| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia - niebanalna więź

Kuchnia - niebanalna więź

Rozgrzewające barwy egzotycznego drewna nie tylko na blacie, ale i na ścianie nad nim, do tego płyty piaskowca w strefach narażonych na działanie wody. Chłodny błękit frontów szafek znajduje godnych partnerów.

Zimno, ale tylko z pozoru. Poranna kawa wypita w takiej kuchni może obudzić równie szybko co chłodny prysznic czy otwarcie okna w lutowy poranek. Trudna w użyciu, jasnoniebieska barwa ma swoje ukryte zalety – wywołując skojarzenia z ciszą i naturą, koi, uspokaja po męczącym dniu, sprzyja też podobno komunikacji. Jeżeli arktyczny, zwarty front koloru rozbijemy płaszczyzną naturalnych surowców w ciepłych odcieniach, efekt może być doskonały. Zwłaszcza wtedy, gdy przewrotnie sięgniemy po materiał przeznaczony na zupełnie inną powierzchnię. W tym przypadku idealnie sprawdził się klejony egzotyczny parkiet – przedłużenie odpornego na wilgoć, tekowego blatu – położony między kuchennymi szafkami zamiast bezpiecznej, ale opatrzonej glazury.

Autor: Mariusz Bykowski

Miodowy odcień drewna i zdyscyplinowany układ mijających się listewek na ścianie mocno kontrastują z gładkimi powierzchniami z lakierowanej płyty MDF. Tę różnicę dodatkowo podkreśla odmienny rysunek dwóch tafli zabejcowanego piaskowca używanego zwykle na elewacjach, a tu pełniącego rolę ochrony przed wilgocią nad zlewem i płytą ceramiczną. Stawkę bazowych materiałów uzupełnia nieszablonowa posadzka z rowkowanych desek, jakimi często wykłada się tarasy. Ostateczny efekt czystości i prostoty to rezultat starannego doboru proporcji ciepłych i zimnych kolorów oraz wzajemnych relacji tworzyw sztucznych i naturalnych. Aby ująć nieco powagi powściągliwej, skandynawskiej stylistyce, wybierając obicia krzeseł i dodatki, warto sięgnąć po jasne tkaniny lub skóry czy zabawne, przerysowane lampy.

ZDANIEM PROJEKTANTA

W odpowiednich proporcjach
Nietypowy charakter tej kuchni wynika nie tyle z wyjątkowych wzorów czy materiałów – większość z nich to tradycyjne, jak kamień i drewno – ale na ich zestawieniu, wzajemnych proporcjach oraz kontrastach faktur i kolorów. Prosta forma zabudowy o gładkich frontach i regularnych  podziałach jest chłodnym, surowym tłem. Drewno egzotyczne na ścianie i blacie rozbija monolityczny charakter bryły szafek, wprowadzając dynamikę . Podobnie jak  kontrast chłodnego błękitu i głębokiego brązu.

Kinga Zalewska-Stochmal, projektantka aranżacji

Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.