Kalendarz ekologicznego ogrodnika, czyli jak stworzyć własny plan prac w ogrodzie

planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Styczeń to najlepszy moment na zaplanowanie nowego sezonu siewów, sadzenia, cięcia i innych zadań ogrodnika

Planowanie jest ważną czynnością dla ogrodnika. Nawet jeżeli nie zawsze jego plany dochodzą do skutku, to sam proces spisania tego, co chcemy i co należałoby zrobić w nadchodzącym sezonie, bardzo potem pomaga w organizacji prac. Jak stworzyć kalendarz ekologicznego ogrodnika?

Od czego zacząć planowanie prac ogrodowych?

Nie martwcie się, jeśli to jest wasz pierwszy raz – przecież kiedyś trzeba zacząć i krok po kroku budować sobie obfity w notatki planer i zbierać doświadczenia. Na początek zaopatrzcie się w terminarz książkowy na nadchodzący nowy rok - polecam taki, w którym na rozkładówce dwóch stron widać cały tydzień, czyli tygodniowy, ale jeśli planujecie w nim dużo pisać, to warto mieć planer dzienny. Ja osobiście mam oba i używam ich równocześnie – w tygodniowym mam wytyczne prac, a w dziennym zapisuję prace oraz obserwacje na bieżąco.    

Tak więc z planerem i długopisem w ręku zabieramy się do pracy – styczeń to najlepszy moment na zaplanowanie nowego sezonu. Zawsze zaczynam od planowania siewów i wysadzania do ogrodu roślin jednorocznych oraz wrażliwych na przymrozki, takich jak dalie . Naj początku każdego kalendarzowego miesiąca spisuję sobie wszystko, co chciałabym mieć w ogrodzie i co można w danym miesiącu wysiać, a potem zaglądam do kalendarza biodynamicznego, który pomoże mi zorganizować terminy siewów poszczególnych roślin. Tych roślin, których nie chcę mieć w nowym sezonie na zagonach, po prostu nie zapisuję.

Dlaczego warto pracować według ekologicznego kalendarza biodynamicznego?

Nawet jeśli nie wierzymy we wpływ Słońca i Księżyca na to, co dzieje się w naszym ogrodzie, to planowanie według kalendarza biodynamicznego bardzo ułatwi organizację siewów i sadzenia każdemu ogrodnikowi.

Roślinność według cyklu miesięcznego podzielona jest na trzy grupy: liściowe, korzenne oraz owocowe i osobno jest też oznaczony czas uprawy – czyli najlepsze dni na odchwaszczanie, ściółkowanie, nawożenie gnojówkami czy inne prace związane z uprawą gleby. Rytm pracy ogrodnika według kalendarza biodynamicznego wyznaczony jest przez poszczególne kwadry Księżyca.

Posiłkując się kalendarzem biodynamicznym, w swoich planerach możecie zapisać kiedy w każdym kolejnym miesiącu w roku jest kwadra liścia, owocu, korzenia czy uprawy. Gdy już to zrobicie, to wróćcie do listy spisanych roślin na początku każdego miesiąca i wpiszcie je do odpowiedniej kwadry w danym miesiącu.

planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Kwiecień to pierwszy intensywny miesiąc dla ogrodnika

Dla przykładu podaję jak wygląda jeden z najbardziej obfitych w wysiewy, pikowanie i wysadzanie miesięcy w moim ogrodzie – kwiecień. To pierwszy miesiąc intensywnych prac w ogrodzie i z jego nadejściem zawsze cieszę się, że mam do pomocy swój wcześniej przygotowany kalendarz.

W sezonie 2021 miesiąc kwiecień rozpocznę już w marcu, ponieważ od 29 marca do 3 kwietnia mamy już kwadrę korzenia i tutaj planuję siewy nie tylko warzyw, ale i większości kwiatów jednorocznych. Poza kilkoma wyjątkami (np. kleome ciernista) kwiaty jednoroczne nie będą potrzebowały na kiełkowanie i wzrost więcej niż 6 tygodni, a to doprowadza nas akurat do 15 maja czyli tzw. Zimnej Zośki, po której mija niebezpieczeństwo przymrozków. Nie ma więc sensu siać ich wcześniej, a sianie zbyt późne też nie jest wskazane. 

Nasiona będę siała wprost do gruntu lub robiła rozsady w nieogrzewanej szklarni, a niektóre powędrują jednak na ciepły parapet w celu przyśpieszenia kiełkowania – wszystkie te uwagi dopisuję w kalendarzu.

W marcowo-kwietniowej kwadrze korzenia będę siać na rozsady, pikować i wysadzać do ogrodu: cebulę dymkę, ostatnie partie cebuli z nasion, rzodkiewkę, kalarepkę, seler, marchew, buraki oraz por i kwiaty jednoroczne. A wprost do gruntu: marchew, pasternak, pietruszkę, buraki, cebule dymkę, por, czosnek wiosenny oraz pierwsze wczesne sadzeniaki ziemniaków. Dodatkowo zacznę pędzić dalie oraz pacioreczniki.

Od 4 do 11 kwietnia  jest kwadra uprawy, a więc w całym ogrodzie będę miała oko na chwasty. Będzie też dobry czas na ewentualne przycinanie krzewów, np. borówki amerykańskiej oraz bylin na moich rabatach preriowych.

planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Kwadra liścia to świetny czas na sianie lub pikowanie sałat

Od 13 do 19 kwietnia jest kwadra liścia, a więc tutaj nadal wysiewam i pikuję kwiaty jednoroczne, których nie zdążyłam ogarnąć w kwadrze korzenia na początku miesiąca. I dodatkowo siać na rozsady, pikować i wysadzać do ogrodu będę: bazylię, sałatę, szpinak, natkę, koperek, burak liściowy, rośliny kapustne i seler liściowy. A wprost do gruntu mogę już siać: sałatę, szpinak, natkę, koperek, burak liściowy, rośliny kapustne, rukolę, zieleninę orientalną.

Od 21 do 26 kwietnia jest kwadra owocu i na ten okres planuję siew nasion pomidorów przeznaczonych do uprawy w gruncie (oczywiście pomidory zawsze muszą kiełkować w cieple, więc powędrują na parapet w domu do temp. 18-20 stopni Celsjusza. Poza tym jest to czas na siew roślin owocowych ciepłolubnych: cukinie, kabaczki, dynie, ogórki, kukurydza i w ostatnich dniach kwadry melony oraz arbuzy. Wszystkie te rośliny lubią ciepło, a więc będą kiełkowały w temp. 16-18 stopni Celsjusza i do nieogrzewanego tunelu lub szklarni trafią dopiero w trzecim tygodniu maja.

Od 28 kwietnia do 2 maja jest znowu kwadra korzenia – a więc to będzie bardzo dobry czas zrobić wszystko to, co planowałam, ale nie zdążyłam w kwietniu.

Zaplanuj pozostałe prace w ogrodzie

Oczywiście poza sianiem, sadzeniem i uprawą gleby w ogrodzie jest wiele innych ważnych prac, o których musimy pamiętać. Im więcej z nich wpiszemy sobie do planera, tym łatwiej później będzie nam je wykonać na czas – a jak wiadomo w ogrodzie często to okienko dogodnego czasu wykonania niektórych prac jest bardzo małe i zależne od pogody.

W swoim kalendarzu wpisuję takie czynności jak cięcie poszczególnych roślin (róż, żywopłotu z grabu lub bukszpanu - terminy są różne), zapisuję dogodny okres na przycinanie lawendy i czas rozpoczęcia pędzenia roślin cebulowych.

Ilość informacji w waszych planerach zależy od was, jednak sianie nasion jest najważniejsze, bo bez tego będzie trudniej osiągnąć w nowym sezonie obfite plony w warzywniku czy części kwiatowej i pełną satysfakcję z ogrodu. Tak więc od siania zacznijcie, a potem bawcie się wpisywaniem przeróżnych zadań, posiłkując się własnymi doświadczeniami z poprzednich lat lub listami prac w ogrodzie dostępnymi na licznych stronach internetowych i w czasopismach.

Stwórzcie swój własny, unikalny i personalny kalendarz ekologicznego ogrodnika, a zobaczycie jak często będziecie potem z niego korzystać i jak pięknie zorganizowany będzie wasz cenny czas podczas najbardziej intensywnych miesięcy w roku!

Przeczytaj też:

Katarzyna Bellingham
Katarzyna Bellingham

Projektantka zieleni i propagatorka ekoogrodnictwa.

Choć pracowała w ogrodzie u księcia Karola, to z szacunkiem pochyla się nad jeżem, pokrzywą czy dżdżownicą. Swój ogród na Kaszubach prowadzi zgodnie z zasadą: nie wtrącać się w życie roślin i jak najmniej ingerować w naturę. Prowadzi podcasty, bloga oraz sklep z sadzonkami warzyw, ziół i kwiatów: www.katarzynabellingham.pl

Fot. Agnieszka Majewska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE