Kanna w donicy - kiedy sadzić kłącza kanny do doniczek i jak to robić?

2023-03-15 15:25
kanna
Autor: Magdalena Michalak Aby kwiaty kanny zdobiły nasz ogród latem, trzeba wiosną posadzić jej kłącza do doniczek

Uprawa kanny w donicy. Kanna (paciorecznik) nie zimuje w gruncie. Aby cieszyć się kwitnącą kanną latem, jej kłącza trzeba posadzić do donic nawet w marcu. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić kłącza kanny do doniczek.

Oryginalna uroda pacioreczników (łac. Canna), zwanych potocznie kannami, nie bez powodu kojarzy się z egzotyką, gdyż to właśnie ciepłe rejony świata (m.in. Ameryka Południowa i Afryka) są jej naturalnym środowiskiem. Taki rodowód sprawia, że w naszym klimacie uprawa kanny nie jest sprawą łatwą i jeśli chcemy każdego roku podziwiać jej piękne kwiaty, musimy zadbać o właściwą uprawę rośliny.

Spis treści

  1. Kwiat kanny
  2. Kiedy zacząć uprawę kanny, by zakwitła latem?
  3. Dlaczego sadzimy wiosną kłącza kanny do doniczek?
  4. Jak sadzić kłącza kanny na wiosnę?
  5. Co zrobić z kanną po sezonie?

Kwiat kanny

Okazałe kwiatostany kanny, przypominające piękne, egzotyczne motyle, stanowią jedną z największych atrakcji niejednego ogrodu. W zależności od odmiany kwiaty kanny mogą być żółte, czerwone, pomarańczowe lub nakrapiane i przypominać barwne kłosy lub fantazyjne, kolorowe falbany. Są tym bardziej cenne, że rozwijają się w lipcu i zdobią aż do pierwszych przymrozków.

Kiedy zacząć uprawę kanny, by zakwitła latem?

Aby kwiaty kanny (paciorecznika) zdobiły nasz ogród latem, trzeba zacząć jej uprawę wcześnie i wiosną posadzić jej kłącza do doniczek.

Dlaczego sadzimy wiosną kłącza kanny do doniczek?

Kanny są ciepłolubne i bardzo wrażliwe na niską temperaturę, a więc ich całoroczna uprawa w ogrodzie jest niemożliwa. Kanny należą do roślin niezimujących w gruncie. Jednocześnie do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia potrzebują co najmniej półrocznego (a nawet 8–10-cio miesięcznego) okresu wegetacji, co dodatkowo komplikuje sprawę. Aby więc sprostać tym potrzebom, należy rozpocząć uprawę kanny bardzo wczesną wiosną (w marcu). Ponieważ jednak nie można kanny wysadzić wtedy wprost do ogrodu, trzeba rozpocząć jej uprawę w doniczce.

Jak sadzić kłącza kanny na wiosnę?

  • Przed posadzeniem kłączy kanny należy przygotować odpowiednio dużą donicę i wypełnić ją w 2/3 lekką, żyzną ziemią kwiatową.
  • Na tym podłożu układa się kłącze kanny pączkami do góry i delikatnie przykrywa pozostałą ziemią.
  • Następnie umieszcza się doniczkę w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 18 st. C i systematycznie, ale oszczędnie podlewa (ziemia powinna być stale lekko wilgotna).

Po ustąpieniu wiosennych przymrozków (czyli po 15. maja), doniczkę z kanna można wynieść na zewnątrz lub posadzić roślinę do gruntu uprzednio wyjąwszy ją z donicy. Tak prowadzona kanna zakwitnie już w lipcu.

Co zrobić z kanną po sezonie?

Jesienią, kiedy pacioreczniki przekwitną (zwykle po pierwszych przymrozkach), należy delikatnie wykopać ich kłącza, oczyścić z części nadziemnych, umieścić w kartonowym pudle i przysypać suchym torfem. Tak zabezpieczone powinny zimować do następnego roku w pomieszczeniu o temperaturze 5–8 st. C.

Przeczytaj też:

Sadzenie bulw mieczyków - kiedy i jak sadzić mieczyki w ogrodzie

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE