Kalendarz biodynamiczny maj 2024 - kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie zgodnie z fazami księżyca?

2024-05-07 9:52

Stosowanie zasad biodynamicznego rolnictwa, opartego na wpływie faz księżyca i układzie gwiazd na uprawę i wzrost roślin, może pomóc w uzyskaniu lepszych plonów i wyrównanego wzrostu. W tym celu oznaczone w kalendarzu biodynamicznym prace ogrodowe i pielęgnacyjne zaleca się wykonać w konkretnych dniach miesiąca. Co zaleca kalendarz biodynamiczny dla ogrodników i działkowców na maj 2024? Kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie w oparciu o kalendarz biodynamiczny?

Maj w ogrodzie
Autor: GettyImages Kalendarz biodynamiczny maj 2024 - kiedy zrobić poszczególne prace w ogrodzie zgodnie z fazami księżyca?

Spis treści

  1. Biodynamika w uprawie roślin
  2. Czym jest kalendarz biodynamiczny?
  3. Fazy księżyca a uprawa roślin
  4. Co zaleca kalendarz biodynamiczny na maj 2024?
  5. Kalendarz biodynamiczny na maj 2024 - kiedy sadzić i siać? 
  6. Kiedy kosić trawnik w maju 2024?
  7. Galeria zdjęć: Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie

Biodynamika w uprawie roślin

Jeszcze na początku XX wieku zaczęto stosować zasady biodynamiki w uprawie roślin, aby w zgodzie z naturalnym rytmem natury uzyskiwać zdrowsze rośliny i wyższe plony. Zasady rolnictwa i ogrodnictwa biodynamicznego, będących rodzajem upraw ekologicznych opierają się na związkach naturalnych cyklów natury, faz księżyca, pór roku, pogody i ich wpływie na wzrost i plonowanie roślin. Biodynamika, łącząca filozofię, kosmologię i inne nauki, jest więc dziedziną wiedzy (także praktycznej) o wspomnianych zjawiskach i ich stosowaniu w codziennym życiu ludzi i uprawach roślin, a za jej prekursora uważa się austriackiego filozofa Rudolfa Steinera.

Przeczytaj też:

Czym jest kalendarz biodynamiczny?

Wraz z początkami stosowania biodynamiki w uprawie roślin, opracowywano także kalendarze biodynamiczne (lub inaczej księżycowe), czyli porady ogrodnicze na każdy dzień miesiąca, bazujące na fazach księżyca i innych zjawiskach astrologicznych oraz atmosferycznych.

Ogrodnictwo biodynamiczne zakłada, iż dzięki dostosowaniu się do natury oraz uwzględnieniu faz księżyca czy godzin wschodu i zachodu słońca, możliwe jest wyhodowanie zdrowszych roślin i zwiększenie plonów warzyw lub owoców albo uzyskaniu najlepszych efektów w uprawie danego gatunku.

W uprawach opartych na kalendarzu biodynamicznym niewskazane jest oczywiście stosowanie jakichkolwiek preparatów chemicznych w uprawach roślin, a jedynie metod naturalnych (np. w uprawie gleby czy nawożeniu).

W kalendarzach biodynamicznych stosuje się różnego rodzaju oznaczenia, zalecające skupienie się na konkretnych pracach (np. dni siewu i sadzenia) ogrodowych lub wskazujące, że dany dzień (a nawet zakres godzinowy), czyli układ księżyca jest korzystny dla danej grupy roślin.

Mamy więc np.:

  • dni korzenia (korzystne np. dla warzyw korzeniowych),
  • dni liścia (korzystne dla roślin-warzyw, których plonem są liście),
  • dni kwiatu (sprzyjające roślinom kwitnącym),
  • dni owocu (mające dobry wpływ na rośliny dające jadalne owoce, także warzywa).

Przeczytaj też:

#MuratorOgoroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany

Fazy księżyca a uprawa roślin

Podstawą biodynamiki, a więc i ogrodnictwa biodynamicznego jest uwzględnianie faz księżyca, które w założeniu tej idei określają, jakie prace można wykonać w ogrodzie, a od których lepiej się powstrzymać danego dnia. Kalendarze biodynamiczne zawierają więc także informacje o danej fazie księżyca w danym okresie miesiąca, co daje nam konkretne informacje z tym związane:

  • nów – zalecane jest powstrzymanie się od siewu, sadzenia, przesadzania czy pikowania roślin,
  • pierwsza kwadra – zalecany okres wysiewu i sadzenia roślin plonujących na powierzchni gruntu,
  • ostatnia kwadra – dobry czas do siania, sadzenia lub przesadzania roślin z plonem pod ziemią,
  • pełnia – okres najlepszego wzrostu nadziemnych części roślin – można np. siać i sadzić rozsady.

Niektóre, bardziej szczegółowe kalendarze biodynamiczne, odnoszą się także do innych zjawisk związanych z położeniem księżyca na niebie (apogeum, perygeum, węzły księżycowe) i zalecają wykonanie określonych prac (lub wstrzymanie się od nich) w określonych godzinach przed i po tych zjawiskach.

Przeczytaj też:

Co zaleca kalendarz biodynamiczny na maj 2024?

W maju, z wykorzystaniem kalendarza biodynamicznego warto więc między innymi:

  • posadzić rośliny cebulowe kwitnące latem (np. dalie, mieczyki, pacioreczniki)
  • przyciąć (po przekwitnięciu) krzewy kwitnące wiosną (np. forsycje, migdałki, tawuły)
  • wysiać do gruntu nasiona jednorocznych kwiatów (np. słoneczniki, nasturcje) oraz warzyw (np. rzodkiewkę, koper, sałaty, rukolę, buraki, marchew).

Kalendarz biodynamiczny na maj 2024 - kiedy sadzić i siać? 

W maju bardzo wiele dzieje się w ogrodach, kwitnie już wiele kwiatów, ale planujemy też nasadzenia wielu roślin, w tym np. rozsady warzyw (np. pomidorów, papryki, ogórka). Przede wszystkim należy pamiętać o tzw. zimnych ogrodnikach, czyli tradycyjnym ochłodzeniu (przymrozkach) w połowie maja i sadzić (siać) te rośliny i inne ciepłolubne raczej w drugiej połowie miesiąca.

Ogólnie w maju 2024 korzystny czas siania i sadzenia to okres od 10 do 23 maja.

  • Dni Liścia: 2, 3, 4, 11, 12, 13, 21, 22, 23 oraz 30 i 31 maja.
  • Dni Korzenia: 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18 oraz 25, 26, 27 maja.
  • Dni Kwiatu: 1, 2, 9, 10,11, 18, 19, 20, 21 oraz od 27do 30 maja.
  • Dni Owocu: 4, 5, 6, 13, 14,15 oraz 23, 24 i 25 maja (m.in. sianie i sadzenie pomidorów, ogórków, dyni, cukinii, papryki po 15-tym maja).

Przeczytaj też; Co siać i sadzić w maju w ogrodzie? Niektóre rośliny muszą poczekać

Kiedy kosić trawnik w maju 2024?

Dni 3, 4, 11, 12, 21, 22, a także 30, 31 maja są wskazane przez kalendarz biodynamiczny jako korzystne do koszenia trawy.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie

QUIZ majówkowy. Gdzie znajdują się te polskie atrakcje?

Pytanie 1 z 10
To tam znajduje się starożystna osada i stanowisko archeologiczne kultury łużyckiej