Jak zapylać pomidory? Tak zmusisz pomidory do zawiązywania owoców

2024-05-02 12:14

Pomidory uprawiamy chętnie zarówno w gruncie, jak i w szklarniach czy tunelach. Te pod przykryciem wymagają nieco innej pielęgnacji, niż gruntowe. Nawet jeśli krzaczki zdrowo się rozwijają i mają wiele kwiatów, to trzeba zadbać, by zawiązały się na nich owoce. Podpowiadamy, jak zapylić pomidory pod folią, w szklarni i w tunelu?

Spis treści

  1. Czy pomidory zapylają się same?
  2. Kiedy pomidory zawiązują owoce?
  3. Jak zapylać pomidory domowymi sposobami?
  4. Środki do zapylania pomidorów

Czy pomidory zapylają się same?

Kwitnące krzaki pomidorów to zwykle sygnał, że niedługo pojawią się liczne owoce. Jednak by do tego doszło, kwiaty powinny zostać zapylone, jeśli tak się nie stanie, to uschną, a owoców nie  będzie. W przypadku pomidorów rosnących w gruncie problem z zapylaniem rzadko się pojawia. A to dlatego, że pomidor jest rośliną dwupłciową i samopylną, więc zapyla się  sama, nawet nie potrzebuje do tego owadów, choć one pomagają w tym procesie.

W przypadku pomidorów wystarczy podmuch wiatru, by zapylić kwiat. Krzaczek wprawiony w delikatny ruch powoduje, że pyłek z pręcików kwiatów spada i dociera do słupka, by zapylić znamię – czyli wierzchołek słupka. Pomidory gruntowe są stale poruszane przez wiatr, deszcz, ale i odwiedzane przez owady, które przenoszą pyłek, więc zwykle owoce łatwo się zawiązują. Inaczej jest w szklarni czy tunelu. W takiej uprawie roślinom trzeba pomóc w zapylaniu.

Kiedy pomidory zawiązują owoce?

Pomidory pod przykryciem powinny mieć zapewnione określone warunki, które pomogą do zawiązaniu owoców. Przede wszystkim szklarnie czy tunele w ciągu dnia powinny być otwarte, by dostarczyć do wnętrza świeżego powietrza, obniżyć wysoką temperaturę i wilgotność. Należy zadbać o:

  • wilgotność powietrza, która powinna wynosić co najmniej 50 proc., ale nie więcej jak 70 proc. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne, to pyłek się będzie sklejał i nie dojdzie do związania. W przypadku dużego poziomu wilgoci trzeba wietrzyć i wentylować szklarnię. Natomiast jeśli powietrze jest za suche, to wówczas dostarczamy do pomieszczenia wodę, czyli podlewamy pomidory;
  • temperaturę, która nie powinna spaść poniżej 15ºC i wzrosnąć powyżej 35ºC. Do zmniejszenia gorąca również najlepsze jest wietrzenie, a w okresie wysokich upałów dobrze jest szklarnie zaciemnić, wówczas temperatura może spaść nawet o kilka stopni. Najlepsze warunki do zawiązania owoców pomidorów panują w granicach od 20 do 27°C.

Jak zapylać pomidory domowymi sposobami?

Pomidory najlepiej zapylają się bardzo wcześnie rano albo późnym popołudniem, gdy minie okres najbardziej intensywnej pracy słońca. Dobrze jest więc wybrać te pory dnia, by zabiegi zapylania przyniosły jak najlepszy efekt. By zapylić pomidory można zastosować różne sposoby, najbardziej skuteczne są w niewielkich szklarniach czy tunelach:

  • potrząsanie gałązek ręką to najbardziej popularna metoda na wsparcie pomidorów w zawiązaniu owoców. Poruszając krzakiem wzruszamy też pyłek z kwiatów i wspieramy roślinę w zawiązywaniu owoców;
  • głaskanie kwiatów niewielkim pędzelkiem – dzięki temu przenosimy na włosiu pędzla pyłek i pomagamy w zapyleniu;
  • dotykanie elektroniczną szczoteczką do zębów (szczoteczką soniczną) poszczególnych gałązek pomidorów. Szczoteczka poprzez drgania wprawia pomidory w delikatny ruch i dzięki temu dochodzi do strącania pyłku z kwiatów. Szczoteczka do zębów pełni tu rolę "elektrycznej pszczoły";
  • zachęcenie owadów do odwiedzin – w małych szklarniach i tunelach trzeba zadbać o to, by pomieszczenia miały dwie pary drzwi. Dzięki temu owady będą się swobodnie przemieszczać po wnętrzu. Natomiast przed wejściem do szklarni dobrze jest posadzić kwiaty, zachęci to owady, a przede wszystkim trzmiele do odwiedzin. Trzmiele bowiem wytwarzają rodzaj wibracji, która uwalnia pyłek z kwiatów;
  • zwilżanie kwiatów roztworem wody z cukrem – w szklance wody należy rozpuścić niecałe dwie łyżki cukru i w tym płynie zmoczyć po kolei kwiaty pomidorów. Można też użyć roztworu w inny sposób, wystarczy wlać go do spryskiwacza i popryskać kwiaty wodą z cukrem.

Środki do zapylania pomidorów

Część technik polega na mechanicznym poruszaniu krzakiem, by pyłek z pręcików spadł na słupek. Te zabiegi należy wykonywać regularnie, najlepiej codziennie, bo kwiaty są gotowe do zapylania w różnych momentach. Potrząsanie krzakami tylko jeden raz przyniesie niewielki efekt, bo pomoże zawiązać owoce jedynie na tych kwiatach, które w danej chwili były do tego zdolne.

Przy większych uprawach można stosować gotowe preparaty do zapylania, które są do kupienia w sklepach ogrodniczych. Zawierają mikroelementy potrzebne przez pomidory do zawiązania owoców. Kwiaty pomidorów należy spryskiwać tym środkiem dwa, trzy razy w tygodniu, ten zabieg powinno się stosować przez około miesiąc.