Wiosenne kwiaty – jakie kwiaty pojawiają się w ogrodzie na wiosnę

2019-03-01 8:15 Katarzyna Józefowicz

Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się, gdy w ogrodzie jeszcze leży śnieg. Dowiedz się, jakie rośliny kwitną w ogrodzie najwcześniej i przekonaj się, że wiosenne kwiaty zaczynają sezon ogrodowy.

Zmęczeni długą zimą z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych, wiosennych kwiatów. W ogrodzie możemy znaleźć je już w styczniu i lutym, choć najwięcej pojawia się ich dopiero w kwietniu i maju. Kilka gatunków wiosennych kwiatów nie boi się jednak chłodów i zakwita już na początku roku.

Wiosenne kwiaty - te pojawiają się najwcześniej

Należą do nich głównie oczary: oczar pośredni i oczar omszony, których kwiaty potrafią znieść spadki temperatur nawet do -10 st. C. Oczary to duże krzewy (mają 2-3 m wysokości), dlatego nie w każdym ogrodzie można je uprawiać, za to malutkie wrzośce krwiste (dorastają do 15-30 cm), zmieszczą się prawie wszędzie. Kiedy zima jest łagodna, zakwitają już w styczniu, ale ponieważ nie są zbyt mrozoodporne (znoszą mrozy do około -20 st.C), trzeba znaleźć dla nich ciepłe, zaciszne i osłonięte od wiatru stanowisko.

W łagodne zimy równie wcześnie kwitną też ciemierniki białe, które podobnie jak wrzośce lubią ciepłe, osłonięte stanowiska.

>>Poznaj ciemierniki - byliny kwitnące już zimą

W lutym na rabatach pojawiają się kolejne kwitnące rośliny, w tym między innymi piękna kalina wonna (czasami kwitnie już w styczniu). Krzew może osiągać 2-3 m wysokości, ale ma też niższe odmiany, dorastające do 1-2 m (np. 'Nanum' czy 'December Dwarf'). Jego białe lub jasnoróżowe kwiaty pojawiają się na nagich pędach jeszcze przed rozwojem liści i zachwycają wspaniałym zapachem.

Pięknymi kwiatami może się również pochwalić kwitnący w lutym wawrzynek wilczełyko. I chociaż jego uroda jest niebezpieczna (cała roślina jest silnie trująca), roślina zasługuje na uwagę ze względu na pachnące, różowe kwiaty.
Bez żadnych obaw możemy natomiast podziwiać rozwijające się w lutym (w łagodne zimy nawet wcześniej) kwiaty wiciokrzewu pachnącego, o ile tylko uda nam się go zdobyć, bo roślina jest w naszym kraju mało popularna i trudno dostępna.
Równie rzadkim i umiarkowanie mrozoodpornym (znosi temp. do ok. -20 st. C) krzewem ozdobnym jest też leszczynowiec chiński, którego oryginalne kwiaty pojawiają się na pędach w lutym i marcu. Nie powinniśmy mieć natomiast większych problemów z nabyciem i uprawą bardzo ciekawej odmiany wierzby smukłoszyjkowej 'Mt Aso', która w lutym zachwyci nas różowo-czerwonymi baziami.

>>Przeczytaj, co trzeba zrobić w ogrodzie wiosną

Wiosenne kwiaty - następne w kolejności

Na przełomie lutego i marca rabaty rozświetlą też słoneczne kwiaty miłka amurskiego, a nieco później również miłka wiosennego. W tym czasie możemy też podziwiać urocze kwiaty ciemierników. Najbardziej atrakcyjne posiada ciemiernik mieszańcowy, jednak na uwagę zasługują też mniejsze, ale liczne kwiaty ciemiernika wschodniego i oryginalne, jasnozielone kwiaty ciemiernika cuchnącego.

Forsycja
Autor: GettyImages Forsycja to jeden z najpopularniejszych wiosennych kwiatów

Wiosenne kwiaty w marcu, kwietniu i maju

Marzec to już przedwiośnie, wiec w ogrodzie zaczyna pojawiać się coraz więcej kwitnących roślin. Z ziemi wyłaniają się kolorowe krokusy wiosenne, białe przebiśniegi (śnieżyczka przebiśnieg) oraz niebieskie cebulice syberyjskie. W tym czasie możemy też podziwiać niebiesko-fioletowe przylaszczki pospolite oraz białe gęsiówki kaukaskie i zawilce gajowe.

Kwiecień to początek prawdziwej wiosny, więc w ogrodzie zaczyna robić się naprawdę kolorowo. Obok wielu wcześniej kwitnących roślin, na rabatach pojawiają się kolejne kwiaty. Bujnie rozkwitają krzewy forsycji pośredniej, pigwowców pośrednich, kalin koreańskich, mahonii pospolitych, magnolii (gwieździstych, pośrednich), tawuł wczesnych i pierisów japońskich oraz wiosenne byliny, takie jak sasanki ogrodowe, brunnery wielkolistne, pierwiosnki (ząbkowany, pospolity, lekarski, wyniosły), floksy szydlaste, bergenie sercolistne, omiegi wschodnie, irysy niskie, runianki japońskie, cebulowe hiacynty, żonkile i szafirki oraz dwuletnie niezapominajki leśne.

Maj należy głównie do kolorowych tulipanów oraz pięknych różaneczników i azalii, ale w tym czasie zakwitają też liczne krzewy ozdobne takie jak lilaki pospolite, jaśminowce wonne, tamaryszki, kaliny koralowe, pięciorniki krzewiaste, krzewuszki cudowne, tawuły szare, żylistki wysmukłe, porzeczki krwiste, pigwowce japońskie oraz wiosenne byliny, m.in. konwalie majowe, kosaćce bródkowe, serduszka okazałe, zawilce wielkokwiatowe, bodziszki korzeniaste, orliki pospolite, zawciągi nadmorskie, firletki lepkie, pełniki europejskie, bodziszki kantabryjskie, liliowice Dumortiera.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE