Inteligentny dom nie musi być drogi

2024-03-01 7:40 Materiał sponsorowany

Od pewnego czasu zautomatyzowanie codziennych czynności i sprawienie, by dom stał się „smart”, nie wymagają kucia tynków, rozprowadzenia kabli czy projektowania instalacji teletechnicznej już na etapie budowy domu czy gruntownego remontu mieszkania.

Inteligentny dom TP-LINK
Autor: TP-LINK

Producenci sprzętu elektronicznego prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki żyjemy i jak mieszkamy. W tym pełnym potencjału segmencie rynku istotne miejsce zajmuje ekosystem Tapo od firmy TP-Link.

Zarządzanie

Urządzenia smart z serii Tapo od TP-Link komunikują się całkowicie bezprzewodowo, ich montaż jest bezinwazyjny (na magnes lub taśmę 3M), a obsługa systemu odbywa się przez intuicyjną aplikację dostępną w języku polskim lub popularne komunikatory głosowe (Google Assistant, Amazon Alexa).

Inteligentny dom TP-LINK
Autor: TP-LINK Kolorowe żarówki pozwolą stworzyć idealny nastrój na każdą okazję

Oświetlenie

Nowoczesne systemy oświetleniowe, eleganckie lampy i reflektory punktowe umożliwiają dostosowanie światła do charakteru oraz wystroju pomieszczenia. Niemniej jednak czasami to może nie wystarczyć. Aby podkreślić wyjątkowość danego wnętrza, warto sięgnąć po odpowiednie żarówki. Na rynku jest ich ogromna różnorodność, co sprawia, że projektowanie światła i jego barw staje się dostępne. Kreowanie indywidualnej, wyjątkowej atmosfery w salonie może być nie tylko łatwe, ale również korzystne dla środowiska oraz naszego portfela.

W portfolio TP-Link znajdziemy żarówki z gwintem E27 i GU10, a wśród nich podstawowe modele z możliwością ściemniania, jak i kolorowe, w których do wyboru mamy pełną paletę barw RGB (16 mln kolorów). Producent w swojej ofercie ma również kolorowe listwy LED, którymi można ozdobić nie tylko wybrane strefy w pomieszczeniu, ale także pojedyncze meble. Dzięki mocnej dwustronnej taśmie 3M z możliwością docinania listwa może zostać umieszczona niemal w dowolnym miejscu. Inteligentne oświetlenie ułatwia codzienne życie na wielu polach. Dzięki pełnej regulacji natężenia światła rodzice mogą na przykład ustawić taki poziom jasności światła, by dziecko mogło spokojnie zasnąć, jeśli boi się ciemności. W takiej sytuacji przyda się funkcja timera, która sprawi, że żarówka zgaśnie po upływie określonego czasu.Ciekawym rozwiązaniem są także inteligentne przełączniki, które będą sterować całym obwodem. Oznacza to, że gdy nasza lampa korzysta z kilku źródeł światła (żarówek), warto rozważyć implementację jednego przełącznika, który pozwoli uczynić lampę „smart” bez inwestowania w przykładowo pięć inteligentnych żarówek. To rozwiązanie sprawdzi się także w sytuacji, gdy w żyrandolu są na przykład żarówki Edisona, które koniecznie chcemy zachować, a nie są one akurat oferowane przez wybranego przez nas producenta rozwiązań smart.

Inteligentny dom TP-LINK
Autor: TP-LINK Urządzeniami Tapo można łatwo zarządzać z poziomu intuicyjnej aplikacji na telefon
Inteligentny dom TP-LINK
Autor: TP-LINK W przypadku jakiegokolwiek niepokojącego zdarzenia użytkownik natychmiast otrzyma powiadomienie na telefon

Czujniki

Elementy oświetleniowe w połączeniu z odpowiednimi czujnikami pozwalają w kilku prostych krokach stworzyć reguły, dzięki którym dom będzie myślał za nas. Schowany pod zlewem czujnik zalania powiadomi mieszkańców natychmiast, gdy tylko pojawi się jakakolwiek nieszczelność. Umieszczony w sypialni czujnik ruchu uruchomi delikatne światło, gdy tylko wstaniemy z łóżka. Zainstalowany przy wejściu do łazienki czujnik otwarcia drzwi rozświetli pomieszczenie, zanim się do niego wejdzie. Z kolei gdy ktoś będzie się zbliżał do schodów, kolejny czujnik włączy zainstalowaną pod barierką taśmę LED. Kiedy skończymy wykonywanie porannych czynności i zamkniemy drzwi wejściowe, wychodząc do pracy, umieszczony na nich kolejny czujnik wygasi oświetlenie w całym domu. Oświetlenie można także zaprogramować w taki sposób, by podczas nieobecności domowników żarówki i listwy zapalały się i gasły, symulując obecność właścicieli oraz odstraszając nieproszonych gości. Odległość od domu nie ma znaczenia, ponieważ oświetleniem można zarządzać z dowolnego miejsca.

Inteligentny dom TP-LINK
Autor: TP-LINK

Bezpieczeństwo

Czasy, w których monitoring instalowano jedynie w firmach, już dawno minęły. Coraz częściej na taki sposób ochrony mienia decydują się także właściciele domów i mieszkań. