| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Kino w domu

Kino w domu

Kino panoszy się w domach. Salony tracą na znaczeniu. Życie towarzyskie kwitnie ostatnio w pokojach multimedialnych.

Może to magia ekranu, może reakcja na długo już trwającą modę na minimalistyczne wnętrza - puste, zimne, zbudowane z kamienia, ze szkła i stali, z jasnych kolorów i gładkich płaszczyzn.

Kino domowe dyktuje modę na wnętrza pod prąd obowiązującym w salonach kanonom. W żadnym razie nie może być otwarte, na przykład na kuchnię; im mniej dziennego światła tym lepiej. Wszystko, co gładkie, twarde, lśniące jest niedozwolone. I nie jest to przekora, ale wymogi funkcjonalności. Obraz traciłby wtedy ostrość, a dźwięk klarowność.

Architekt sali kina domowego nie może lekceważyć akustyki. Nawet najlepszej klasy głośniki nie zagrają dobrze, jeśli ściany i sufit będą odbijały dźwięki. Projektantki zastosowały do wygłuszenia wnętrza najnowszy wynalazek - tapetę akustyczną. Jest to centymetrowej grubości okładzina z pianki poliuretanowej, którą można pokryć dowolnym materiałem lub pomalować farbą. Obie możliwości zostały wykorzystane w tym projekcie. Ściankę ekranową dekoruje cienka wełna, która razem z kanapą i puszystym dywanem tworzy atmosferę przytulności. W takim pokoju jak w wyściełanym pudełeczku słychać szepty aktorów z najdalszego planu. Odgłosy chrupania popcornu podczas projekcji byłyby niemiłosiernym hałasem.

Dość ryzykownym pomysłem wydaje się wielka szyba z widokiem na ogród zimowy - pod naporem decybeli może rezonować. Ten problem rozwiązuje jednak roleta, która pochłania nie tylko dźwięki, ale i światło z zewnątrz. Opuszczana jest automatycznie za naciśnięciem guzika pilota. To najmniejsze z urządzeń jest w tej sali tak ważne jak reżyser na planie filmowym. Na rozkazy jego przycisków rozgrywają się ekranowe sceny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Scena I: "Seans filmowy"

Opada roleta i gasną światła. Z kryjówki w podwieszanym suficie wysuwa się projektor i jednocześnie na ścianie rozwija się wielki ekran z czarną obwódką. Włącza się DVD i amplituner. Pojawia się obraz, otacza nas dźwięk z siedmiu głośników i subwoofera. Jak w prawdziwym kinie.

Scena II: "Pokój telewizyjny"

Projektor wraca na swoje miejsce, ekran zwija się, odsłaniając 50 calową plazmę. Zapalają się światła umieszczone w szczelinach frontowej ściany. Do akcji wkraczają tunery - satelitarny i zewnętrzny telewizyjny, który odbiera też Cyfrową Telewizję Naziemną (wysokiej jakości obraz). W zasięgu wzroku mamy cały świat, na którym, jak wiadomo, niedobrze się dzieje, więc może lepiej pooglądać zdjęcia z wakacji zgrane z aparatu cyfrowego do tunera.

Scena III: "Samo życie"

Naciskamy następny guzik pilota. Roleta podjeżdża w górę i wpuszcza słońce. W dół zjeżdża panel zasłaniający plazmę. Ściana ekranowa zmienia się w dekorację salonu, ciekawą graficznie płaszczyznę. Za jednym z tych prostokątów znajdują się trunki. Na stół wjeżdżają przekąski - ale już nie za sprawą pilota, lecz gospodyni.

Party w kinie? Czemu nie, zwłaszcza gdy jest bezpośrednie połączenie z barkiem i ogrodem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny sprzęt RTV. Jaki telewizor i...

Telewizor i sprzęt muzyczny są naszym elektronicznym oknem na świat. Są obecne w każdym domu, nierzadko...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Dom zawsze czysty - przyjazne AGD ułatwi Ci...

Utrzymanie porządku w domu nie musi być kłopotliwe! Wybierając przyjazne AGD służące utrzymaniu porządku w...

Jak zaplanować domowe miejsca wypoczynku?

Współczesność narzuca nam surowe reguły gry. Coraz trudniej jest więc dzielić po równo...

Specjalna sala kinowa

Jeśli decydujemy się na zaprojektowanie kina domowego w osobnym (przeznaczonym wyłącznie do projekcji...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT