Jak bezpiecznie zamocować podwieszane siedziska? Użyj zestawów huśtawkowych Rawlplug!

2024-05-01 0:00 Materiał sponsorowany

Podwieszane siedziska są wspaniałym sposobem na dodanie niepowtarzalnego stylu do wnętrza domu, ale wymagają odpowiedniego montażu, aby były funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w takiej pracy, może się to wydawać dość trudne. Na co zwrócić uwagę, przystępując do ich mocowania?

Spis treści

 1. Certyfikowane zamocowania huśtawkowe
 2. Montaż podwieszanego siedziska w oparciu o kotwę mechaniczną
 3. Montaż huśtawki lub sprzętu sportowego z wykorzystaniem żywicy
 4. Doradztwo techniczne inżynierów Rawlplug

Jeśli marzysz o wiszącym fotelu w salonie, oczami wyobraźni widzisz na tarasie podwieszaną ławkę i zastanawiasz się nad zakupem niewielkiej huśtawki do pokoju dziecięcego – musisz pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowania jest absolutnie kluczowe.

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru i późniejszego montażu podwieszanych siedzisk:

 • Wybierz odpowiednie siedzisko: zwróć uwagę na materiały z jakiego jest wykonane i upewnij się, że uchwyty, łańcuchy i inne elementy spełniają normy bezpieczeństwa dla obciążeń, jakim zamierzasz je poddać.
 • Wybierz miejsce, w którym chcesz zamontować podwieszany mebel i upewnij się, że jest ono odpowiednio wytrzymałe. Najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie siedziska do sufitu wykonanego z betonu lub żelbetu. Jeśli montaż będzie przebiegał w podłożu z pustkami (np. w cegle otworowej) lub w drewnie, koniecznie sięgnij po przeznaczone do niego zamocowanie.
 • Wybierz właściwy rodzaj mocowania. W przypadku montażu podwieszanych siedzisk, zaleca się stosowanie kotew mechanicznych, ponieważ są bardziej wytrzymałe, zapewniają lepsze przenoszenie sił i w konsekwencji - są bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Chociaż kołki rozporowe mogą wydawać się łatwiejsze w montażu, instalacja kotwy mechanicznej nie jest bardziej skomplikowana i każdy jest w stanie poradzić sobie z nią bez trudu. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się kotwa chemiczna (żywica) – wszystko zależy od materiału, z którego wykonany jest Twój sufit.
Mocowania huśtawkowe
Autor: Rawlplug Bezpieczne mocowanie podwieszanych siedzisk

Certyfikowane zamocowania huśtawkowe

Zamocowania huśtawkowe Rawlplug to trzy różne zestawy, dopasowane do różnych materiałów podłoża tak, by zagwarantować Ci pewność i bezpieczeństwo montażu – i to bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Zestawy huśtawkowe Rawlplug jako jedyne na rynku posiadają aprobatę bezpieczeństwa (kotwy certyfikowane ETA/KOT) i pasują do większości huśtawek, foteli, podwieszanych ławek i sprzętu sportowego – tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każde opakowanie zawiera wszystkie elementy potrzebne do montażu w danym podłożu:

 • Zestaw do sufitów betonowych został przygotowany na bazie segmentowej kotwy mechanicznej z hakiem zamkniętym. To zestaw w całości składający się z elementów stalowych, co daje gwarancję długiej żywotności. Kotwa znajdująca się w zestawie jest certyfikowana do podłoży betonowych oraz pustaków; można ją też stosować w stropach żelbetowych (przebadana w betonie zarysowanym) i gęsto żebrowych typu Teriva.
 • Drugi zestaw – do stosowania w podłożach pełnych oraz pustych - zawiera żywicę poliestrową bez styrenu, dzięki której jest niezawodny nawet w najsłabszych podłożach. W zestawie znajduje się także tuleja siatkowa, hak metryczny zamknięty i karabińczyk z zaczepem. Dzięki kotwie chemicznej R-KEM II jest to najbezpieczniejsze mocowanie dla huśtawek i sprzętu sportowego – odporne na drgania, certyfikowane do 14 podłoży, odznaczające się wysoką nośnością - aż do 240 kg przy zamocowaniu dwupunktowym.
 • Trzeci zestaw został stworzony z myślą o montażu w belkach drewnianych, zarówno o przekrojach prostokątnych, jak i okrągłych. W tym przypadku w zestawie znajdują się: hak metryczny, podkładka poszerzana, nakrętka samohamowna i karabińczyk z zaczepem. To uniwersalny zestaw kompatybilny ze wszystkimi konstrukcjami drewnianymi, pokryty odporną na korozję powłoką Zinc Flake.
Zestawy huśtawkowe
Autor: Rawlplug Zestawy huśtawkowe

Montaż podwieszanego siedziska w oparciu o kotwę mechaniczną

 • Aby zamocować siedzisko z wykorzystaniem kotwy mechanicznej, zacznij od przygotowania narzędzi (wystarczy wiertarka i młotek) i oznaczenia miejsca, w których będą znajdować się otwory.
 • Następnie wywierć otwór o średnicy i głębokości właściwej dla wybranej kotwy mechanicznej (w przypadku zestawów huśtawkowych Rawlplug właściwe wymiary otworu podane są na etykiecie z tyłu opakowania), po czym usuń zwierciny z otworu, np. za pomocą odkurzacza.
 • Włóż tuleję łącznika do otworu i dobij ją młotkiem, aż do zrównania z podłożem, po czym umieść śrubę z hakiem wraz nakrętką i podkładką w tulei łącznika, która jest w otworze tak, aby hak był wkręcony na maksymalną głębokość.
 • Używając klucza dynamometrycznego dokręć nakrętkę łącznika do wymaganego momentu dokręcenia (sprawdź parametry podane w instrukcji montażu na etykiecie).
 • Na koniec, wepnij karabińczyk w hak, a następnie zawieś fotel wiszący. Nie zapomnij o przetestowaniu połączenia – w przypadku poluzowania się nakrętki należy ją bezzwłocznie dokręcić odpowiednim momentem.

Uwaga - jeśli mocujesz siedzisko mające kilka punktów mocujących zwróć uwagę, aby równomiernie rozłożyć jego ciężar, tak aby uniknąć przeciążenia jednej strony.

Montaż huśtawki lub sprzętu sportowego z wykorzystaniem żywicy

Jeśli w wybranym przez Ciebie miejscu nie można wykonać kotwienia mechanicznego, sięgnij po zestaw huśtawkowy z kotwą chemiczną. W tym przypadku także musisz zacząć od wywiercenia otworu o odpowiedniej średnicy i głębokości. Kolejnym etapem jest oczyszczenie otworu z kurzu i pyłu, aby zapewnić dobrą przyczepność żywicy… chyba, że montaż przebiega w materiale pofryzowanym, który nie wymaga czyszczenia.

Następnie przejdź do przygotowania kotwy: umieść kartridż z żywicą w dozowniku (jeśli korzystasz z zestawu huśtawkowego Rawlplug, wystarczy Ci zwykły pistolet do silikonu) i przymocuj do niego dyszę mieszającą. Rozpoczynając dozowanie z nowego opakowania, weź pod uwagę, że pierwsze parę centymetrów żywicy trzeba odrzucić – dopiero gdy dozowana mieszanka będzie miała jednolity kolor, można przystąpić do dozowania jej do przygotowanego otworu.

Jeśli mocujesz w podłożu z pustkami, umieść tuleję siatkową w wywierconym otworze, a następnie wypełnij żywicą 100% głębokości otworu, rozpoczynając od jego dna. Natychmiast po dozowaniu żywicy ruchem obrotowym umieść w otworze hak metryczny zamknięty. Jeśli wypłynęło z otworu trochę żywicy, usuń ją. Następnie odczekaj odpowiedni czas wiązania, kierując się informacjami z opakowania kotwy. Po jego upłynięciu możesz wpiąć karabińczyk i domontować siedzisko. Także w przypadku tego połączenia, koniecznie należy sprawdzić jego stabilność przed oddaniem siedziska w użytkowanie.

Doradztwo techniczne inżynierów Rawlplug

Montaż siedziska podwieszanego do sufitu może budzić obawy, ale jeśli tylko dokładnie zapoznasz się z instrukcją montażu i zrozumiesz wszystkie kroki przed przystąpieniem do pracy, pójdzie ona szybko i sprawnie. W przypadku wątpliwości lub braku pewności, zajrzyj na stronę www.rawlplug.com i skorzystaj z doradztwa technicznego inżynierów Rawlplug, którzy pomogą Ci w montażu siedziska w sposób bezpieczny i solidny.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie