Śnieżyczka przebiśnieg zakwita zanim nadejdzie wiosna! Gdzie sadzić i jak dbać o przebiśniegi w ogrodzie?

2024-01-31 10:34

Śnieżyczka przebiśnieg - jeden z pierwszych zwiastunów wiosny - ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej glebie, w półcieniu lub cieniu, kwitnie już w lutym i marcu. Sprawdź, jak wygląda śnieżyczka przebiśnieg i czy przebiśniegi można uprawiać w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wygląda śnieżyczka przebiśnieg?
  2. Jakie wymagania mają przebiśniegi? Gdzie je sadzić?
  3. Jak rozmnaża się przebiśniegi?
  4. Czy cebulki przebiśniegów trzeba wykopywać?
  5. Przebiśniegi - zastosowanie w ogrodzie
  6. Czy śnieżyca to przebiśnieg?

Śnieżyczka przebiśnieg (łac. Galanthus nivalis) - znana też jako przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka - należy do najwcześniej kwitnących bylin cebulowych. W naszym kraju można ją spotkać w stanie dzikim w lasach liściastych i zaroślach (nie wolno ich zrywać, gdyż są pod ochroną). Jest też chętnie uprawiana w ogrodach.

Jak wygląda śnieżyczka przebiśnieg?

Przebiśniegi to niewielkie wzrostem rośliny o wzniesionym pokroju. Ich zielone, długie liście w zimne dni zamykają się wokół pąków kwiatowych, chroniąc je przed zimnem.

Kwiaty przebiśniegów rozwijają się w lutym i marcu, bardzo często wyłaniając się spod śniegu. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i - zależnie od odmiany - osiągają od 1,5 do 3,5 cm długości. Najbardziej rozpowszechnione są przebiśniegi o białych kwiatach, choć znane są również odmiany o kwiatach żółtych bądź fioletowych. Co ciekawe, kwiaty przebiśniegów są miododajne.

Jakie wymagania mają przebiśniegi? Gdzie je sadzić?

Przebiśniegi mają niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej na stanowisku półcienistym lub nawet zacienionym, w żyznej i wilgotnej, wapiennej glebie. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na jednym miejscu może rosnąć dziesięć lat lub nawet więcej.W sprzyjających warunkach roślina tworzy duże kępy, łatwo się też rozsiewa.

Sprawdź:

Jak rozmnaża się przebiśniegi?

Przebiśniegi najłatwiej można rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Ważne, by to zrobić w odpowiednim czasie: wybrane do podziału rośliny powinny mieć zakończone kwitnienie, ale ich liście muszą być jeszcze widoczne nad ziemią. Wykopaną kępę dzielimy na fragmenty i od razu sadzimy w nowym miejscu. Rozmnażanie i sadzenie roślin powinniśmy najczęściej wykonywać wczesną jesienią (najlepiej we wrześniu), kiedy jeszcze jest w miarę ciepło. Jeśli zasadzimy przebiśniegi zbyt późno, mogą one się bowiem nie dostatecznie ukorzenić i przemarzną.

Przebiśniegi rozrastają się same przez cebulki potomne, bez problemu też rozsiewają się same.

Czy cebulki przebiśniegów trzeba wykopywać?

Przebiśniegi nie wymagają wykopywania z ziemi - z powodzeniem mogą rosnąć w tym samym miejscu wiele lat. Warto jednak co jakiś czas cebulki wykopać, ponieważ z czasem ich korzenie się osłabiają, przez co z roku na rok słabiej kwitną. Cebulki wykopujemy, gdy roślina zaczyna żółknąć a jej liście zasychać. Najlepiej od razu posadzić je na nowe miejsce.

Przebiśniegi - zastosowanie w ogrodzie

Przebiśniegi doskonale nadają się do nasadzeń na skalniaki, ale w każdym zakątku ogrodu wyglądają dobrze. Ponieważ preferują cień, można je sadzić pod drzewami i krzewami. Nadają się na kwiat cięty - można z nich tworzyć urocze małe bukieciki.

Śnieżyca wiosenna a śnieżyczka przebiśnieg
Autor: GettyImages Po lewej: śnieżyca wiosenna, po prawej: śnieżyczka przebiśnieg
warto wiedzieć

Czy śnieżyca to przebiśnieg?

Śnieżyczka przebiśnieg bywa mylona ze spokrewnioną z nią śnieżycą wiosenną. Obie rośliny kwitną w podobnym terminie, ale różnią się przede wszystkim:

  • budową kwiatów: u śnieżycy wiosennej kwiaty są bardziej pękate, płatki szerokie, lekko wywinięte na końcach, wszystkie tej samej długości, ułożone w jednym okółku, z żółtą plamką na szczytach płatków, u śnieżyczki przebiśnieg płatki są wąskie, ułożone w dwóch okółkach: 3 dłuższe i 3 krótsze, kwiaty smuklejsze i bardziej rozłożyste, z zieloną plamką na szczytach krótszych płatków),
  • wyglądem liści: u śnieżycy wiosennej liście są szersze, intensywnie zielone, bez nalotu, z cebuli wyrastają po 2-4 szt., u śnieżyczki przebiśnieg liście są węższe, pokryte sinym, woskowatym nalotem, wyrastają po dwa, rzadziej po trzy z cebuli,
  • wysokością roślin: śnieżyca wiosenna dorasta do 10-30 cm wysokości, śnieżyczka przebiśnieg do 5-20 cm wysokości.
Zwiastuny wiosny

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Nasi Partnerzy polecają