Postaw na kompleksową, bezprzewodową ochronę Twojego domu

2024-05-01 0:01 Materiał sponsorowany

Technologie bezprzewodowe opanowały wiele branż, w tym również tę związaną z instalacjami alarmowymi i automatyką budynkową. Systemy niewymagające okablowania, zdobyły popularność głównie ze względu na szybki i nieinwazyjny montaż – bez prowadzenia uciążliwych prac remontowych. A co jeśli posiadamy już system alarmowy oparty na urządzeniach przewodowych, który chcielibyśmy rozbudować? To żaden problem – przy odpowiednim doborze centrali alarmowej, z łatwością stworzymy optymalny dla siebie system hybrydowy, łączący współpracujące ze sobą czujki przewodowe i bezprzewodowe. Z jakich urządzeń warto zbudować lub o jakie uzupełnić swój system alarmowy, aby zapewnić sobie i swojej nieruchomości bezpieczeństwo na najwyższym poziomie? Zobaczmy.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL

Przede wszystkim centrala

Podstawą funkcjonowania każdego systemu alarmowego i jego „mózgiem” jest centrala alarmowa. Wśród central firmy SATEL, z urządzeniami bezprzewodowymi współpracują INTEGRA oraz PERFECTA 64 M. Czym się różnią? Dla mieszkań, domów i niewielkich firm, optymalnym rozwiązaniem będzie PERFECTA 64 M. Natomiast INTEGRA, ze względu na bardziej rozbudowane funkcje i większą liczbę możliwych do podłączenia urządzeń, polecana jest do ochrony większych obiektów, zarówno mieszkalnych, biurowych i usługowych, jak i przemysłowych. INTEGRA oferuje również możliwość korzystania z szerszego wachlarza funkcji automatyki budynkowej, a także rozszerzenia systemu o urządzenia działające w międzynarodowym standardzie KNX, oferującym automatykę na światowym poziomie. Nie oznacza to, że do mniejszego domu nie można użyć centrali INTEGRA i odwrotnie. Wyboru właściwego modelu, dokonasz wraz z instalatorem na podstawie analizy rozmiarów chronionego obiektu oraz oczekiwań użytkowników systemu. Szeroki wybór urządzeń bezprzewodowych, potrzebnych do zbudowania systemu, znajdziesz w rodzinie ABAX 2 firmy SATEL.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Istnieje kilka sposobów obsługi systemów PERFECTA 64 M i INTEGRA do wyboru: nowoczesne manipulatory z ekranem dotykowym lub klawiaturą i piloty, których używamy lokalnie, a także dedykowane aplikacje mobilne, umożliwiające obsługę zdalną

Bezprzewodowe - niezawodne

Swoją niezawodność technologia zastosowana w ABAX 2 zawdzięcza pięciu czynnikom. Pierwszy z nich, to dwukierunkowa łączność radiowa. Dzięki temu, że wszystkie wysyłane komunikaty są potwierdzane, istnieje pewność co do ich dostarczenia i wykonania polecenia. Na wysoką skuteczność łączności między urządzeniami wpływa także dywersyfikacja dróg transmisji. Odbywa się ona jednym z czterech stale monitorowanych kanałów – zawsze tym, w którym poziom zakłóceń jest akurat najniższy. Kolejnym czynnikiem decydującym o jakości komunikacji, jest zasięg pomiędzy kontrolerem a urządzeniami, wynoszący w terenie otwartym do 2000 m. Czwarty czynnik to wysoki poziom bezpieczeństwa transmisji danych. Zapewnia go zaawansowany algorytm szyfrujący – dzięki temu nie ma możliwości skopiowania ani zakłócenia sygnału. Ostatni atut ABAX 2, ale nie mniej ważny niż pozostałe, to wyjątkowo długi czas pracy baterii, nawet do ośmiu lat bez konieczności ich wymiany. Tak dobry efekt zapewnia zastosowanie zaawansowanych mechanizmów zarządzania energią. Poziom naładowania baterii jest stale monitorowany, a użytkownik z wyprzedzeniem otrzyma informację o konieczności wymiany. Na koniec dodatkowo jeszcze coś ekstra. Aktualizacja oprogramowania odbywa się zdalnie, a proces ten zachodzi w tle i nie zakłóca bieżącej pracy systemu. Nie ma konieczności zdejmowania, ani odłączania urządzeń.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Dwukierunkowa łączność radiowa, dywersyfikacja dróg transmisji, daleki zasięg, zaawansowany algorytm szyfrujący, długi czas pracy baterii – to pięć czynników zapewniających niezawodność systemom opartym na urządzeniach z rodziny ABAX 2

