Szybkie i efektywne usuwanie pnia po ściętym drzewie. Odkryj sprawdzone sposoby!

2024-06-17 8:39

Wycinka drzewa na działce to trudne zadanie. Pozbycie się wystającego po nim pnia wcale nie jest łatwiejsze. Okazuje się jednak, że są na to skuteczne sposoby, choć nie wszystkie działają natychmiastowo. Podpowiadamy, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie. Jak szybko usunąć pień po wyciętym drzewie?

pniak
Autor: redakcja Ściąłeś drzewo na działce i nie wiesz, jak pozbyć się pnia? Są na to sposoby

Spis treści

  1. Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?
  2. Pień po ściętym drzewie rozłoży nam grzybnia
  3. Pień rozłożą nawozy organiczne
  4. Nawozy sztuczne
  5. Woda to też dobry sposób na pozbycie się wystającego pnia
  6. Mechaniczne usuwanie pnia

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

Czasami decydujemy się na wycinkę drzewa, bo chcemy mieć nowe nasadzenia lub też mamy inny pomysł na urządzenie ogrodu. Usuwamy też chore i stare drzewa, które czasami mogą nawet grozić złamaniem. Po wyciętej roślinie zostaje jednak pień. Jak się go pozbyć? Można spróbować wykopać karpę. Jednak gdy drzewo było duże, wieloletnie, to ma zwykle bardzo rozwinięty układ korzenny. Taki pień trzeba już wykopać przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Są jednak inne sposoby, by pozbyć się karpy.

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany

Pień po ściętym drzewie rozłoży nam grzybnia

Do usunięcia pnia można wykorzystać obecne w naturze grzyby, które przyspieszą proces rozkładu drewna. Najlepiej się tu sprawdzi żywa grzybnia, którą można kupić w sklepach ogrodniczych. Preparat zawiera żywy organizm Peniophora gigantea, który występuje w takiej samej postaci w naturze. Aplikacja grzybni polega na tym, że na początku podcinamy pień kilka centymetrów poniżej poziomu ziemi. Potem wykonujemy w pniu kilka otworów, by ułatwić grzybni wniknięcie w drewno. Następnie na powierzchnię karpy nakładamy grzybnię, a na końcu całość przykrywamy ziemią i liśćmi czy włókniną.

Należy zwrócić uwagę, by miejsce nałożenia grzybni było wilgotne, bo dzięki temu przyspieszy się proces rozkładu drewna, który może potrwać najkrócej pół roku. Powstały w ten sposób materiał próchniczy można wykorzystać do wzbogacenia ziemi w ogrodzie.

Pień rozłożą nawozy organiczne

Innym sposobem na pozbycie się karpy jest wykorzystanie nawozów, które przyspieszą naturalny proces gnicia. Sprawdzą się tu nawozy takie jak obornik czy gnojówka z pokrzywy. W obu przypadkach zawierają one dużo azotu, który przyspiesza rozkład substancji organicznej.

Przy aplikacji nawozów również przycinamy pieniek na kilka centymetrów poniżej powierzchni ziemi, a w karpie wiercimy otwory. Do nich wlewamy nawozy zawierające azot. Pieniek przykrywamy potem warstwą ziemi i liści, także możemy do tego użyć włókniny. Drewno powinno być przykryte, by utrzymana była wilgoć, ale w ten sposób, by był dostęp tlenu, który uczestniczy w procesie gnicia.

Nawozy sztuczne

Proces rozkładu drewna przyspieszą także nawozy sztuczne które zawierają azot. Są to saletra amonowa, saletrzak i mocznik. Postępujemy podobnie, jak w przypadku nawozów naturalnych, a więc w pniu drążymy otwory, do których aplikujemy preparaty zawierające azot. Całość także przykrywamy ziemią, liśćmi lub włókniną, staramy się też zachować wilgoć w tym miejscu.

Woda to też dobry sposób na pozbycie się wystającego pnia

Najprostszy, choć zarazem najdłużej trwający sposób na pozbycie się pieńka to wystawienie go na niszczące działanie wody. W drewnie należy wywiercić otwory, do których wlewamy wodę. Warto pilnować, by pieniek stale był wilgotny.

Woda stopniowo będzie uszkadzać drewno, zaczną się pojawiać mikroorganizmy i rozpocznie się powolny proces rozkładu.

Mechaniczne usuwanie pnia

Nawozy czy grzybnia przyczyniają się do przyspieszenia rozkładu drewna. Nie są więc szkodliwe dla roślin, jedynie sprawiają, że proces występujący w naturze potrwa krócej. Można jednak zastosować mechaniczne sposoby pozbycia się karpy i wyrwać ją z korzeniami. Należy do tego wynająć koparkę wyposażoną w zrywak lub łyżkę. Taka metoda będzie szybka i skuteczna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet niewielka koparka zniszczy teren w ogrodzie. Zdegradowane będzie także miejsce po wyrwanym pieńku. Mechaniczne pozbycie się karpy może być stosowane właściwie tylko wtedy, gdy nie zależy nam na zachowaniu roślin w ogrodzie.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają