Wiosna w ogrodzie - jakie prace trzeba zrobić w ogrodzie wiosną?
Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres. To czas wysiewu nasion i sadzenia roślin, zdejmowania zimowych osłon, cięcia krzewów. Poznaj ogrodowe prace, które trzeba wykonać wiosną.
Wiosna w ogrodzie to czas rozpoczęcia prac porządkowych i pielęgnacyjnych. To także czas przygotowania ogrodu do nowego sezonu. Jakie prace należy wykonać wiosną w ogrodzie?
Wiosna w ogrodzie - przygotowanie rozsady roślin
W końcu marca i na początku kwietnia wysiejmy do skrzynek nasiona kwiatów: celozje, szałwie, werbeny i lwie paszcze (wyżliny) i ustawmy w pomieszczeniu w temperaturze 15-20 st. C. Podobnie możemy postąpić z: aksamitkami, astrami, cyniami, floksami, niecierpkami Waleriana, portulakami, szarłatami i zatrwianami, ale możemy je też posiać w kwietniu w ogrodzie na rozsadniku (rabacie z żyzną ziemią, gdzie uprawiana jest rozsada). Wtedy zakwitną później.
Około 7 dni przed posadzeniem w ogrodzie zahartujmy rozsadę – wystawiajmy na kilka godzin dziennie sadzonki na dwór lub otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym rosną, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz. W drugiej połowie kwietnia posadźmy w ogrodzie rozsadę lewkonii, lwich paszczy i roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, stokrotek. Po 15. maja w ogrodzie można już posadzić pozostałe rośliny.
Wiosna w ogrodzie - zdjęcie osłon chroniących zimą byliny
Okryte jesienią byliny można odsłonić, gdy roślinom nie grożą już duże mrozy. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło wyrastających pod okryciem delikatnych liści. Torf i korę możemy po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost.
Wiosna w ogrodzie - wysiew nasion
Wiosną wysiewamy na rozsadniku i do gruntu nasiona kwitnących roślin:
- na przełomie marca i kwietnia, gdy rozmarznie ziemia, wysiewamy: czarnuszki, eszolcje (maczki kalifornijskie), gipsówki, nagietki, ostróżki jednoroczne;
- w połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, smagliczki (lobularie), ślazówki, wilce, a na rozsadniku w ogrodzie: aksamitki, astry chińskie, cynie, gazanie, kocanki, suchołuski, szarłaty, zatrwiany, w maju przesadźmy je na rabaty;
- w pierwszej połowie maja wysiewamy: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie. Możemy dosiać: maciejki, nagietki, ostróżki, słoneczniki – przedłużymy w ten sposób ich okres kwitnienia;
- pod koniec maja: na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny.
Wiosna prace w ogrodzie - rozmnażanie bylin
- od końca marca do połowy maja rozmnażamy przez podział: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, hosty, krwawniki, kukliki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, przetaczniki, rojniki, rozchodniki, rudbekie, zawciągi, żagwiny (aubriety). Kępy roślin po wykopaniu można rozciąć łopatą lub rozdzielić rękami na mniejsze;
- w maju rozmnażamy przez sadzonki pędowe: astry jesienne, dzielżany, jasnoty, pysznogłówki, rozchodniki, słoneczniczki, trzykrotki, złocienie, żagwiny. Gdy sadzonki się ukorzenią – przesadźmy je do ogrodu.
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>>
Wiosna w ogrodzie - sadzenie bulw, cebul i karp roślin kwitnących latem
- od połowy kwietnia sadzimy: acidantery, babiany, błonczatki (ismeny), galtonie, krokosmie, lilie, mieczyki, sparaksisy, śniedki, tygrysówki, zawilce wieńcowate. Jeśli zależy nam, aby rośliny o długim okresie wegetacji (acidantery, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki i tygrysówki) szybciej zakwitły, można je pod koniec marca posadzić w doniczkach i umieścić w chłodnym (10-15 st.C) pomieszczeniu. W połowie maja podrośnięte już rośliny posadzić do gruntu
- w pierwszej połowie maja sadzimy: begonie bulwiaste, brodiee, eukomisy, iksje, sprekelie;
- w drugiej połowie maja sadzimy: dalie i pacioreczniki.
Przeczytaj też: Sadzenie kłączy kanny (paciorecznika) do doniczek - kiedy i jak to robić? >>>
Autor: GettyImages
Wiosna w ogrodzie to najbardziej pracowity okres
Wiosna w ogrodzie - cięcie krzewów ozdobnych
Wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji, wykonujemy cięcie krzewów ozdobnych, które zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i kwitną latem i jesienią. Cięcie krzewów kwitnących latem - co roku mocno przycina się krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych, takie jak tawuły japońskie, hortensje bukietowe, krzewuszki czy pięciorniki. Przy cięciu tych krzewów skraca się zazwyczaj pędy do wysokości 15–20 cm. Przy okazji wiosennego cięcia krzewów usuwa się wszystkie pędy połamane i nadłamane oraz chore. Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich, na przykład berberysy, przycina się słabiej i rzadziej (nie trzeba co roku), usuwając pędy stare i cienkie, tak aby krzew prześwietlić.
>>Przeczytaj też: Dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie
Do cięcia krzewów używa się najczęściej sekatorów: do cieńszych gałęzi wystarczą sekatory dwuostrzowe, do grubszych potrzebne będą sekatory o przedłużonych rękojeściach bądź piłki (najlepiej o lekko wygiętym brzeszczocie). Narzędzia powinny być naostrzone, aby nie szarpały tkanek w miejscu cięcia.
Najważniejsze narzędzia do cięcia drzew i krzewów >>>
Cięcie krzewów zawsze przeprowadzamy w dni pogodne, najlepiej słoneczne. Pędy przycina się tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Pędy twarde tnie się około 0,5 cm nad pąkiem, pędy miękkie – około 1 cm nad pąkiem. Pędy przycina się prostopadle do osi albo lekko na skos od pąka – zawsze tak, aby powierzchnia rany była jak najmniejsza. Pędy rosnące pionowo ku górze należy ciąć pod skosem, aby na powierzchni rany nie utrzymywała się woda – wtedy rana szybciej zasycha.
Przeczytaj też: Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia >>>
Wiosną przycinamy także wrzosy. Zazwyczaj cięcie wrzosów wykonujemy w marcu bądź kwietniu, usuwając fragmenty pędów poniżej przekwitłych kwiatostanów. Wycina się także wszystkie pędy przemarznięte oraz chore.
Wczesną wiosną nie przycinamy natomiast krzewów kwitnących wiosną – one zawiązały już wcześniej pąki kwiatowe i cięcie spowoduje usunięcie właśnie tych pędów, a w konsekwencji brak wiosennego kwitnienia.