Dzielżan ogrodowy – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2015-04-30 13:02 Katarzyna Józefowicz

Dzielżany to wdzięczne i atrakcyjne rośliny ozdobne, których kwitnące kępy zdobią nasze ogrody w drugiej połowie lata. Radzimy, jak uprawiać dzielżany w ogrodzie. Zastosowanie dzielżanów w ogrodzie: poznaj te piękne kwiaty do ogrodu.

Dzielżany nie są roślinami trudnymi w uprawie i nie mają szczególnie wysokich wymagań, dlatego z roku na rok cieszą coraz większą popularnością. Najczęściej spotykanym w ogrodach gatunkiem dzielżanu jest dzielżan ogrodowy – mieszaniec o licznych odmianach ozdobnych.

Dzielżan ogrodowy – opis rośliny

Dzielżan ogrodowy dorasta zwykle do 60–80 cm wysokości, ale wśród odmian zdarzają się też rośliny bardzo wysokie, przekraczające nawet 150 cm wysokości. Duże, zwykle pojedyncze kwiaty dzielżanów, złożone z okółka barwnych, nieco odgiętych do dołu płatków i mocno wypukłego koszyczka, rozwijają się na szczytach pędów w sierpniu i zdobią rabaty aż do późnej jesieni (do października). W zależności od odmiany, kwiaty dzielżanu mogą mieć barwę żółtą, ceglastopomarańczową, czerwoną lub brązową, a u niektórych odmian mogą być też dwubarwne.

Uprawa dzielżanów w ogrodzie

Pod uprawę dzielżanów w ogrodzie należy przeznaczyć miejsce słoneczne oraz zapewnić roślinom bardzo żyzne, stale wilgotne podłoże. Rośliny źle znoszą suszę, a na brak wody reagują słabym kwitnieniem i zasuszaniem dolnych liści. Z tego względu podczas przedłużających się okresów bezdeszczowych, dzielżany należy systematycznie podlewać.
Dzielżany ogrodowe nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli chcemy liczyć na długie kwitnienie, powinniśmy przycinać pędy kwiatostanowe zaraz po przekwitnieniu kwiatów. W maju możemy też przyciąć nieco pędy odmian wysokich. Po takim zabiegu, rośliny zakwitną wprawdzie nieco później, ale będą niższe, bardziej zwarte i lepiej rozgałęzione.

Kwiaty do ogrodu: zastosowanie dzielżanów

Dzielżany ogrodowe najpiękniej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu angielskim, naturalistycznym lub rustykalnym, ale z powodzeniem można je również wykorzystywać w inne style ogrodowe. Wysokie odmiany dzielżanów doskonale sprawdzają się w ogrodzie jako górne piętro rabaty i znakomicie komponują się z astrami, rudbekiami, jeżówkami czy floksami. Można również z tych kwiatów w ogrodzie tworzyć ciekawe, wieloodmianowe grupy ozdobne lub sadzić wzdłuż murów, płotów i ogrodzeń. Dzielżany nadają się także na kwiat cięty, chociaż w wazonie utrzymują się nieco krócej od rudbekii czy jeżówek.
Pędy odmian wysokich dzielżanów ogrodowych wymagają czasami podpór, gdyż mogą pokładać się na boki, tracąc walory ozdobne. Niższe odmiany dzielżanów można sadzić z przodu rabaty, zestawiając rośliny z kocimiętkami, liliowcami, krwawnikami, trawami ozdobnymi, szałwią omszoną, przetacznikiem kłosowym lub niskimi astrami.

>>Przeczytaj też: Pomysł na ogród wiejski. Wiejska rabata przed domem

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE