| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Eleganckie łączenie podłóg o różnej grubości: listwy korkowe i ozdobne profile

Eleganckie łączenie podłóg o różnej grubości: listwy korkowe i ozdobne profile

Aby, łączenie podłóg o różnej grubości było estetyczne, trzeba zastosować specjalne rozwiązania. Trudno jest bowiem idealnie dociąć oba materiały wykończeniowe, tak aby mogły być zestawione ze sobą na styk. Poza tym różne materiały inaczej pracują, dlatego należy rozdzielić je przekładką. Cżęsto stosuje się w tym celu ozdobne profile lub listwy korkowe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Posadzki o różnej grubości możesz połączyć w estetyczny sposób

 

Ozdobne profile

Na styku obu materiałów można zastosować cienkie profile ozdobne w kształcie litery L (kątowniki). Są one wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Mocuje się je zwykle podczas montażu płytek. Na rynku znajdziemy też produkty przeznaczone do gięcia – będą one pomocne przy wykonywaniu połączeń krzywoliniowych.

Polecamy: Łączymy na podłodze materiały wykończeniowe różnej grubości

Listwy korkowe

Do wykańczania połączeń materiałów posadzkowych stosuje się także listwy korkowe. Sprawdzają się one szczególnie przy łączeniu posadzek drewnianych.

Ponieważ korek jest materiałem bardzo elastycznym, będzie uginał się pod naporem rozszerzającego się drewna, a gdy opór ustąpi, wróci do pierwotnego kształtu. Ponadto łącząc drewniane posadzki, nie będzie rzucał się w oczy (cyklinuje się go i lakieruje razem z posadzką).

Korek kupuje się w arkuszach, z których wycina się listwy określonej grubości. Dociętą na wymiar listwę wciska się w szczelinę.

Masy akrylowe

Przestrzeń między posadzkami najłatwiej wypełnić chętnie wykorzystywanymi przez parkieciarzy pafudimami.

Są to gotowe do użycia masy akrylowe, które za pomocą pistoletu wciska się w szczelinę między łączonymi materiałami, usuwając jej nadmiar. Pafudimy są dostępne w różnej kolorystyce, dzięki czemu nie ma problemu z ich dopasowaniem do barwy posadzek. Mogą być stosowane na surowe i lakierowane drewno, a po wyschnięciu szlifowane i lakierowane.

Coraz rzadziej używa się elastomerów, czyli jednoskładnikowych mas poliuretanowych. Występują one tylko w kolorze czarnym, szarym, białym i brązowym. Ponieważ szybko i trwale przywierają do powierzchni posadzki, wypełnianie nimi szczelin wymaga wprawy i dokładności.

Panele i płytki razem, czyli łączenie podłóg różnej grubości

Chciałbyś połączyć na podłodze materiały wykończeniowe o różnej ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.