Jakie funkcje powinna mieć dobra kosiarka do trawy

2020-10-28 10:04
Kosiarki
Autor: GettyImages Jakie fukcje należy wziąć pod uwagę wybierając kosiarkę?

Aby trawnik idealnie się prezentował, należy go regularnie kosić. Niezbędna jest do tego odpowiednia kosiarka. Sprawdzamy, jakie funkcje powinna mieć dobra kosiarka do trawy.

Spis treści

  1. Ważna funkcja kosiarek - regulacja wysokości koszenia
  2. GALERIA: FUNKCJE KOSZENIA TRAWY
  3. Przydatna funkcja kosiarki - kosz na ściętą trawę
  4. Kosiarka do trawy - różne funkcje koszenia
  5. Funkcja kosiarki - napęd na koła
  6. Dodatkowa funkcja kosiarki - złącze do mycia podwozia
  7. Funkcje kosiarki: rozrusznik

Mimo że kosiarki są do siebie podobne, to jednak odróżniają je istotne szczegóły – rozwiązania techniczne, precyzja wykonania i jakość materiałów, z jakich są zbudowane. Wszystko to ma wpływ na trwałość sprzętu, jego niezawodność i wygodę obsługi. Na jakie funkcje kosiarek warto zwrócić uwagę?

Czym kosić trawę? Wybieramy kosiarki ogrodowe >>>

Ważna funkcja kosiarek - regulacja wysokości koszenia

Jedną z ważniejszych funkcji, jaką powinna mieć dobra kosiarka, jest regulacja wysokości cięcia trawy. W zależności od modelu regulacja może być wielostopniowa i umożliwiać skoszenie trawy na wysokość od 2 do 9 cm. Ważne podczas wyboru jest sprawdzenie, czy maszyna wyposażona jest w centralną regulację wysokości. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, wystarczy jeden ruch dźwignią, aby opuścić lub podnieść cały zespół tnący. W modelach tańszych wysokość cięcia reguluje się osobno na każdym kole.

GALERIA: FUNKCJE KOSZENIA TRAWY

Przydatna funkcja kosiarki - kosz na ściętą trawę

Wybierając kosiarkę, należy się upewnić, czy jest ona wyposażona w kosz, do którego zbierana będzie skoszona trawa. Używając kosza, zachowujemy ład i porządek na trawniku, a zbieraną trawę można wykorzystać do ściółkowania grządek lub przeznaczyć na kompost. Pojemność kosza jest dopasowana do wielkości i mocy kosiarki. W modelach elektrycznych do dyspozycji mamy zwykle od 25 do 50 litrów, w spalinowych może to być nawet 80 litrów. Kosz na ściętą trawę powinien mieć możliwość szybkiego demontażu i opróżnienia. Przydatny jest wskaźnik napełnienia kosza, który informuje, ile jeszcze pozostało miejsca wewnątrz.

Kosiarka do trawy - różne funkcje koszenia

Niektóre modele kosiarek pozwalają na zdjęcie kosza i (w zależności od wybranego modelu kosiarki) skorzystanie z wyrzutu tylnego i bocznego lub zastosowania przystawki do mulczowania. Mulczowanie to inaczej mielenie i rozdrabnianie koszonej trawy, która jest następnie wyrzucana na trawnik w postaci naturalnego nawozu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla właścicieli trawników na glebach ubogich, piaszczystych i przepuszczalnych.

Kosiarka spalinowa
Autor: MAKITA Kosiarka spalinowa sprawdzi się na działce rekreacyjnej bez dostępu do sieci energetycznej. Maszyna poradzi sobie nawet z używanym okazyjnie, mało zadbanym trawnikiem

Funkcja kosiarki - napęd na koła

Gdy zdecydujemy już, w jaki silnik wyposażona będzie nasza kosiarka, czas podjąć kolejną ważną decyzję: czy chcemy napędzać ją siłą własnych mięśni, czy ma ona jeździć sama. Kosiarka z napędzanymi kołami jest lepszym rozwiązaniem dla posiadaczy trawników o dużych, równych powierzchniach (powyżej 1000 m2), gdzie od precyzji koszenia bardziej liczą się wygoda, szybkość i wydajność. Nasza rola ogranicza się wtedy do spacerowania za kosiarką i kontrolowania kierunku przemieszczania się maszyny. Napędzane są zwykle koła tylne, najczęściej za pośrednictwem przekładni kątowej, która składa się z kół zębatych oraz paska. W sprzedaży są również modele kosiarek z napędem na przód, a nawet na obie osie. Kosiarki jednobiegowe poruszają się ze stałą prędkością około 4 km/h. Dostępne na rynku są także modele droższe z płynną (wariator) lub stopniową regulacją prędkości w zakresie 2,5–4,5 km/h.

Napęd będzie wskazany dla osób starszych, o słabszej kondycji fizycznej oraz dla posiadaczy działek z terenem lekko nachylonym (pchanie kosiarki pod górę jest bardzo męczące). Należy jednak pamiętać, że taka kosiarka będzie droższa od porównywalnego modelu pozbawionego napędu, bardziej paliwożerna (w przypadku modelu spalinowego), a mechanizm napędzający koła, zwłaszcza w przypadku marek tańszych, może się szybko zużyć lub ulec awarii.

Kosiarka z napędem będzie też cięższa i trudniejsza w manewrowaniu przy napędzie wyłączonym. Dlatego w mniejszych, pełnych zakamarków ogrodach przydomowych i na działkach rekreacyjnych, gdzie trawnik graniczy z oczkiem wodnym, rabatami o nieregularnych kształtach, a na terenie mamy dużo kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych, lepiej pracować kosiarką bez napędu na koła, bo wtedy będziemy mieli pełną kontrolę i możliwość sprawnego manewrowania między roślinami.

Przeczytaj też:

Jaka robocza szerokość koszenia

Jednym z podstawowych kryteriów wpływających na wybór odpowiedniej maszyny jest wielkość powierzchni do skoszenia. Decydując się na kosiarkę, należy dobrać roboczą szerokość koszenia do powierzchni trawnika. Im szerokość będzie większa, tym większą powierzchnię skosimy podczas jednego przejazdu kosiarki. Małe trawniki o powierzchni do 500 m2 można kosić kosiarkami o szerokości koszenia do 40 cm. Na średniej wielkości murawę (do 1000 m2) przyda się kosiarka o szerokości roboczej 46 cm. Duże powierzchnie najlepiej jest pielęgnować maszyną o szerokości 50-57 cm.

Dodatkowa funkcja kosiarki - złącze do mycia podwozia

To funkcja dostępna w wybranych modelach kosiarek spalinowych. Złącze do mycia podwozia znajduje się na wewnętrznej stronie obudowy. Po podłączeniu do niego węża ogrodowego uruchamia się kosiarkę, a strumień wody, padając na obracający się nóż, oczyszcza obudowę z resztek trawy.

Funkcje kosiarki: rozrusznik

W kosiarkach spalinowych rozrusznik elektryczny umożliwia wygodne uruchamianie silnika przyciskiem. W konstrukcjach nowoczesnych stosuje się ssanie automatyczne, które zastępuje tradycyjną pompkę paliwa. Funkcja ta pozwala szybko uruchomić maszynę bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę.

Magazyn Murator

Więcej informacji oraz zdjęć na temat wyboru kosiarki znajdziesz w artykule "Kosiarka skrojona na miarę" na stronie miesięcznika "Murator".

Kupujemy kosiarkę do ogrodu: co trzeba wiedzieć przed zakupem kosiarki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE