| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Eleganckie łączenie podłóg o różnej grubości: listwy korkowe i ozdobne profile

Eleganckie łączenie podłóg o różnej grubości: listwy korkowe i ozdobne profile

Aby, łączenie podłóg o różnej grubości było estetyczne, trzeba zastosować specjalne rozwiązania. Trudno jest bowiem idealnie dociąć oba materiały wykończeniowe, tak aby mogły być zestawione ze sobą na styk. Poza tym różne materiały inaczej pracują, dlatego należy rozdzielić je przekładką. Cżęsto stosuje się w tym celu ozdobne profile lub listwy korkowe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Posadzki o różnej grubości możesz połączyć w estetyczny sposób

 

Ozdobne profile

Na styku obu materiałów można zastosować cienkie profile ozdobne w kształcie litery L (kątowniki). Są one wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Mocuje się je zwykle podczas montażu płytek. Na rynku znajdziemy też produkty przeznaczone do gięcia – będą one pomocne przy wykonywaniu połączeń krzywoliniowych.

Polecamy: Łączymy na podłodze materiały wykończeniowe różnej grubości

Listwy korkowe

Do wykańczania połączeń materiałów posadzkowych stosuje się także listwy korkowe. Sprawdzają się one szczególnie przy łączeniu posadzek drewnianych.

Ponieważ korek jest materiałem bardzo elastycznym, będzie uginał się pod naporem rozszerzającego się drewna, a gdy opór ustąpi, wróci do pierwotnego kształtu. Ponadto łącząc drewniane posadzki, nie będzie rzucał się w oczy (cyklinuje się go i lakieruje razem z posadzką).

Korek kupuje się w arkuszach, z których wycina się listwy określonej grubości. Dociętą na wymiar listwę wciska się w szczelinę.

Masy akrylowe

Przestrzeń między posadzkami najłatwiej wypełnić chętnie wykorzystywanymi przez parkieciarzy pafudimami.

Są to gotowe do użycia masy akrylowe, które za pomocą pistoletu wciska się w szczelinę między łączonymi materiałami, usuwając jej nadmiar. Pafudimy są dostępne w różnej kolorystyce, dzięki czemu nie ma problemu z ich dopasowaniem do barwy posadzek. Mogą być stosowane na surowe i lakierowane drewno, a po wyschnięciu szlifowane i lakierowane.

Coraz rzadziej używa się elastomerów, czyli jednoskładnikowych mas poliuretanowych. Występują one tylko w kolorze czarnym, szarym, białym i brązowym. Ponieważ szybko i trwale przywierają do powierzchni posadzki, wypełnianie nimi szczelin wymaga wprawy i dokładności.

Panele i płytki razem, czyli łączenie podłóg różnej grubości

Chciałbyś połączyć na podłodze materiały wykończeniowe o różnej ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.