Dom z antresolą w salonie - czy warto? Zobacz projekty domów z antresolą w salonie

2024-02-21 17:29

Antresola w salonie to sposób na uatrakcyjnienie wnętrza domu. Zobacz projekty domów z antresolą w salonie. Jak wykorzystać przestrzeń na antresoli? Na co zwrócić uwagę, planując dom z antresolą w salonie.

Spis treści

  1. Antresola w salonie
  2. Jak wykorzystać antresolę?
  3. Jakie wady ma antresola w salonie?
  4. Projekty domów z antresolą
  5. Zobacz pomysły na antresolę

Antresola sprawia, że w salonie powstaje przestrzeń o wysokości dwóch kondygnacji, która robi wrażenie. Zastosowanie różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych, na przykład wyeksponowanie samej antresoli i wiodących na nią schodów, daje pole do popisu architektom. Wysoki sufit nad salonem zaprasza do pokazania atrakcyjnej więźby dachowej.

Antresola w salonie

Antresola w salonie to propozycja dla osób, które lubią przestrzeń we wnętrzach. Dzięki niej zostaje powiększona wzwyż powierzchnia dzienna przeznaczona do wspólnego spędzania czasu. Widok z antresoli na salon daje niecodzienną, inną perspektywę. Powierzchnia o dużej wysokości daje wiele możliwości ciekawej aranżacji. W czasie gdy modne są wielkie przeszklenia, taki salon można doskonale doświetlić oknami na wysokość dwóch kondygnacji. Zależnie od kształtu bryły domu okna mogą być prostokątne albo na przykład trójkątne, co sprawi, że elewacja będzie niezwykle atrakcyjna.

To, od nas zależy, czy będziemy chcieli, żeby antresola służyła do komunikacji między domownikami znajdującymi się na dwóch kondygnacjach, czy wręcz odwrotnie. Antresola może być zamknięta tylko balustradą albo całkowicie przeszklona. W razie potrzeby pomieszczenie na antresoli można również zamknąć ścianą.

Jak wykorzystać antresolę?

Antresola może być przeznaczona na miejsce wypoczynku, w którym będą umieszczone biblioteka i wygodny fotel lub stolik do gier, przy którym zbierać się będą domownicy. Innym wariantem może być umieszczenie tam przyrządów do ćwiczeń gimnastycznych albo pokoju do pracy, podczas której możliwy jest kontakt z innymi osobami. Ciekawą propozycją jest stworzenie tam sypialni z widokiem na salon. W razie potrzeby antresolę można zabudować szafami i stworzyć tam strefę przechowywania.

Jakie wady ma antresola w salonie?

Ponieważ jest to rozwiązanie nietypowe, lepiej zorientować się, jakie problemy może wywołać. Zbudowanie antresoli może zwiększyć koszt budowy domu w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej, ponieważ będzie jej mniej. Co prawda, nie będzie budowany duży fragment stropu, ale powstanie bardzo wysoka przestrzeń, wykorzystywana tylko w połowie swojej wysokości.

Warto pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się ku górze, więc będziemy ogrzewać przestrzeń pod dachem. W takiej sytuacji konieczne jest perfekcyjne ocieplenie i uszczelnienie jego połaci. Może się też zdarzyć, że na antresoli będzie bardzo ciepło, a w salonie chłodno, więc dobrze jest uwzględnić tę sytuację, myśląc o ogrzewaniu, klimatyzacji czy wentylacji.

Podobnie trzeba rozsądnie zaprojektować oświetlenie przestrzeni w wysokim salonie oraz na antresoli. Nie zapominajmy również o akustyce – jak będą rozchodzić się dźwięki telewizora z salonu albo czy chcemy urządzić na antresoli pokój zabaw dla dzieci lub kącik muzyczny.

Projekty domów z antresolą

Zapraszamy do bliższego poznania domów z antresolą w salonie z Katalogu Muratora:

EC317b Dom oszczędny - wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

A102a Dom z klimatem - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

A118 Z widokiem na gwiazdy

Zobacz pomysły na antresolę

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.