Rozdrabniacze do gałęzi do stosowania w ogrodzie - jaki wybrać? jaka rozdrabniarka najlepsza?

2019-10-28 14:51 Michał Mazik

Rozdrabniacze do gałęzi dzielą je na części gotowe do kompostowania, dzięki czemu z resztek pozostałych po cięciu drzew i krzewów uzyskujemy wartościowy materiał organiczny. Wybór rozdrabniarki zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu oraz grubości gałęzi drzew i krzewów, jakie będą w niej rozdrabniane. Aby zakup rozdrabniacza do gałęzi opłacał się, a praca była komfortowa, trzeba starannie dobrać model, dopasowując go do rzeczywistych potrzeb.

Po cięciu drzew i krzewów pozostaje znaczna ilość odpadów organicznych. Palenie ich nie jest wskazane (ze względu na szkodliwość ekologiczną, ryzyko konfliktów sąsiedzkich, a także sprawy formalne – okresy z zakazami rozpalania ognisk).  Drobne gałęzie można częściowo wykorzystać w kompostowniku (w niewielkiej ilości), jako domki dla jeży, motyli czy hotele dla owadów. Wciąż jednak pozostaje ogromna ilość materiału do utylizacji. Zamiast się ich pozbywać, można przerobić je na zrębki i wykorzystać jako ściółkę dla roślin. Inne potencjalne zastosowania ściętych gałęzi to surowiec do wędzenia, grillowania (pędy z drzew owocowych) lub rozpalania w kominku.

Rozdrabniacz do gałęzi – elektryczny czy spalinowy?

Pierwszy dylemat w przypadku ogrodowego sprzętu dotyczy rodzaju napędu. Podobnie jest w przypadku rozdrabniarek.

  • Rozdrabniacze elektryczne pracują ciszej (względnie niski poziom emitowanego hałasu), są bardziej ekologiczne i mobilne (tzn. łatwiejsze do przenoszenia). Z reguły jednak mają mniejszą moc i są polecane są do mniejszych ogrodów (lub tych z małą liczbą krzewów i drzew). Pewnym nieudogodnieniem może być także długość kabla i uzależnienie od źródeł prądu.
  • Rozdrabniacze spalinowe są mocniejsze, wytrzymalsze, ale i droższe. Pewną wadą jest także głośność pracy. W sprzedaży dostępne są także profesjonalne rozdrabniacze ciągnikowe. Każde rozwiązanie ma więc wady i zalety – trzeba dopasować to do potrzeb.
Rozdrabniacz do gałęzi
Autor: GettyImages w wielu modelach gałęzie do rozdrabniacza ładuje się od góry

Główne kryteria wyboru rozdrabniarki

O funkcjonalności urządzeń do rozdrabniania gałęzi w największym stopniu decyduje moc. Na mniejszych działkach można zdecydować się na model elektryczny 1,2 do 2,8 kw. Poradzi sobie z cienkimi i średnimi gałęźmi. W przypadku rozdrabniania grubszych pędów lub dużej ilości lepiej postawić na sprzęt spalinowy o mocy 1,2 KM do 6 KM. Modele o wysokiej wartości parametru poradzą sobie nawet w sadzie (i rozdrobnią gałęzie o średnicy 6-7 cm).

Istotny jest także mechanizm tnący. Najmniej efektywne są obracające się noże, które poradzą sobie jedynie z cienkimi gałęźmi. Dla statystycznego właściciela działki optymalny będzie mechanizm z napędem ślimakowym, który sprawnie radzi sobie z grubszymi i twardszymi gałęźmi. Nawet on może nie wystarczyć (nie poradzi sobie lub jego wytrzymałość będzie obniżona) w profesjonalnym sadzie. Tutaj najczęściej stawia się na rozdrabniacze w formie walca zębatego lub turbiny z kilkoma masywnymi nożami. Każdy model powinien mieć podaną maksymalną średnicę ścinanych gałęzi. Dodatkowe elementy to jakość materiałów, gwarancja i waga urządzenia.

