| muratordom.pl » OknoPlus » Okna energooszczędne pozyskujące energię. Nowoczesna stolarka okienna w „Domu Optymalnym”

Okna energooszczędne pozyskujące energię. Nowoczesna stolarka okienna w „Domu Optymalnym”

Dom Optymalny, to projekt budynku dla 4-5 osobowej rodziny. Ma być zgody z postulatami tak zwanego budownictwa zrównoważonego. Autorem projektu jest Robert Konieczny, laureat prestiżowej nagrody House of the Year. W budynku mają zostać wykorzystane nowoczesne okna z serii NorskStil marki OknoPlus.

Autor: OknoPlus

Budynki na osiedlu w Radostowicach będą wyróżniać się pod względem estetyki i funkcjonalności. Mają także być przystępne cenowo

Czym jest „Dom Optymalny”? To przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest Tomasz Baron – znawca architektury i autor poświęconych jej filmów. On to, we współpracy z architektem Robertem Koniecznym oraz grupą specjalistów z różnych dziedzin projektowych i inżynieryjnych stworzył plan wyjątkowego osiedla domów jednorodzinnych. Będzie ono zlokalizowane w Radostowicach, niewielkiej miejscowości położonej na terenie województwa śląskiego. Domy staną na działkach o powierzchni 820 m2 każda. Będą to budynki utrzymane w duchu architektury zrównoważonej – nawiązujące stylistycznie do lokalnej tradycji budowlanej, przestronne choć nie marnujące przestrzeni, wygodne, a przy tym spełniające podwyższone standardy energetyczne. Twórcy starannie dobrali poszczególne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, opierając się na opiniach specjalistów i dbając, żeby domy spełniły w przyszłości 5 głównych zadań energetycznych:

  1. zapewniały ciepło zimą,
  2. chroniły przed przegrzaniem w lecie,
  3. zapewniały mieszkańcom stały dopływ świeżego powietrza,
  4. dostarczały odpowiednią ilość światła,
  5. wytwarzały prąd na potrzeby gospodarstwa domowego.

Optymalne okna w optymalnych domach

Nie można mówić o rozwiązaniach zapewniających wysoki standard energetyczny, pomijając stolarkę okienną. Domy, które będą budowane w Radostowicach postanowiono wyposażyć w innowacyjne okna z serii NorskStil marki OknoPlus. Spełniają one założenia postawione przez projektanta domu, a zatem:

  • dostarczają światło dzienne do wnętrza;
  • umożliwiają naturalną wentylację i izolację termiczną budynku;
  • w efektywny sposób zapewniają pasywne wykorzystanie energii solarnej.
Autor: OknoPlus

Projekt „Domu Optymalnego” przewiduje wjazd od strony wschodniej, ściany w konstrukcji murowej, dach dwuspadowy drewniany, 6 okien dachowych, po 3 w połaci północnej i południowej, okna PVC 3-szybowe firmy Oknoplus z okuciami Winkhaus activPilot PADK/PADM, elektryczne napędy do okien D+H do zautomatyzowanej naturalnej wentylacji.

Właściwości okien przewidzianych w projekcie

Okna NorskStil mają wyjątkowo wysokie właściwości termoizolacyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają dopasowanie produktu do zróżnicowanych oczekiwań inwestora. Gwarantują wysoki komfort mieszkaniowy i pozwalają zmniejszyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie. Są przy tym produktem przystępnym cenowo. Wśród korzyści, jakie oferują okna NorskStil, autorzy projektu „Dom Optymalny” docenili m.in.:

  • zmniejszone zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne i energię grzewczą,
  • zwiększenie stabilności energetycznej w razie wykorzystania elementów akumulujących.

Okna NorskStil w wersji standardowej mają pakiety szybowe o grubości 48 mm, obudowane zaawansowanymi technologicznie profilami 6-komorowymi klasy A o szerokości 83 mm. W rezultacie okna cechuje m.in. wysoki współczynnik przepuszczalności światła Lt = 74% i izolacyjności termicznej Uw = 0,7 W/(m².K) – tłumaczy Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy OknoPlus. Warto dodać, że okna te mają potrójny system uszczelek oraz ukryte zawiasy, co dodatkowo poprawia szczelność, gwarantując zima ochronę przed chłodem, a latem przed przegrzewaniem pomieszczeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Aluminiowe profile okienne - atrakcyjna...

Planujesz zakup okien? Przed Tobą dobór odpowiedniego materiału dla profilu okiennego? Dowiedz się,...

Energooszczędne okna i drzwi, dzięki którym...

Szukasz okien o wysokich właściwościach izolacyjnych? Chcesz kupić drzwi zewnętrzne, które zapewnią...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z panelem...

Nowoczesne drzwi wejściowe muszą pogodzić wiele funkcji – przede wszystkim chronią przed czynnikami...

Narożne drzwi przesuwne z ruchomym słupkiem

Drzwi przesuwne zamontowane na rogu budynku to nie tylko niebanalna ozdoba, ale również praktyczne...

Wybierasz okna energooszczędne? Zwróć uwagę na...

Przy wyborze okien energooszczędnych musisz mieć na uwadze przede wszystkim ich parametry techniczne. To one...

Nowoczesne drzwi przesuwne… Bo duże przeszklenia...

Nie od dziś wiadomo, że drzwi tarasowe optycznie powiększają przestrzeń mieszkalną i sprawiają, że bryła...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.