Narzędzia do cięcia i formowania roślin: ręczne i mechaniczne
Narzędzia do cięcia i formowania roślin potrzebne są w każdym ogrodzie. Sekatory, nożyce i piły to niezbędne wyposażenie każdego ogrodnika. Bez tych narzędzi nie wykonamy niezbędnych cięć sanitarnych i korygujących ani nie będziemy mogli formować roślin ozdobnych.
Na wyposażeniu każdego ogrodnika powinny się znaleźć zarówno tradycyjne narzędzia ręczne, jaki i sprzęt mechaniczny (elektryczny lub spalinowy).
- Przy mniej intensywnych pracach na działkach i w ogródkach przydomowych, oprócz podstawowych narzędzi ręcznych, dobrze sprawdzą się narzędzia elektryczne. Są to urządzenia lekkie i poręczne, a podczas pracy nie generują dużego hałasu. Najtańsze są modele zasilane kablem, który niestety ogranicza ich mobilność.
- Z zasięgiem przewodu nie mają problemu dużo droższe modele akumulatorowe, natomiast ich mankamentem jest ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu.
- W pracach cięższych, w dużych ogrodach i sadach sprawdzą się modele z napędem spalinowym. Maszyny tego typu są hałaśliwe, emitują spaliny, wymagają stosowania paliwa, olejów i smarów, przez co są bardziej wymagające w eksploatacji. Mankamenty te rekompensuje ich uniwersalność, moc oraz brak ograniczenia zasięgu.
Autor: STIHL
To obsługiwane jedną ręką, kompaktowe narzędzia przeznaczone do różnego rodzaju prac w ogrodzie. Krótka 10-centymetrowa prowadnica umożliwia obcinanie gałęzi grubszych i wykonywanie cięć przy samym pniu. Bezpieczeństwo zapewnia osłona łańcucha, zapobiegająca przypadkowemu zranieniu podczas cięcia. Wymiana łańcucha tnącego jest łatwa i szybka. Mini pilarki mają zasilanie akumulatorowe, ważą około 1 kg.
Jakie narzędzia do cięcia i formowania roślin wybrać?
Nowoczesne narzędzia do cięcia są proste w obsłudze, ergonomiczne i wykonane z lekkich materiałów – produkowane i przygotowane do pracy z troską o środowisko.
Nóż ogrodniczy. Najlepiej, gdy jest wykonany ze stali węglowej i ma składane, blokowane ostrze, co zabezpiecza przed skaleczeniem podczas pracy i przenoszenia. Powinien być dobrze naostrzony, dzięki czemu rany po cięciu będą się szybko goiły.
Piła. Dobrze, gdy ma brzeszczot z nierdzewnej stali sprężynowej pokrytej dodatkową powłoką (na przykład z teflonu), która zapobiega przywieraniu do mokrego drewna oraz zapewnia gładkie cięcie bez zbędnego tarcia.
Piły – narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje pił >>>
Sekator jednoręczny. Powinien być wyposażony w obsługiwany jedną ręką zamek, pozwalający przenosić go w bezpiecznej pozycji zamkniętej. Niektóre sekatory mają dźwignię umożliwiającą wybór szerokości otwarcia – dla osób z małymi i dużymi dłońmi. Głowica tnąca może mieć dodatkowy obcinak do drutu i rynienkę odprowadzającą sok. Niektóre sekatory mają wymienne ostrza.
Sekator dwuręczny. Warto wybrać model z regulowaną długością uchwytów – dzięki temu można nim ciąć w miejscach trudno dostępnych i w dodatku z dużo większą siłą.
Sekatory - narzędzia ogrodnicze do cięcia. Rodzaje sekatorów – jaki sekator wybrać >>>
Jakie ostrza do czego?
Są dwa rodzaje sekatorów, różniące się kształtem ostrzy. Każdy z nich przeznaczony jest do cięcia drewna innego rodzaju.
Sekator nożycowy (tak zwany dziób papugi) ma dwa, zachodzące na siebie ostrza, które działają jak nożyce. Sekator tego typu jest przeznaczony do cięcia miękkich, zielonych pędów i cieńszych gałęzi.
Sekator kowadełkowy składa się z pojedynczego ostrza, które podczas cięcia dociskane jest do płaskiego kowadła. Przeznaczony do cięcia grubszych, suchych gałęzi i twardych, zdrewniałych pędów.
Nożyce ręczne. Dobrej jakości nożyce powinny mieć ostrza ze stali kutej, które będzie można samodzielnie ostrzyć. Falisty kształt ostrzy zapobiega wysuwaniu się pędów oraz pozwala utrzymywać optymalny kąt cięcia. Dobrze, gdy trzonki mają regulowaną długość rękojeści.
