Rośliny cieniolubne do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić w cieniu pod drzewami?

2016-01-15 11:47 Michał Mazik
Skalniak w cieniu
Autor: Katarzyna Józefowicz

Wybieramy rośliny cieniolubne. Sprawdź jakie rośliny cieniolubne najlepiej poradzą sobie pod koronami drzew i krzewów? Jednym z problematycznych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń pod koroną drzew i krzewów. Panują tam niekorzystne warunki dla większości gatunków roślin.

Zdecydowana większość roślin preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Warunki cieniste tolerują tylko niektóre gatunki, zwykle naturalnie rosnące w lasach. Dlatego miejsca pod koroną drzew i krzewów często są udręką dla właścicieli ogrodów. Najczęściej porastają je jedynie łatwo adaptujące się chwasty. Aby je ograniczyć, wokół drzew i krzewów usypuje się żwir lub ściółkę z trocin, liści bądź kory. Jest jednak inny sposób zagospodarowania takich powierzchni. To uprawa roślin okrywowych do cienia i gatunków wybitnie cieniolubnych.

Polecane gatunki roślin cieniolubnych

  • Barwinek pospolity – krzewinka o pokroju płożącym osiąga do 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Posiada błyszczące, eliptyczne, zimozielone liście. W kwietniu i maju kwitnie na fioletowo lub różowo. Dobrze znosi warunki cieniste, toleruje różne typy gleb. Odmiany o biało obrzeżonych liściach są nieco bardziej wymagające. Roślinę wykorzystuje się także w ozdobach wielkanocnych.
  • Dąbrówka rozłogowa – bylina rośnie kępami osiągając do 30 cm wysokości. Ma charakterystyczne zielonopurpurowe liście. Jest częściowo zimozielona. Od maja do sierpnia wytwarza groniaste kwiatostany o barwie fioletowej, różowej lub białej. Preferuje gleby próchnicze.
  • Runianka japońska – zimozielona krzewinka osiąga 20-30 cm wysokości. Posiada błyszczące, owalne, jasnozielone liście. Kwitnie w maju na biało. Łatwo zagęszcza się i zadarnia puste miejsca. Znosi warunki miejskie. Pasuje do ogrodów wielu typów – nie tylko orientalnych.
  • Bluszcz pospolity – ma nieco większe wymagania od powyższych gatunków. Znosi cień, ale jest mniej wytrzymały na susze. Kształt i ubarwienie liści zależy od odmiany. Pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Służy nie tylko jako roślina okrywowa. Warto oplatać go wzdłuż pni starych drzew. Taką dekorację często stosuje się w ogrodach angielskich.
  • Kopytnik pospolity – roślina posiada duże, skórzaste liście o sercowatym kształcie. Lubi podłoża próchnicze i warunki półcieniste. W Polsce często spotyka się go w lasach. Dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych, leśnych i angielskich.
  • Paprocie – warto je uprawiać pod koronami drzew liściastych. Znoszą cień, ale nie lubią suszy. Warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak nerecznica samcza, paprotka zwyczajna i pióropusznik strusi.

Pod koroną drzew można uprawiać także nieco wyższe gatunki. Warto zwrócić uwagę na mahonię pospolitą, bagno zwyczajne, funkie, jasnoty, bodziszki, konwalię majową i konwalijkę.

Warto wiedzieć

Rośliny cieniolubne: pielęgnacja

Gatunki rosnące w cieniu mają zazwyczaj małe wymagania środowiskowe. Jednakże okazy uprawiane pod koroną drzew i krzewów mogą cierpieć na niedobór wody. Dlatego w czasie susz (i zimą – w przypadku roślin zimozielonych) zaleca się je podlewać. Sporadycznie można zasilać je także nawozami wieloskładnikowymi.

Większość gatunków – np.: okrywowe – jest dość ekspansywna. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie (pobudza wzrost, zwiększa krzewienie i ogranicza przerastanie trawnika) rabat i innych elementów. W pierwszych sezonach uprawy ważną rolę pełni także regularne odchwaszczanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dariofloi
|

Na przykład można zroić jakiś oryginalny skalniak i dać roślinność. To jest dobry pomysł, bo takie rośliny są całoroczne i nie wymagają np. wiele słońca. Można też dać karłowate iglaki. W szkółce końca w zgierzu mają takie fajne okazy. Bardzo dobrze na skalniakach się srpawują.