Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zimą? Poprawna konserwacja i przechowywanie sprzętu

2020-11-10 12:34

Niektórzy kończą sezon koszenia z ulgą, inni ze smutkiem. Niezależnie od motywacji - kosiarkę należy odpowiednio przygotować do zimy. Zapoznaj się z najważniejszymi radami dotyczącymi konserwacji kosiarki oraz jej zimowego przechowywania, tak, by ta mogła służyć bezproblemowo kolejnej wiosny. Prezentujemy proces konserwacji kosiarki przed zimą.

Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zima?
Autor: STIHL

Przygotowanie kosiarki do zimy nie jest trudne, a zapewni nam spokój podczas wiosennych przygotowań do sezonu koszenia. Dowiedz się, jak poprawnie zabezpieczyć kosiarkę przed zimą - zadbaj o to, by sprzęt nie zniszczył się i mógł służyć tak sprawnie, jak do tej pory. Konserwacja kosiarki jest niezbędnym zadaniem do wykonania, niezależnie od rodzaju urządzenia. 

Ważne! Przed przystąpieniem do prac, należy:

- w kosiarkach spalinowych: odłączyć świecę zapłonową,

- w kosiarkach elektrycznych: odłączyć przewód zasilający,

- w kosiarkach akumulatorowych: wyjąć akumulator. 

Czyścimy kosiarkę po sezonie

Kosiarka dzielnie służyła nam przez długie miesiące, nic więc dziwnego, że po intensywnej pracy należy ją gruntownie oczyścić. Do czyszczenia kosiarki wystarczy zwykła czysta woda i szczotka. Przy ich pomocy usuwamy resztki trawy z obudowy kosiarki, nie zapominając o trudniej dostępnych miejscach. W przypadku trudniejszych zabrudzeń dobrze sprawdzi się drewniana łopatka albo wąż ogrodowy. Uwaga, w przypadku tego ostatniego, zachowajmy delikatność i rozwagę! Woda pod dużym ciśnieniem może uszkodzić kosiarkę. Unikaj kierowania strumienia na łożyska, okolice silnika, uszczelki lub wrażliwe części obudowy. Zwróćmy uwagę na to, gdzie kierujemy wodę: by ta nie dostała się do miejsc, z których później nie będzie mogła się wylać.

Podczas czyszczenia kosiarki spalinowej od spodu nie zapomnij, by odchylić ją nieco do tyłu: tak, by świeca zapłonowa była skierowana do góry. W innym wypadku - jeśli przechylisz kosiarkę za nisko lub na bok - olej może wyciec i dostać się do filtra powietrza, co grozi poważnym uszkodzeniem kosiarki. 

Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zima?
Autor: STIHL

Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zimą?

Na samym początku zajmijmy się usunięciem resztek paliwa. Większe ilości najwygodniej usunąć za pomocą odsysarki (duża strzykawka z wężykiem). Jeśli w zbiorniku ciągle znajdują się resztki paliwa, zostawmy kosiarkę na jałowym biegu, aż "wypali" się ono do końca. Później, po bezpiecznym czasie, gdy silnik całkiem się ochłodzi, możemy opróżnić zbiornik do końca. Zostawianie na zimę paliwa lub wręcz dolewanie go do pełna jest nieeokonomiczne: paliwo starzeje się, wietrzeje, a przez to traci swoje właściwości. Takie działanie może poskutkować trudnościami z odpaleniem silnika na wiosnę. 

Drugą istotną kwestią jest kontrola poziomu oleju, tak, by ten znajdował się na prawidłowym poziomie. Informacje o nim znajdziemy na zbiorniku oleju (na bagnecie), w instrukcji oraz na stronach internetowych producenta kosiarki. Brakujący olej należy uzupełnić - zawsze z autoryzowanych, sprawdzonych źródeł! Kupno taniego oleju może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo kosztowne, bo spowoduje problemy z działaniem sprzętu i może zepsuć części kosiarki. 

Nie wylewaj oleju byle gdzie! Zużyty olej oddaj do serwisu sprzętu ogrodniczego lub serwisu samochodowego.

Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zima?
Autor: STIHL

Nie zapomnij o sprawdzeniu świecy zapłonowej - sprawdź, czy wymaga czyszczenia lub wymiany (świece należy wymienić po ok. 100 godzinach pracy). Jeśli świeca jest w dobrym stanie, należy wlać około 3 cm3 oleju silnikowego do otworu świecy zapłonowej, a następnie przepuszczenie go przez silnik bez zamontowania świecy, pociągając kilkukrotnie za linkę rozrusznika. Dzięki temu olej zostanie rozprowadzony a silnik zabezpieczony na długie miesiące zimowania. 

Jak przygotować kosiarkę elektryczną i akumulatorową do zimy?

W przypadku kosiarki elektrycznej skoncentruj się na dokładnym, drobiazgowym sprawdzeniu przewodu zasilającego oraz gniazda przyłączeniowego. Szukaj przetarć lub nacięć, te niestety zdarzają się najczęściej. Nawet drobne przetarcie może być niezwykle groźne w skutkach! Sprawdź mocowanie silnika, dokręć luźniejsze nakrętki i śruby. Przetestuj wyłącznik elektryczny: powinien reagować bardzo szybko, opóźnienie lub brak reakcji oznaczają, że należy wymienić sprężyny na nowe. 

Przygotowanie kosiarki akumulatorowej do zimy jest prawie identyczne, jak w przypadku innych kosiarek. Główną uwagę należy skupić na akumulatorze, który przechowujemy oddzielnie od kosiarki, w suchym, bezpiecznym miejscu, w temperaturze do 15oC. Przed zimą najlepiej naładować go do około 40% w przypadku kosiarek STIHL. Takie przygotowanie zapewni akumulatorowi długą żywotność. Jeśli zaś posiadamy kosiarkę z akumulatorem zamontowanym w niej na stałe, całą kosiarkę przechowujmy w podanych wyżej warunkach. 

Zabezpieczenie noża tnącego przed zimą

Nóż tnący kosiarki to podstawa jej skutecznego działania. Przy konserwacji kosiarki zwróćmy więc szczególną uwagę na jego stan - jeśli na nożu zobaczymy nacięcia, rysy i karby, należy go wymienić. Regularna troska o stan noża tnącego (zależnie od obłożenia pracą - nawet 2 razy w ciągu sezonu koszenia) zapewni największą wydajność kosiarki. Pamiętaj o tym, by przy jego konserwacji zawsze mieć na sobie odpowiednie rękawice ochronne.

Kosiarkę z rozrusznikiem elektrycznym, wyposażoną w akumulator, należy na czas przechowywania zabezpieczyć przed mrozem.

Jak zabezpieczyć kosiarkę przed zima?
Autor: STIHL

Przechowywanie kosiarki zimą

Po zakończeniu czyszczenia i konserwacji kosiarki powinniśmy umieścić ją w suchym pomieszczeniu, nienarażonym na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Przykrycie kosiarki np. nieużywanym materiałem lub specjalnym pokrowcem pozwoli na ochronienie jej od kurzu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.