Nożyce elektryczne. Warto zwrócić uwagę na moc silnika. Do cięcia krzewów delikatnych wystarczy silnik 400 W, do twardych i dużych – minimum 600 W. Powinny mieć ergonomiczny uchwyt z łatwo dostępnym przyciskiem uruchamiającym, który zapewni komfortową pracę w każdej pozycji roboczej.
Nożyce akumulatorowe. Podstawowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność ogniwa, gdyż od niej zależy długość pracy na jednym ładowaniu (zwykle od 20 do 80 minut). Najczęściej wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe. Przydatny będzie również wskaźnik naładowania baterii oraz przełącznik pozwalający na pracę w trybie ekonomicznym, wydłużającym czas pracy na jednym ładowaniu. Dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkową baterię, bo dzięki temu będzie można pracować bez dłuższych przerw.
Nożyce spalinowe. Powinny być lekkie, dobrze wyważone oraz wyposażone w wydajny silnik o niskim poziomie hałasu z systemem łatwego rozruchu i wysokim momentem obrotowym. W dobrych nożycach spalinowych nie powinno zabraknąć tłumika drgań, który pochłania wibracje – podczas długotrwałego cięcia ochroni ręce i ramiona przed przeciążeniem.
Przeczytaj też: Jak naostrzyć narzędzia do cięcia. Ostrzenie sekatora, nożyc do żywopłotu, siekiery, kosy >>>
Narzędzia do cięcia roślin w miejscach trudno dostępnych
Narzędzia z trzonkami teleskopowymi o regulowanej długości bardzo ułatwiają prace w ogrodzie – nawet na wysokości 6 m. Dzięki nim bez trudu poradzimy sobie z przycinaniem konarów drzew oraz z formowaniem wysokich żywopłotów.
Z narzędzi do cięcia warto zwrócić uwagę na sekator tyczkowy (tak zwana żyrafa), przeznaczony do cięcia wysoko położonych, świeżych gałęzi o grubości do 30 mm. „Żyrafa” ma teleskopowy wysięgnik o zmiennej długości i głowicę tnącą z regulowanym kątem ustawienia. Tyczka zazwyczaj jest wyprofilowana od strony ostrza tak, aby możliwe było zahaczanie jej na ciętej gałęzi.
Do mechanicznych narzędzi na wysięgniku zaliczają się też podkrzesywarki, czyli sadownicze pilarki łańcuchowe. Końcówka z piłą łańcuchową pozwala sięgnąć z poziomu gruntu do gałęzi znajdujących się w wyższych partiach koron drzew, na wysokość do 5 m. Głowica tnąca może mieć regulację ustawienia w zakresie od 0° do 90°, co zapewni precyzyjne i skuteczne cięcie.
Przeczytaj też: Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia >>>
Wygodne narzędzia do cięcia i formowania roślin
Producenci ręcznych narzędzi do cięcia roślin wprowadzają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne poprawiające komfort pracy oraz zmniejszające obciążenie nadgarstków i dłoni. Wyposażają je w ergonomicznie wyprofilowane wygodne rękojeści z możliwością regulacji długości, które dodatkowo pokryte są miękkim gumowanym tworzywem antypoślizgowym, zapewniającym pewny chwyt.
Narzędzie do formowania roślin powinno mieć rączki z możliwością regulacji długości i ustawienia w różnych pozycjach, ułatwiających cięcie górnych oraz bocznych partii żywopłotu. Niezbędne są zapewniające amortyzację miękkie odbojniki, które podczas cięcia ochronią dłonie przed urazami. Warto wybrać narzędzia z rozwiązaniami pozwalającymi zredukować wysiłek przy pracy. Ręczne nożyce i sekatory wyposażone w dźwigniową przekładnię wspomagającą siłę cięcia pozwalają bez trudu ciąć twarde i grube gałęzie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji siła nacisku może być zwiększona nawet kilkunastokrotnie.
Przy wyborze narzędzi mechanicznych dobrze jest mieć na uwadze bezpieczeństwo pracy. Mogą być wyposażone w nakładkę zapobiegającą uderzeniom powrotnym ostrza, w sprzęgło ślizgowe chroniące przekładnię przed zablokowaniem ostrza i spaleniem silnika oraz w system antywibracyjny. Nożyce do żywopłotu wyposażane są w specjalny zderzak, który chroni pracującą końcówkę ostrza podczas cięcia blisko ziemi lub innych przeszkód. Przy wyborze nożyc zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ostrza. Najlepiej, aby były wycinane laserowo i szlifowane diamentowo, z wysoko gatunkowej stali – nierdzewnej (do zastosowań amatorskich), stali węglowej (do prac intensywnych) lub ze stali z powłoką antyadhezyjną PTFE (ułatwiającą czyszczenie).
Przeczytaj też:
Przechowywanie narzędzi ogrodniczych: jak przechowywać narzędzia i urządzenia ogrodnicze >>>
Rozdrabniacze do gałęzi do stosowania w ogrodzie - jaki wybrać? jaka rozdrabniarka najlepsza? >>>