich żółknięcia i zamierania. Choroba przenosi się na cały żywotnik. Na fytoftorozę nie ma skutecznego środka. Porażone tuje należy wykopać i spalić, a sąsiadujące opryskać silnym fungicydem.
Punktowe żółknięcie pędów tui może być spowodowane także „działalnością” czworonogów. Jeśli posiadamy kota lub psa, młode okazy żywotników warto zabezpieczyć specjalną zieloną siatką.
Przeczytaj też: Jak odmłodzić stare tuje? Podstawą działania jest jeden zabieg
Inne porady tego eksperta