Zastosowanie

Urządzenia bezprzewodowe będą przydatne wszędzie tam, gdzie położenie przewodów w ścianach jest utrudnione lub niemożliwe, czyli w istniejących budynkach, w których nie chcemy lub nie możemy prowadzić prac remontowych, np. w już wykończonych wnętrzach. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy chcemy objąć nadzorem kolejne pomieszczenie lub dodać nową funkcjonalność do już istniejącego systemu, zarówno w zakresie ochrony, jak i automatyki. Dzięki temu, że urządzenia nie wymagają okablowania, możemy w każdej chwili bez problemu je dodać.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Wykrywanie ruchu przez wewnętrzne czujki APD-200 może nie tylko wywołać alarm. Gdy system nie czuwa czujki te mogą brać udział w realizowaniu funkcji automatyki. Na przykład zapalić światło gdy ktoś wejdzie do danego pomieszczenia

Jak stworzyć szczelną i pełną ochronę

Istnieje kilka obszarów, w których ABAX 2 czuwa nad bezpieczeństwem naszego domu i naszym, a które połączone w całość tworzą spójny i kompleksowy system ochrony.

Ochrona zewnętrzna i ochrona obwodowa

Ochrona zewnętrzna i obwodowa stanowią pierwszą, bardzo istotną barierę chroniącą posesję przed nieautoryzowanym dostępem. Urządzenia wchodzące w jej skład, mają za zadanie jak najwcześniejsze wykrycie intruza i podjęcie próby powstrzymania go przede wszystkim od wtargnięcia na posesję i do domu, a także wyrządzenia szkód w postaci uszkodzenia drzwi czy zbicia szyby. Jakie urządzenia najlepiej tu zastosować? Zewnętrzne czujki kurtynowe stworzą niewidzialny mur wokół ogrodzenia terenu oraz ochronią zewnętrzne ściany budynku, w których są drzwi i okna. Czujki magnetyczne dodatkowo zabezpieczą bramę wjazdową, garażową i furtkę. Do stworzenia ochrony terenu pomiędzy ogrodzeniem a domem, posłużą zewnętrzne dualne czujki ruchu.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Zalety ochrony obwodowej, w skład której wchodzą między innymi czujki magnetyczne AXD-200 w trybie otwarcia i zewnętrzne czujki kurtynowe AOCD-260, docenią właściciele psów – ich pupil może swobodnie poruszać się po domu, kiedy instalacja alarmowa jest w trybie czuwania

Ochrona wewnętrzna

Zabezpieczenie wnętrza domu zacznijmy od czujek magnetycznych i wstrząsowych, zamontowanych na drzwiach oraz oknach. Uruchomią alarm natychmiast gdy ktoś spróbuje je otworzyć. W miejscach dużych przeszkleń sprawdzi się czujka zbicia szkła, która wykrywa dźwięk zbicia szyby - zwykłej, hartowanej czy laminowanej. W przejściach wewnątrz budynku, takich jak np. drzwi między garażem a domem, również warto zastosować czujkę magnetyczną – tą drogą złodziej często dostaje się do domu. Wykrywanie ruchu w pomieszczeniach to zadanie czujek wewnętrznych, działających na podczerwień (tzw. czujek PIR) oraz czujek dualnych, łączących czujnik podczerwieni z mikrofalowym. We wnękach okiennych i drzwiowych, przydatne będą wewnętrzne czujki kurtynowe, sygnalizujące naruszenie wyznaczonej strefy, np. przez osobę próbującą wyjść przez okno czy balkon – to ważne gdy w domu są dzieci lub osoby starsze.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Dualne czujki ruchu (łączące czujnik podczerwieni z mikrofalowym) APMD-250, zdadzą egzamin w pomieszczeniach, w których znajduje się kominek lub występują przeciągi – pozwoli to uniknąć fałszywych alarmów

Ochrona przed żywiołami

Ważne z punktu widzenia ochrony mienia oraz zdrowia i życia ludzi, jest zastosowanie urządzeń identyfikujących zagrożenia takie jak pożar, zalanie czy ulatnianie się tlenku węgla. Czujki wykrywające wszystkie te niebezpieczne zdarzenia, także można znaleźć w rodzinie ABAX 2.

Instalacje bezprzewodowe SATEL
Autor: SATEL Nie należy zapominać o instalacji urządzeń alarmowych ostrzegających przed zagrożeniem ze strony żywiołów. W rodzinie ABAX 2 znajdziemy między innymi: czujkę dymu i ciepła ASD-200, czujkę zalania AXD-200 z sondą, czy czujkę tlenku węgla (czadu) ACMD-200

Automatyka domowa

Detektory należące do rodziny ABAX 2, mogą brać udział także w realizowaniu funkcji automatyki budynkowej, m.in. sterowaniu oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi, ogrzewaniem, zraszaczami, roletami czy klimatyzacją. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Partnerzy