Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Czy bulwy mieczyków trzeba moczyć przed sadzeniem? Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Sadzenie mieczyków trzeba przeprowadzić w odpowiednim terminie. Mieczyki to rośliny bulwiaste, które u nas nie zimują w gruncie - trzeba je wykopać z ogrodu przed zimą, a wiosną posadzić je ponownie. Kiedy i jak sadzić mieczyki do gruntu, żeby się nie przewracały? Czy cebulki mieczyków trzeba moczyć przed sadzeniem? Sprawdź!

Spis treści

  1. Kiedy sadzić mieczyki do gruntu?
  2. Czy cebulki mieczyków trzeba moczyć przed sadzeniem?
  3. Jak sadzić mieczyki? Poznaj ważne zasady!
  4. Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Mieczyki, zwane gladiolami, to niezwykle dekoracyjne rośliny o pięknych różnokolorowych kwiatach zebranych w okazałe kłosowe kwiatostany. Mieczyki lubią miejsca słoneczne bądź lekko ocienione i osłonięte od wiatru i takie należy dla nich wybrać. Gleba pod mieczyki powinna mieć pH 6,5-7,0, być żyzna i bogata w składniki mineralne.

Kiedy sadzić mieczyki do gruntu?

Najlepszym terminem na sadzenie bulw mieczyków jest koniec kwietnia i pierwsze dni maja. Nie można jednak ściśle przestrzegać tego terminu, bowiem należy poczekać aż ziemia w ogrodzie nieco się nagrzeje (do temperatury około 10 st. C) i przeschnie. Mieczyki nie lubią bowiem gleby zimnej i nasiąkniętej wodą. Posadzone w zimne i mokre podłoże bulwy mieczyków mogą być porażane przez choroby grzybowe czy wirusowe i zagniwać. Niedobre jest także zbyt późne posadzenie bulw.

Czy cebulki mieczyków trzeba moczyć przed sadzeniem?

Do sadzenia wybieramy wyłącznie bulwy zdrowe i nieuszkodzone, bez oznak żerowania szkodników i objawów chorobowych. Bulwy powinny też być suche, bez plam. Przed posadzeniem bulwy powinno się przez piętnaście minut moczyć w preparacie grzybobójczym (po tym zabiegu dokładnie je osuszyć).

Przeczytaj też: Zaprawianie cebul roślin ozdobnych. Jak i czym zaprawiać cebulki kwiatowe?

Jak sadzić mieczyki? Poznaj ważne zasady!

  • Mieczyki sadzi się każdego roku w innym miejscu (w tym samym miejscu mogą być posadzone po kilku latach).
  • Mieczyków nie sadzi się w pobliżu kwiatów, które są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych, takich jak: pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie, floksy.
  • Nie sadzi się ich także w miejscu, gdzie w roku poprzednim rosły truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Bulwy mieczyków sadzi się zgodnie z zasadą: głębokość sadzenia równa jest 3-krotnej wysokości bulw. Zbyt płytkie sadzenie sprawi, że mieczyki będą się przewracać pod wpływem wiatru.

Odległość bulw od siebie: 10–15 cm (w zależności od odmiany). Należy pamiętać, że wysokie odmiany wymagają podwiązania do palików – najlepiej już przy sadzeniu bulw mieć to na uwadze.

Murator Google News
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE