| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Oferta dodatkowa salonów meblowych

Oferta dodatkowa salonów meblowych

Rzadko wprawdzie, ale można znaleźć salony oferujące usługi projektowania wnętrz. Jeszcze rzadziej są one nieodpłatne. Standardem jest już jednak transport, wniesienie mebli i ich montaż w domu klienta.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1788

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1788

Koszt zaprojektowania wnętrza często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta. W szczególności, jeżeli brakuje nam czasu, a wybraliśmy skomplikowany system meblowy, dający duże możliwości aranżacyjne, i chcemy być pewni rezultatu, rada specjalisty staje się niezbędna.
Natomiast pakiet usług transportowo-montażowych wielu sprzedawców i producentów oferuje bez dodatkowych opłat. Polecam takie rozwiązanie, bo pozwala uniknąć nerwowej atmosfery w domu. Jeżeli jednak wierzymy we własne talenty techniczne, dysponujemy czasem i żelaznymi nerwami, a dzieci nie będą się do nas zbliżać podczas pracy, możemy zdecydować się na samodzielny montaż. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje meble wstępnie zmontowane, czy, wskutek oszczędności w ostatniej fazie produkcji, przyjadą do nas paczki pełne luźnych elementów.

Czego szukać w salonie?

Po prostu dobrych produktów, bo, jak dowodzą badania, przeciętny Polak nie zna producentów mebli i ich marek. Wynika to głównie z faktu, że ich rynek jest również rozdrobniony. Nawet najwięksi producenci obsługują nie więcej niż kilkanaście procent rynku. Tych stosunkowo dużych jest też wielu, a klęski urodzaju dopełnia fakt, że różnice jakościowe między nimi są niewielkie. Na szczęście jest to jakość wysoka. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Polska jest jednym z mających najsilniejszą pozycję eksporterów mebli w Europie. Branża meblarska stanowi istotną część polskiego eksportu
w ogóle. Bliskość dużego i wymagającego rynku niemieckiego oraz wieloletnie związki znaczących polskich producentów z najsilniejszymi w skali światowej "graczami" w tej branży owocują wysokim zaawansowaniem technologicznym i dobrym know-how.

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli samego produktu. O jego wartości stanowią, poza umiejętnościami producenta, zastosowane materiały.

Autor: BYDGOSKA FABRYKA MEBLI

Drewno lite

Jest niezwykle mało mebli wykonanych w 100% z drewna litego. Bezpośrednią przyczyną jest nieracjonalność takiego rozwiązania. Trudno bowiem uzyskać duże, pozbawione wad elementy lite, a odpady powstające przy ich produkcji sięgają 90% masy wyjściowej. Lite drewno niezastąpione jest w produkcji elementów profilowych, ozdobnych i frontów mebli.

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa powstaje w wyniku sklejenia specjalnie rozdrobnionych cząstek drewna. Dzięki temu wykorzystanie surowca jest dużo lepsze, w lesie pozostaje więcej drzew, a my otrzymujemy tworzywo jednorodne,
o wystarczających parametrach mechanicznych.

Płyta pilśniowa, MDF, HDF

Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, surowce te otrzymuje się z drewna najpierw rozdrobnionego,
a następnie ponownie zespolonego. Różnica polega na tym, że stopień rozdrobnienia jest tu zdecydowanie większy aniżeli w przypadku płyty wiórowej. W efekcie uzyskujemy także większą jednorodność. Pozwala to wykorzystywać MDF i HDF do produkcji elementów profilowych. Różnica między MDF a HDF jest taka, że HDF jest tworzywem gęstszym i wytrzymalszym.

Okleina, fornir

Materiały wymienione w dwu poprzednich akapitach nie
są dekoracyjne i w związku z tym nie nadają się bezpośrednio do produkcji mebli. Jednak zalety wynikające z wysokiej wydajności i braku ograniczeń wymiarowych nie pozwalają ich pominąć. Słabe walory wizualne różnych praktycznych tworzyw drzewnych od stuleci rozwiązuje się banalnie prosto - oklejając je cienką warstwą szlachetnego litego drewna. Takie cienkie płaty drewna nazywamy okleiną lub fornirem. Fornir różni od okleiny większa grubość. W zasadzie do produkcji mebli używana jest wyłącznie okleina. Warto zauważyć, że mebel wykonany z tworzyw drzewnych oklejonych naturalną okleiną zachowuje wszystkie zalety drewna litego, jego niepowtarzalny rysunek, fakturę i kolor.
Uwaga! Niestety, wielu handlowców terminem okleina określa także materiały nienaturalne, imitujące drewno, naturalną okleinę zaś - fornirem. Proponuję podczas zakupu wyjaśnić jednoznacznie, czy mamy do czynienia z okleiną naturalną, czy z jej imitacją, czyli folią.

Folia

Tworzywo sztuczne imitujące naturalne drewno. Służy do dekoracji tworzyw użytych w produkcji mebli. Folię ze względu na niską ceną wykorzystuje się wyłącznie w produkcji mebli tanich.

Laminat, melamina

To również tworzywa sztuczne tworzące ozdobną warstwę zewnętrzną tworzyw drzewnych. Są bardzo wytrzymałe. Doskonałe w produkcji mebli do wnętrz publicznych, gdzie naturalność, ciepło i uroda schodzą na plan dalszy, a liczy się przede wszystkim trwałość.

Powyżej opisane zostały materiały podstawowe, które zasadniczo wpływają na jakość, standard i cenę mebli. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element - okucia. Nie mam tu na myśli okuć ozdobnych, jak np. uchwyty. Ważniejsze jest to, co łatwo pominąć w sklepie, a co ma duży wpływ na funkcjonalność wyrobu, czyli wszystkie okucia ruchome: prowadnice szuflad, zawiasy, rozwórki i podnośniki klap. Należy już w sklepie zwrócić uwagę na to, jak działają, zapytać sprzedawcę o opinię, unikać wszystkiego, co wygląda niesolidnie.

Poduszki i sofa

Wystarczą trzy nowe poduchy, a opatrzona kanapa znów będzie atrakcyjna. Korzystajmy więc z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Komplet wypoczynkowy w stylu skandynawskim do...

Zobacz na czym polega kontrast kolorystyczny w doborze mebli wypoczynkowych w stylu skandynawskim. Sprawdź...

Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak...

Najtańsze jest wykorzystanie gotowych mebli, które montuje się samodzielnie. Jednak zamawiając szafę...

Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na...

Kurz wciska się do domu każdą szczeliną, więc jego sprzątanie to walka jak z wiatrakami. Natychmiast po...

Szafa do sypialni - pojemna, funkcjonalna,...

Szafa do sypialni musi pomieścić ogromną część naszego odzieżowego dobytku, a przy tym staje się jednym z...

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.