Las i rzeka są integralną częścią tego domu. Zobacz, jak to wymyślili architekci?

2024-03-27 12:26

Architekci wkomponowali bryłę domu w las, ale też małą rzeczkę, która przepływa przez działkę. Drzewa i woda są integralną częścią domu. I to dosłownie. Chyba nie można mieszkać bliżej natury.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Drzewa w budynku
  2. Wnętrza domu współgrają z krajobrazem
  3. Zobacz wnętrza domu

Ten ekspresyjny nowoczesny budynek został zaprojektowany na leśnej działce, przez którą przepływa niewielka strumyk. Dom przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 190 m². Prawie cały dom otacza zadaszony taras.

Rzeczka dzieli dom na dwie części. Jedną z nich jest dom gospodarzy, drugą - mały domek dla gości.

Drzewa w budynku

Podczas budowy domu nie wycięto ani jednego drzewa – starodrzew albo wkomponowano w bryłę albo sprytnie ominięto. Kilka drzew znajduje się wewnątrz budynku – dzięki specjalnym świetlikom ich korony wystają ponad bryłę.

Jak udało się wkomponować dom w przepływająca przez działkę rzekę? Architekci wymyślili na to sposób – pogłębili jej koryto tak, by przechodziła pod przeszklonym korytarzem, który jest także mostem między dwiema częściami domu.

Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio
Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio

Wnętrza domu współgrają z krajobrazem

Duże okna łączą wnętrza i krajobraz. Dużą wagę przywiązano do urządzenia wnętrz, które współgrają z tym, co jest na zewnątrz: otwarty kominek i drewniane tarasy, gdzie można się zrelaksować, patrząc na przyrodę i słuchając szumu wody. Nowoczesne linie białego budynku dobrze komponują się z zielenią otaczającej natury.

Zobacz wnętrza domu

Projekt stworzyła litewska pracownia ArchLAB Studio, a czuwali nad nim architekci: M.Vroblevičius, D.Birutis, M.Dagys, P.Vroblevičius.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.