Czym kosić trawę? Wybieramy kosiarki ogrodowe >>>

Rozdrabniacz do gałęzi
Autor: GettyImages Koła w rozdrabniarce umożliwiają jej transport (szczególnie modeli spalinowych)

Dodatkowe wyposażenie rozdrabniarki

  • Automatyczne wciąganie gałęzi – jest potrzebne w szczególności w dużych rozdrabniaczach, u których ręczne umieszczanie materiału w otworze podajnika jest uciążliwe i niewygodne. Praca ze sprzętem z automatycznym wciąganiem gałęzi jest znacznie bardziej komfortowa. Wystarczy tylko kontrolować wciąganie materiału i czasem popychać pędy.
  • Kosz na zrębki – ułatwia pracę i pozwala na utrzymanie porządku; warto sprawdzić jego pojemność.
  • Bieg wsteczny – może zdarzyć się, że trzeba będzie wycofać gałąź, której rozdrabnianie zostało rozpoczęte (np. będzie zbyt grupa). Taka opcja pozwoli uniknąć kłopotu, a przy tym ograniczy ryzyko uszkodzenia sprzętu.
  • Zabezpieczenie przed uruchomieniem – zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.
  • Koła – mają większe znaczenie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Są szczególnie ważne u cięższego spalinowego sprzętu. Umożliwiają sprawny transport.
  • Łatwy dostęp do noży pnących – pozwala na łatwe wyjęcie gałęzi, które utkwiły wewnątrz maszyny. Dobry model wyposażony jest w długi kanał albo przykrywę z otworem - to zwiększa bezpieczeństwo użytkowania (nie dopuszcza do kontaktu ręki z elementami tnącymi).
  • Wyłącznik przeciążeniowy – wyłącza sprzęt w momencie, gdy włożymy do podajnika zbyt dużo gałęzi lub gdy są zbyt grube.

Dużą rolę przy wyborze rozdrabniacza odgrywa także cena, tu jednak trzeba znaleźć pewien kompromis. Czasem lepiej wstrzymać się z zakupem i odłożyć pieniądze na model lepszej jakości niż kupić najtańszy sprzęt w okazyjnej cenie. W tym wypadku ma to duże przełożenie na efektywność oraz wygodę pracy.

Zobacz wideo: Narzędzia ogrodowe do cięcia i przycinania roślin

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu,”"Dary pszczół", "Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
romanowski07
|

ja używam rozdrabniarki od jakiegoś czasu, bo zawsze miałem problem co zrobić z gałązkami, które się plątały jak grabiłem trawnik. U mnie sprawdza się świetnie

mirek44
|

ja od zeszłego roku używam rozdrabniacza do gałęzi Stigi Bio Quiet 2100, który wyposażony jest w niezły silnik o mocy 2100 W, sprzęt dobrej jakości także nie mogę na niego narzekać, sprawdza się bardzo dobrze

Anonymous
|

W ubiegłym roku kupiłam w.opisywaną rozdrabniarkę.Początkowo byłam wściekła,bo znajomi "wrobili" mnie w jej zakup, był nawet moment,że szukalam kogoś kto odkupił by ją ode mnie.Dzisiaj nie oddałabym jej za żadne pieniądze!!! Skończył się bałagan w ogrodzie :wiecznie leżała sterta gałęzi czekająca na spalenie ,potem wypalony trawnik a przy okazji często opalone krzewy lub kwiaty.Co roku kupowałam kilkanaście worków kory .A odkąd mam rozdrabniarkę jest porządek (obcinane gałęzie tnę na bieżąco) no i przestałam kupowac, korę bo pocięte gałęzie używam do ściółkowania pod krzewami,wrzosami.Pociętymi gałęziami wysypałam niktóre ścieżki ,na spód kładąc czarną włókninę.Jeżeli ktoś zastanawia się nad kupnem rozdrabniarki,to niech dłużej nie myśli tylko idzie ją kupic a na pewno nie będzie żałował

ObWieś
|

Na podstawie własnych doświadczeń wiem, że wszelki sprzęt tej firmy jest super! Ale wszystko do czasu.Dopóki jest gwarancja wszystko działa, ale już po tym terminie zaczynają się problemy z serwisem.Oczywiście wszystko można naprawić, tylko jakim kosztem?W Niemczech taki uszkodzony sprzęt po prostu się wyrzuca na tzw.wystawki.Części do narzędzi BOSCHa są u nas dość drogie.Dla zwykłych majsterkowiczów nie polecam!