| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Kino salonowe

Kino salonowe

Ktoś, kto nie jest wytrawnym audiofilem, może z powodzeniem umieścić kino domowe na przykład w salonie, pokoju gościnnym, gabinecie czy bibliotece.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeśli chodzi o konkretne elementy kina domowego, to w przypadku aranżacji pomieszczenia (chyba że jest ono bardzo duże) rozwiązaniem dającym najwięcej możliwości jest zastosowanie telewizora CRT, LCD lub plazmowego.

Wymagają one bowiem mniej miejsca niż projektor i ekran, a także nie tak idealnego zaciemnienia. W przypadku projektora za każdym razem konieczne jest zaciemnianie pomieszczenia, rozwijanie i zwijanie ekranu. Jeśli pomieszczenie będzie pomalowane na jasny kolor (zwłaszcza biały), światło z projektora, odbijając się od ekranu, rozświetli je. Ściana, na której znajdzie się ekran, powinna być więc pomalowana na ciemny, matowy kolor. Prawdopodobnie niewiele osób odważy się na pomalowanie pokoju na czarno, ale można przecież znaleźć kompromis.

Zaciemnienie. W przypadku dostosowania salonu do potrzeb kina domowego dość trudne, ale bardzo ważne jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Gdy tego nie zrobimy, na oglądanie filmu w komfortowych warunkach będziemy mogli sobie pozwolić jedynie po zapadnięciu zmroku, a i wtedy – biorąc pod uwagę na przykład oświetlenie ulic – nie zawsze będzie to możliwe. Zaciemnienie powinno być więc przede wszystkim skuteczne i praktyczne. W tym celu można zastosować zewnętrzne lub wewnętrzne (na przykład z nagumowanego płótna) rolety. Dla wygody mogą być one opuszczane elektrycznie i sterowane pilotem lub wyłącznikiem naściennym. Mogą pomóc również grube, ciężkie zasłony, które dodatkowo ograniczą odbicia dźwięku od płaskich tafli szkła. Zaciemnienie ma szczególne znaczenie w pobliżu ekranu – to miejsce powinno być najlepiej chronione przed światłem z zewnątrz.

Akustyka. Kolejnym problemem jest akustyka. Foldery prezentujące sprzęt audio-wideo są zazwyczaj ilustrowane zdjęciami prezentującymi efektownie zaaranżowane jasne wnętrza, pełne lśniących podłóg i okien zajmujących całą ścianę. Tymczasem dźwięk lubi wszystko, co chropowate i miękkie. Co istotniejsze – ściany nie mogą być gładkie i puste. Wystarczy w pomieszczeniu klasnąć w dłonie, by się przekonać, jak rozchodzi się w nim dźwięk. Powstawanie pogłosu mogą ograniczyć meble, obrazy i wiszące tkaniny. Podłoga (najlepiej w całości) powinna zostać zasłonięta dywanem lub wykładziną. Na uzyskanie lepszego brzmienia wpływa również zawieszenie za przednimi głośnikami i w okolicach punktu odsłuchowego (miejsca, gdzie zasiądą widzowie) materiału pochłaniającego dźwięk (gąbki lub tkaniny). Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo przecież sala do kina domowego – przynajmniej w wydaniu rodzinnym – powinna pozostać przede wszystkim estetycznym pomieszczeniem mieszkalnym.

Specjalna sala kinowa

Jeśli decydujemy się na zaprojektowanie kina domowego w osobnym (przeznaczonym wyłącznie do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Siła i moc odkurzaczy

Wymagania użytkowników stale rosną. Nie chodzi jedynie o nowe funkcje odkurzacza, ale również o...

Chcesz mieć dom inteligentny? Zadbaj o jego...

Dom inteligentny nie jest już marzeniem o przyszłości. W ciągu pięciu lat większość sprzętu domowego będzie...

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na...

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko...

Jak zaplanować domowe miejsca wypoczynku?

Współczesność narzuca nam surowe reguły gry. Coraz trudniej jest więc dzielić po równo...

Jak ukryć kable w domu? Wypróbuj 6 sposobów na...

W naszych domach pojawia się coraz więcej przydatnych urządzeń elektrycznych. Niestety przybywa też kabli,...

Jak ukryć kable w domu? Zobacz, jak sprytnie...

Nie możesz uporać się z wieczną plataniną kabli i przewodów elektrycznych w domu? Zobacz kilka...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.