Kalendarz ekologicznego ogrodnika, czyli jak stworzyć własny plan prac w ogrodzie

2021-01-04 8:06
planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Styczeń to najlepszy moment na zaplanowanie nowego sezonu siewów, sadzenia, cięcia i innych zadań ogrodnika

Planowanie jest ważną czynnością dla ogrodnika. Nawet jeżeli nie zawsze jego plany dochodzą do skutku, to sam proces spisania tego, co chcemy i co należałoby zrobić w nadchodzącym sezonie, bardzo potem pomaga w organizacji prac. Jak stworzyć kalendarz ekologicznego ogrodnika?

Od czego zacząć planowanie prac ogrodowych?

Nie martwcie się, jeśli to jest wasz pierwszy raz – przecież kiedyś trzeba zacząć i krok po kroku budować sobie obfity w notatki planer i zbierać doświadczenia. Na początek zaopatrzcie się w terminarz książkowy na nadchodzący nowy rok - polecam taki, w którym na rozkładówce dwóch stron widać cały tydzień, czyli tygodniowy, ale jeśli planujecie w nim dużo pisać, to warto mieć planer dzienny. Ja osobiście mam oba i używam ich równocześnie – w tygodniowym mam wytyczne prac, a w dziennym zapisuję prace oraz obserwacje na bieżąco.    

Tak więc z planerem i długopisem w ręku zabieramy się do pracy – styczeń to najlepszy moment na zaplanowanie nowego sezonu. Zawsze zaczynam od planowania siewów i wysadzania do ogrodu roślin jednorocznych oraz wrażliwych na przymrozki, takich jak dalie . Na początku każdego kalendarzowego miesiąca spisuję sobie wszystko, co chciałabym mieć w ogrodzie i co można w danym miesiącu wysiać, a potem zaglądam do kalendarza biodynamicznego, który pomoże mi zorganizować terminy siewów poszczególnych roślin. Tych roślin, których nie chcę mieć w nowym sezonie na zagonach, po prostu nie zapisuję.

Dlaczego warto pracować według ekologicznego kalendarza biodynamicznego?

Nawet jeśli nie wierzymy we wpływ Słońca i Księżyca na to, co dzieje się w naszym ogrodzie, to planowanie według kalendarza biodynamicznego bardzo ułatwi organizację siewów i sadzenia każdemu ogrodnikowi.

Roślinność według cyklu miesięcznego podzielona jest na trzy grupy: liściowe, korzenne oraz owocowe i osobno jest też oznaczony czas uprawy – czyli najlepsze dni na odchwaszczanie, ściółkowanie, nawożenie gnojówkami czy inne prace związane z uprawą gleby. Rytm pracy ogrodnika według kalendarza biodynamicznego wyznaczony jest przez poszczególne kwadry Księżyca.

Posiłkując się kalendarzem biodynamicznym, w swoich planerach możecie zapisać kiedy w każdym kolejnym miesiącu w roku jest kwadra liścia, owocu, korzenia czy uprawy. Gdy już to zrobicie, to wróćcie do listy spisanych roślin na początku każdego miesiąca i wpiszcie je do odpowiedniej kwadry w danym miesiącu.

planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Kwiecień to pierwszy intensywny miesiąc dla ogrodnika
planowanie prac w ogrodzie K. Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Kwadra liścia to świetny czas na sianie lub pikowanie sałat

Zaplanuj pozostałe prace w ogrodzie

Oczywiście poza sianiem, sadzeniem i uprawą gleby w ogrodzie jest wiele innych ważnych prac, o których musimy pamiętać. Im więcej z nich wpiszemy sobie do planera, tym łatwiej później będzie nam je wykonać na czas – a jak wiadomo w ogrodzie często to okienko dogodnego czasu wykonania niektórych prac jest bardzo małe i zależne od pogody.

W swoim kalendarzu wpisuję takie czynności jak cięcie poszczególnych roślin (róż, żywopłotu z grabu lub bukszpanu - terminy są różne), zapisuję dogodny okres na przycinanie lawendy i czas rozpoczęcia pędzenia roślin cebulowych.

Ilość informacji w waszych planerach zależy od was, jednak sianie nasion jest najważniejsze, bo bez tego będzie trudniej osiągnąć w nowym sezonie obfite plony w warzywniku czy części kwiatowej i pełną satysfakcję z ogrodu. Tak więc od siania zacznijcie, a potem bawcie się wpisywaniem przeróżnych zadań, posiłkując się własnymi doświadczeniami z poprzednich lat lub listami prac w ogrodzie dostępnymi na licznych stronach internetowych i w czasopismach.

Stwórzcie swój własny, unikalny i personalny kalendarz ekologicznego ogrodnika, a zobaczycie jak często będziecie potem z niego korzystać i jak pięknie zorganizowany będzie wasz cenny czas podczas najbardziej intensywnych miesięcy w roku!

Przeczytaj też:

Katarzyna Bellingham
Katarzyna Bellingham

Projektantka zieleni i propagatorka ekoogrodnictwa.

Choć pracowała w ogrodzie u księcia Karola, to z szacunkiem pochyla się nad jeżem, pokrzywą czy dżdżownicą. Swój ogród na Kaszubach prowadzi zgodnie z zasadą: nie wtrącać się w życie roślin i jak najmniej ingerować w naturę. Prowadzi podcasty, bloga oraz sklep z sadzonkami warzyw, ziół i kwiatów: www.katarzynabellingham.pl

Fot. Agnieszka Majewska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie