| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia - niebanalna więź

Kuchnia - niebanalna więź

Rozgrzewające barwy egzotycznego drewna nie tylko na blacie, ale i na ścianie nad nim, do tego płyty piaskowca w strefach narażonych na działanie wody. Chłodny błękit frontów szafek znajduje godnych partnerów.

Zimno, ale tylko z pozoru. Poranna kawa wypita w takiej kuchni może obudzić równie szybko co chłodny prysznic czy otwarcie okna w lutowy poranek. Trudna w użyciu, jasnoniebieska barwa ma swoje ukryte zalety – wywołując skojarzenia z ciszą i naturą, koi, uspokaja po męczącym dniu, sprzyja też podobno komunikacji. Jeżeli arktyczny, zwarty front koloru rozbijemy płaszczyzną naturalnych surowców w ciepłych odcieniach, efekt może być doskonały. Zwłaszcza wtedy, gdy przewrotnie sięgniemy po materiał przeznaczony na zupełnie inną powierzchnię. W tym przypadku idealnie sprawdził się klejony egzotyczny parkiet – przedłużenie odpornego na wilgoć, tekowego blatu – położony między kuchennymi szafkami zamiast bezpiecznej, ale opatrzonej glazury.

Autor: Mariusz Bykowski

Miodowy odcień drewna i zdyscyplinowany układ mijających się listewek na ścianie mocno kontrastują z gładkimi powierzchniami z lakierowanej płyty MDF. Tę różnicę dodatkowo podkreśla odmienny rysunek dwóch tafli zabejcowanego piaskowca używanego zwykle na elewacjach, a tu pełniącego rolę ochrony przed wilgocią nad zlewem i płytą ceramiczną. Stawkę bazowych materiałów uzupełnia nieszablonowa posadzka z rowkowanych desek, jakimi często wykłada się tarasy. Ostateczny efekt czystości i prostoty to rezultat starannego doboru proporcji ciepłych i zimnych kolorów oraz wzajemnych relacji tworzyw sztucznych i naturalnych. Aby ująć nieco powagi powściągliwej, skandynawskiej stylistyce, wybierając obicia krzeseł i dodatki, warto sięgnąć po jasne tkaniny lub skóry czy zabawne, przerysowane lampy.

ZDANIEM PROJEKTANTA

W odpowiednich proporcjach
Nietypowy charakter tej kuchni wynika nie tyle z wyjątkowych wzorów czy materiałów – większość z nich to tradycyjne, jak kamień i drewno – ale na ich zestawieniu, wzajemnych proporcjach oraz kontrastach faktur i kolorów. Prosta forma zabudowy o gładkich frontach i regularnych  podziałach jest chłodnym, surowym tłem. Drewno egzotyczne na ścianie i blacie rozbija monolityczny charakter bryły szafek, wprowadzając dynamikę . Podobnie jak  kontrast chłodnego błękitu i głębokiego brązu.

Kinga Zalewska-Stochmal, projektantka aranżacji

Pomysł na kuchnię: KUCHNIA MUROWANA zamiast tradycyjnych szafek

Czym zastąpić w kuchni tradycyjne, stojące szafki? Pomysłów może być wiele – my proponujemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...