Jakie rośliny sadzić pod drzewami owocowymi?
O ile w profesjonalnym sadzie wszystkie działania mają na celu zwiększenie plonowania, to w przydomowym ogrodzie można pozwolić sobie na luźniejsze podejście do tematu. Dlatego, aby pod drzewami owocowymi było ładnie, warto posadzić tam rośliny ozdobne. Które gatunki sprawdzają się takich nietypowych i trudnych miejscach? Jakie mają znaczenie dla drzew?
1. Tradycyjne rozwiązanie – trawnik pod koroną drzew owocowych
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przydomowych ogrodach jest sadzenie drzew owocowych na trawniku. Dlatego pod koroną drzew zwykle rośnie trawa. Ma to jednak swoje wady. Trawa (życice, wiechliny, kostrzewy) są wbrew pozorom wymagające pod względem światła, wody i składników pokarmowych. W rezultacie trawnik w takich miejscach nie zawsze jest gęsty. Czasem straszy pustymi połaciami. Bezpośrednio przy pniu obszar warto oddzielić od trawnika, np. przez obrzeża z kamienia. Można zastosować ściółkowanie (np. z kory sosnowej).
2. Niskie rośliny okrywowe pod drzewami owocowymi – sposób na zazielenienie trudnego miejsca
Pod koroną drzew owocowych warto uprawiać niskie rośliny okrywowe nadające się do cienia. Wiele gatunków radzi sobie w takich miejscach pod warunkiem, że podłoże jest umiarkowanie wilgotne. Jednocześnie płożący pokrój i niski wzrost roślin okrywowych sprawia, że nie wywołują niekorzystnego efektu bałaganu, a harmonijnie łączą się z innymi elementami, np. jeśli drzewo jest posadzone na trawniku.
Do najcenniejszych gatunków, które można wykorzystać w takim celu należą:
W przypadku drzew rosnących z dala od trawnika można także posadzić bluszczyk kurdybanek. W przeciwnym razie trzeba uważać: roślina jest atrakcyjna, wartościowa (w kuchni i apteczce), ale jednocześnie jest to powszechny chwast trawników.
Przeczytaj też: Chwasty na trawniku: jak je zlikwidować. Zwalczanie chwastów - zadbaj o trawnik >>>
Zobacz w galerii rośliny, które nadają się do posadzenia pod koronami drzew owocowych
Autor: Gardena
Warto posadzić barwinka pod drzewami i krzewami – będzie miał tam dobre warunki, za co odwdzięczy się pięknym, ciemnozielonym dywanem
3. Piękna rabata pod drzewami owocowymi
Pod koronami drzew owocowych można zaplanować mini-rabatę kwietną. W szczególności chętnie uprawia się rośliny kwitnące na przedwiośniu, które czarują swoim wyglądem, zanim drzewa rozwiną liście. Należą do nich: przebiśnieg, rannik zimowy, przylaszczka pospolita, cebulica syberyjska, krokus wiosenny, a także wczesne odmiany tulipanów.
Z roślin cebulowych kwitnących w późniejszym okresie najczęściej pod koroną drzew (nie tylko owocowych) uprawia się czosnek ozdobny. W internecie często poleca się nasturcje, jednak warto to dobrze przemyśleć. To roślina pułapkowa, która przyciąga mszyce. Dlatego jej uprawa może wiązać się z gradacją tych żarłocznych owadów także na drzewach owocowych. Z drugiej strony nasturcję można potraktować jako wskaźnik pojawienia się owadów (istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie zaatakowana jako pierwsza).
Ponadto warto korzystać z gatunków dobrze radzących sobie w cieniu. To m.in. funkie, żurawki, paprocie i jasnota plamista. Pod drzewami o wysokim pniu efektownie wygląda parzydło leśne, które osiąga średnio 150 cm wysokości.
Przeczytaj też: Rośliny cieniolubne do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić w cieniu pod drzewami? >>>
4. Rośliny do zadań specjalnych
Rośliny pod koroną drzew mogą nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale pełnią także praktyczne funkcje. Przykładem jest aksamitka (różne gatunki), która w takich miejscach kwitnie nieco mniej obficie, za to pomaga pozbyć się groźnych nicieni. Jej korzenie wydzielają substancje, które niszczą wymienione mikroorganizmy. W podobny sposób działa nagietek. Natomiast powyżej wspomniany czosnek ozdobny działa odstraszająco na gryzonie. Dobrą propozycją jest także chrzan, który po pierwsze zapewni cenny surowiec do kuchni, a po drugie – zmniejsza ryzyko wystąpienia brunatnej zgnilizny u drzew.
Poznaj: Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych >>>
5. Krzewy zimozielone pod koroną drzew – mahonia pospolita
Miejsca pod koronami drzew mogą być atrakcyjne przez cały rok. O ile rośliny okrywowe zimozielone zimą znikają pod warstwami śniegu, niskie krzewy pozostaną ozdobne. Dobrym przykładem jest mahonia pospolita, która radzi sobie w cieniu. Zwykle przekracza 1 m wysokości i ma rozłożysty pokrój. Jednakże regularnym cięciem można kontrolować jej wzrost tak, by nie przekraczała określonych rozmiarów, nie utrudniała wykonywania plac pielęgnacyjnych u drzew czy zbiorów owoców. Za mahonią przemawiają dodatkowo niewielkie wymagania glebowe. Trzeba ją jednak podlewać w czasie suszy, zimą sporadycznie – w bezśnieżne dni.
Obszar pod koroną drzew owocowych jest bagatelizowany i traktowany po macoszemu. W rezultacie takie miejsca przerastają chwastami i straszą swoim wyglądem. Tymczasem możliwości aranżacyjne są duże i „trudne” miejsca można z powodzeniem przekuć w atuty danego obszaru w ogrodzie.
Przeczytaj też:
Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie >>>
Żywopłoty z traw ozdobnych - dobry pomysł na zielone osłony w ogrodzie >>>