Co będzie rosło w cieniu? Te gatunki posadź w cieniu pod koronami drzew!

2024-05-15 10:56

Sprawdź jakie rośliny cieniolubne najlepiej poradzą sobie pod koronami drzew i krzewów? To jedno z problematycznych miejsc w ogrodzie - panują tam niekorzystne warunki dla większości gatunków roślin. Które rośliny można tam posadzić? Wybieramy rośliny cieniolubne.

Zdecydowana większość roślin preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Warunki cieniste tolerują tylko niektóre gatunki, zwykle naturalnie rosnące w lasach. Dlatego miejsca pod koroną drzew i krzewów często są udręką dla właścicieli ogrodów. Najczęściej porastają je jedynie łatwo adaptujące się chwasty. Aby je ograniczyć, wokół drzew i krzewów usypuje się żwir lub ściółkę z trocin, liści bądź kory. Jest jednak inny sposób zagospodarowania takich powierzchni. To uprawa roślin okrywowych do cienia i gatunków wybitnie cieniolubnych.

Spis treści

  1. Jakie warunki panują pod koronami drzew?
  2. Jak przygotować miejsce do posadzenia roślin cieniolubnych pod koronami drzew
  3. Polecane gatunki roślin cieniolubnych do posadzenia pod koronami drzew
  4. Jak pielęgnować rośliny posadzone pod koronami drzew?
  5. Zobacz w galerii najpopularniejsze byliny cieniolubne

Jakie warunki panują pod koronami drzew?

W miejscach pod drzewami panują warunki podobne do tych w lesie - są to miejsca zacienione ( w większym lub mniejszym stopniu). Trudne jest tam wykopanie dołków pod nowe nasadzenia, ponieważ ziemia jest poprzerastana korzeniami drzew. Często na takich stanowiskach podłoże jest przesuszone, a niskiej wilgotności nie mogą zaradzić naturalne opady, ponieważ deszcz nie jest przepuszczany przez gęste ulistnienie drzew.Do posadzenia w takich miejscach musimy więc wybrać rośliny, które będą w stanie rosnąć w takich warunkach.

Jak przygotować miejsce do posadzenia roślin cieniolubnych pod koronami drzew

Zanim pod drzewami posadzimy cieniolubne rośliny, najpierw musimy odpowiednio przygotować ziemię. Ciężko będzie przekopać glebę poprzerastaną korzeniami drzew, dlatego lepszym pomysłem będzie nasypanie świeżej warstwy gleby (przynajmniej 30 cm). W ten sposób stworzymy podwyższoną rabatę, na której można będzie posadzić nowe rośliny. W warstwie świeżego podłoża rośliny dobrze się ukorzenią.

Polecane gatunki roślin cieniolubnych do posadzenia pod koronami drzew

  • Barwinek pospolity – krzewinka o pokroju płożącym osiąga do 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Ma błyszczące, eliptyczne, zimozielone liście. W kwietniu i maju kwitnie na fioletowo lub różowo. Dobrze znosi warunki cieniste, toleruje różne typy gleb. Odmiany o biało obrzeżonych liściach są nieco bardziej wymagające. Roślinę wykorzystuje się także w ozdobach wielkanocnych.
  • Dąbrówka rozłogowa – bylina rośnie kępami osiągając do 30 cm wysokości. Ma charakterystyczne zielonopurpurowe liście. Jest częściowo zimozielona. Od maja do sierpnia wytwarza groniaste kwiatostany o barwie fioletowej, różowej lub białej. Preferuje gleby próchnicze.
  • Runianka japońska – zimozielona krzewinka osiąga 20-30 cm wysokości. Posiada błyszczące, owalne, jasnozielone liście. Kwitnie w maju na biało. Łatwo zagęszcza się i zadarnia puste miejsca. Znosi warunki miejskie. Pasuje do ogrodów wielu typów – nie tylko orientalnych.
  • Bluszcz pospolity – ma nieco większe wymagania od powyższych gatunków. Znosi cień, ale jest mniej wytrzymały na susze. Kształt i ubarwienie liści zależy od odmiany. Pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Służy nie tylko jako roślina okrywowa. Warto oplatać go wzdłuż pni starych drzew. Taką dekorację często stosuje się w ogrodach angielskich.
  • Kopytnik pospolity – roślina posiada duże, skórzaste liście o sercowatym kształcie. Lubi podłoża próchnicze i warunki półcieniste. W Polsce często spotyka się go w lasach. Dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych, leśnych i angielskich.
  • Paprocie – warto je uprawiać pod koronami drzew liściastych. Znoszą cień, ale nie lubią suszy. Warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak nerecznica samcza, paprotka zwyczajna i pióropusznik strusi.

Pod koroną drzew można uprawiać także nieco wyższe gatunki. Warto zwrócić uwagę na mahonię pospolitą, bagno zwyczajne, funkie, jasnoty, bodziszki, konwalię majową i konwalijkę.

Przeczytaj też: Ogród w cieniu - jak urządzić ogród w zacienionych miejscach >>>

Jak pielęgnować rośliny posadzone pod koronami drzew?

Gatunki rosnące w cieniu mają zazwyczaj małe wymagania środowiskowe. Jednakże okazy uprawiane pod koroną drzew i krzewów mogą cierpieć na niedobór wody. Dlatego w czasie suszy (i zimą – w przypadku roślin zimozielonych) zaleca się je podlewać. Sporadycznie można zasilać je także nawozami wieloskładnikowymi.

Większość gatunków – np. okrywowe – jest dość ekspansywna. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie (pobudza wzrost, zwiększa krzewienie i ogranicza przerastanie trawnika) rabat i innych elementów. W pierwszych sezonach uprawy ważną rolę pełni także regularne odchwaszczanie.

Przeczytaj też: Krzewy do cienia - jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu? >>>

Zobacz w galerii najpopularniejsze byliny cieniolubne

Zacieniony ogród
Nasi Partnerzy polecają