Jakie rośliny zimozielone posadzić na zacienionym balkonie? Radzi ekspert
Poszukuję bardzo niewymagających roślin, które dobrze prezentowałyby się w zimę na nienasłonecznionym, ciemnym balkonie. Z informacji, które znalazłam w internecie wynika, że na balkonie większość nawet zimozielonych przemarza (np. tuje). Jakie byłyby "bezpieczne", niewymagające wnoszenia do domu? Pyta czytelniczka.
Spis treści
- Rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach
- Jakie rośliny zimozielone posadzić na zacienionym balkonie?
- Zabezpieczenie na zimę zimozielonych roślin liściastych w pojemnikach
Rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach
Rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach na balkonie lub tarasie wymagają specjalnego traktowania. Przez cały sezon wegetacyjny potrzebują naszej starannej opieki, gdyż są bardziej uzależnione od człowieka w porównaniu z okazami uprawianymi w gruncie. Na tym praca nie kończy się. Trzeba odpowiednio przygotować je do nadejścia chłodów a później – zimą - sporadycznie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Jakie rośliny zimozielone posadzić na zacienionym balkonie?
Na zacieniony balkon polecam cisy pośrednie (łac. Taxus x media) odmiany 'Hilli' lub 'Hicksii' (można je przycinać) lub zimozielone krzewy liściaste, np. ostrokrzew Meservy (łac. Ilex meserveae) odmiany 'Blue Princess', 'Blue Prince', 'Blue Angel'. Można posadzić też choinę kanadyjską 'Yeddeloh' (łac. Tsuga canadensis).
Wszystkie rośliny uprawiane w donicach na balkonach, tarasach wymagają zabezpieczenia na zimę (osłonięcia donic np. agrowłókniną, kartonem lub jutą). Ponadto rośliny zimozielone należy podlać przed zimą i kontrolować stan wilgotności gleby w donicach zimą, ponieważ pdczas czasie słonecznych zimowych dni mogą one potrzebować podlania - zimozielone nie mają spoczynku, transpirują cały czas.
Zabezpieczenie na zimę zimozielonych roślin liściastych w pojemnikach
Po pierwszych przymrozkach warto rośliny zimozielone zabezpieczyć. Można podwiązać im pędy sznurem, aby ograniczyć zaleganie na nich śniegu. Najważniejsze – dla przezimowania krzewów – jest dokładne i szczelne okrycie pojemników. Warto zwrócić uwagę, że korzenie są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż pień, pędy a w tym wypadku także liście.
Sprawdzona metoda to dokładne owijanie pojemników włókniną lub workami jutowymi. Jeszcze efektywniejsze może być „obudowanie” donicy lub skrzyni płatami ze styropianu (należy je połączyć, np. drutem). Istotne jest także zabezpieczenie w podobny sposób dna donicy – bez warstwy izolacyjnej cały trud może pójść na marne. Warto pozostawić drobne szczeliny na odpływ wody z donicy. W sprzedaży dostępne są także gotowe osłonki, np. z pianki poliuretanowej. Oprócz owinięcia pojemnika, trzeba też okryć grubą warstwą ściółki wierzchnią warstwę ziemi w pojemniku.
Aby roślina nie była narażona na mroźne wiatry, wiejące zwłaszcza od wschodu, można przestawić ją w zaciszne miejsce lub zamontować matę osłaniającą. Po przestawieniu okazy powinno się pozostawić w spokoju aż do wiosny – częste przestawianie jest niewskazane. Rośliny zimozielone w okresie jesiennym warto intensywnie podlewać.
Inne porady tego eksperta