Czy magnolia urośnie w gliniastej ziemi? Odpowiada ekspert
Kupiłam dom z ogrodem, chciałabym posadzić w nim magnolie. Czy magnolie będą rosły w ziemi gliniastej, ponieważ w całym ogrodzie jest ziemia gliniasta, na której - po nawet małym deszczu - utrzymuje się woda. Pyta nasza czytelniczka.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Magnolia japońska
Spis treści
Jakie wymagania ma magnolia?
Wszystkie magnolie potrzebują stanowisk słonecznych i ciepłych oraz miejsc osłoniętych przed wiatrem. Wymagają gleb żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe oraz dostatecznie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferują podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Większość uprawianych w naszym kraju gatunków magnolii jest dostatecznie odporna na niską temperaturę, chociaż odmiany kwitnące wyjątkowo wcześnie narażone są na przemarzanie pąków kwiatowych. Warto więc zabezpieczyć magnolię przed mrozem.
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy magnolia urośnie w gliniastej ziemi?
Jeśli utrzymuje się woda po opadach, to znaczy, że ziemia jest mocno gliniasta. W przypadku magnolii nie musi być to problemem, ponieważ wytwarza ona bardzo płytki system korzeniowy, jednak nie lubi ona gleb bardzo ciężkich i o zasadowym odczynie. Należałoby wykopać dół 2-3 razy większy niż bryła korzeniowa magnolii, na spód wsypać warstwę piasku lub żwiru (drenaż) i posadzić roślinę w mieszankę piasku, ziemi z ogrodu i torfu kwaśnego. Dodatkowo radziłbym po posadzeniu obsypać ziemię wokół magnolii około 3-5 centymetrową warstwą kory.
Dlaczego magnolia nie kwitnie? Jak pobudzić magnolię do kwitnienia?
Pielęgnacja magnolii w ogrodzie
Młode magnolie przed nadejściem zimy warto okryć włókniną lub słomianymi matami. Mimo swoich rozmiarów, magnolie mają dość płytki i delikatny system korzeniowy, dlatego nie lubią przesadzania. Wymagają też systematycznego nawożenia, najlepiej dobrze rozłożonym kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi o spowolnionym działaniu.
Inne porady tego eksperta