| muratordom.pl » OknoPlus » Okna energooszczędne pozyskujące energię. Nowoczesna stolarka okienna w „Domu Optymalnym”

Okna energooszczędne pozyskujące energię. Nowoczesna stolarka okienna w „Domu Optymalnym”

Dom Optymalny, to projekt budynku dla 4-5 osobowej rodziny. Ma być zgody z postulatami tak zwanego budownictwa zrównoważonego. Autorem projektu jest Robert Konieczny, laureat prestiżowej nagrody House of the Year. W budynku mają zostać wykorzystane nowoczesne okna z serii NorskStil marki OknoPlus.

Autor: OknoPlus

Budynki na osiedlu w Radostowicach będą wyróżniać się pod względem estetyki i funkcjonalności. Mają także być przystępne cenowo

Czym jest „Dom Optymalny”? To przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest Tomasz Baron – znawca architektury i autor poświęconych jej filmów. On to, we współpracy z architektem Robertem Koniecznym oraz grupą specjalistów z różnych dziedzin projektowych i inżynieryjnych stworzył plan wyjątkowego osiedla domów jednorodzinnych. Będzie ono zlokalizowane w Radostowicach, niewielkiej miejscowości położonej na terenie województwa śląskiego. Domy staną na działkach o powierzchni 820 m2 każda. Będą to budynki utrzymane w duchu architektury zrównoważonej – nawiązujące stylistycznie do lokalnej tradycji budowlanej, przestronne choć nie marnujące przestrzeni, wygodne, a przy tym spełniające podwyższone standardy energetyczne. Twórcy starannie dobrali poszczególne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, opierając się na opiniach specjalistów i dbając, żeby domy spełniły w przyszłości 5 głównych zadań energetycznych:

  1. zapewniały ciepło zimą,
  2. chroniły przed przegrzaniem w lecie,
  3. zapewniały mieszkańcom stały dopływ świeżego powietrza,
  4. dostarczały odpowiednią ilość światła,
  5. wytwarzały prąd na potrzeby gospodarstwa domowego.

Optymalne okna w optymalnych domach

Nie można mówić o rozwiązaniach zapewniających wysoki standard energetyczny, pomijając stolarkę okienną. Domy, które będą budowane w Radostowicach postanowiono wyposażyć w innowacyjne okna z serii NorskStil marki OknoPlus. Spełniają one założenia postawione przez projektanta domu, a zatem:

  • dostarczają światło dzienne do wnętrza;
  • umożliwiają naturalną wentylację i izolację termiczną budynku;
  • w efektywny sposób zapewniają pasywne wykorzystanie energii solarnej.
Autor: OknoPlus

Projekt „Domu Optymalnego” przewiduje wjazd od strony wschodniej, ściany w konstrukcji murowej, dach dwuspadowy drewniany, 6 okien dachowych, po 3 w połaci północnej i południowej, okna PVC 3-szybowe firmy Oknoplus z okuciami Winkhaus activPilot PADK/PADM, elektryczne napędy do okien D+H do zautomatyzowanej naturalnej wentylacji.

Właściwości okien przewidzianych w projekcie

Okna NorskStil mają wyjątkowo wysokie właściwości termoizolacyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają dopasowanie produktu do zróżnicowanych oczekiwań inwestora. Gwarantują wysoki komfort mieszkaniowy i pozwalają zmniejszyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie. Są przy tym produktem przystępnym cenowo. Wśród korzyści, jakie oferują okna NorskStil, autorzy projektu „Dom Optymalny” docenili m.in.:

  • zmniejszone zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne i energię grzewczą,
  • zwiększenie stabilności energetycznej w razie wykorzystania elementów akumulujących.

Okna NorskStil w wersji standardowej mają pakiety szybowe o grubości 48 mm, obudowane zaawansowanymi technologicznie profilami 6-komorowymi klasy A o szerokości 83 mm. W rezultacie okna cechuje m.in. wysoki współczynnik przepuszczalności światła Lt = 74% i izolacyjności termicznej Uw = 0,7 W/(m².K) – tłumaczy Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy OknoPlus. Warto dodać, że okna te mają potrójny system uszczelek oraz ukryte zawiasy, co dodatkowo poprawia szczelność, gwarantując zima ochronę przed chłodem, a latem przed przegrzewaniem pomieszczeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Aluminiowe profile okienne - atrakcyjna...

Planujesz zakup okien? Przed Tobą dobór odpowiedniego materiału dla profilu okiennego? Dowiedz się,...

Okna NorskStil do zadań specjalnych - gotowe na...

Model okna NorskStil powstał przy współpracy firmy OknoPlus z norweskimi ekspertami, którzy...

Okna do domu. Jak wybrać i kupić najlepsze?

Żeby kupić najlepsze okna w rozsądnej cenie, trzeba się trochę przygotować. Sprawdź zatem, jakie są...

Parametry okien: jaki powinien być współczynnik...

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. Aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko, powinno się...

Kontaktrony - zabezpieczenie przed włamaniem do...

Złodziej najczęściej dostaje się do domu przez okna lub drzwi, dlatego o te właśnie miejsca należy zadbać w...

Problem z otwieraniem okna? Może wystarczy...

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że problem z otwieraniem okna można załatwić odpowiednią regulacją...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.