Najpopularniejsze byliny kwitnące na przedwiośniu. ZDJĘCIA

2019-03-15 9:09 dr Monika Latkowska (Katedra Roślin Ozdobnych, SGGW w Warszawie)

Byliny kwitnące na przedwiośniu pojawiają się gdy śnieg topnieje, a słońce intensywniej ogrzewa ziemię. Jakie byliny kwitną na przedwiośniu jako pierwsze w ogrodach? Kiedy w ogrodzie pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty?

Już w lutym zaczynają kwitnienie: przebiśnieg (Galanthus nivalis), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), rannik zimowy (Eranthis hyemalis), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), zawilec gajowy (Anemone nemorosa), zawilec żółty (Anemone ranunculoides) i zawilec grecki (Anemone blanda).

W marcu pojawiają się kwiaty cebulicy syberyjskiej (Scilla sibirica), śnieżnika sardeńskiego (Chionodoxa sardensis), śnieżnika lśniącego (Chionodoxa luciliae) i śnieżnika olbrzymiego (Chionodoxa giganteum), krokusów (Crocus sp.), kosaćca żyłkowanego (Iris reticulata) i kosaćca Danforda (Iris danfordiae), kokoryczy pustej (Corydalis cava) i kokoryczy pełnej (Corydalis solida), pierwiosnka gruzińskiego (Primula juliae), pierwiosnka ząbkowanego (Primula denticulata) i pierwiosnka wyniosłego (Primula elatior).

Byliny kwitnące na przedwiośniu: gdzie je sadzić

Byliny przedwiośnia można eksponować w ogrodzie w różny sposób. Śnieżniki, przebiśniegi, śnieżyce, kosaćce żyłkowane i Danforda, cebulice syberyjskie, pierwiosnki ząbkowane i wyniosłe można sadzić na specjalnie przygotowanych dla wcześnie kwitnących bylin rabatach, najlepiej tam, skąd dobrze będzie widać te niewysokie rośliny, np. przy alejce, wejściu do domu, pod oknem, werandą.
Przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice syberyjskie, ranniki, zawilce, przylaszczki i kokorycze doskonale prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych, „rozsiane” swobodnie na trawniku wśród drzew i krzewów liściastych, imitując runo leśne. Podczas krótkiego okresu wegetacji bylin przedwiośnia drzewa są jeszcze bezlistne, więc nie ograniczają dostępu światła.

W grupach (po kilka–kilkanaście) można sadzić na trawnikach śnieżniki (olbrzymi, lśniący i sardeński), kosaćce żyłkowane, krokusy, przebiśniegi i śnieżyce. Krokusy i kosaćce żyłkowane wymagają stanowisk dobrze oświetlonych. Przed sadzeniem cebul i bulw dobrze wyciąć fragment darni, aby trawa nie zagłuszyła tych drobnych roślin. Takie gatunki, jak przebiśniegi, krokusy, śnieżniki, kosaćce żyłkowane, rannik i pierwiosnki doskonale nadają się do ogrodów skalnych.

Komponując rabatę z bylin przedwiośnia należy pamiętać, że większość z nich zdobi tylko wiosną. Latem wchodzą w stan spoczynku – ich liście zasychają. Na rabacie pozostaje puste miejsce, aby je wypełnić można posadzić jesienią inne niewysokie byliny bądź wiosną wysiać szybko wschodzące rośliny jednoroczne, np. smagliczkę, ubiorek, maczek kalifornijski.

Byliny kwitnące na przedwiośniu - uprawa roślin kwitnących wiosną

Większość bylin przedwiośnia lubi żyzne gleby o dużej zawartości próchnicy, dość wilgotne (zwłaszcza wiosną). Przylaszczki, przebiśniegi i pierwiosnki ząbkowane wymagają gleby próchniczno-gliniastej. Przebiśniegi i śnieżyce możemy uprawiać w miejscach zacienionych, ranniki, śnieżniki i cebulice dobrze rosną zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych, natomiast krokusy, sasanki i kosaćce żyłkowane i Danforda wymagają dobrze oświetlonych stanowisk. Bulwki ranników sadzimy pod koniec lata (w sierpniu i wrześniu), cebule przebiśniegów i bulwy kokoryczy – na początku września, natomiast cebulic, krokusów, ranników, śnieżyc i śnieżników – w połowie września. Szybko ukorzeniające się cebule kosaćców żyłkowanych i Danforda sadzi się od końca września do połowy października.

Jeśli rośliny cebulowe i bulwiaste posadzone są na trawniku, do koszenia trawy można przystąpić dopiero wtedy, gdy zaschną liście bylin (zapadają one wtedy w stan spoczynku, po wcześniejszym zgromadzeniu substancji pokarmowych w częściach podziemnych). Roślinom posadzonym w naturalny sposób w trawie pod drzewami należy pozwolić na swobodne rozrastanie się, dlatego nie wykopujemy zbyt często ich cebul i bulw. Krokusy, kosaćce żyłkowane i Danforda, śnieżniki, ranniki wymagają zimowego okrycia – przykrywamy je warstwą kory, torfu, suchych liści lub stroiszem.

Byliny kwitnące na przedwiośniu - rozmnażanie roślin kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe (śnieżyce, przebiśniegi, cebulice, śnieżniki, kosaćce żyłkowane i Danforda) można rozmnażać przez oddzielanie cebul przybyszowych latem. Wtedy też oddzielamy bulwki zawilca greckiego i rannika. Przylaszczki, zawilce, pierwiosnki gruzińskie i ząbkowane rozmnażamy przez podział roślin po kwitnieniu (od maja do lipca). Zawilce, przylaszczki, pierwiosnki, ranniki i kokorycze rozmnaża się też przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Eleonora
|

Lepiej kupić w centrum ogrodniczym lawendę w doniczce i przesadzić wiosną do ogródka w słoneczne miejsce. Ja tak zrobiłam i miałam przepiękną, kwitnącą i pachnącą lawendę, ale....w drugim roku po wysadzeniu. Zimuje świetnie, choć klimat u mnie ostry. Z nasionami nie radzę eksperymentować, wymagają wcześniejszych, dziwacznych zabiegów przed posianiem, a i tak zwykle się nie udają.

Basia
|

Kupić w sklepie ogrodniczym nasiona lawendy. Wysiać wiosną. W lecie podziwiać i wąchać pięknie kwitnącą i pachnącą.

Anonymous
|

wpisać to pytanie na naszym Forum (wejście przez bloczek FORUM na stronie głównej)

regina-50@o2.pl
|

Mam zamiar wysiać w ogrodzie taką lewendę która rosnie na polach w Francji. Jak zdobyć takie nasiona? Z góry dziękuje za odpowiedż i będę zobowiązana...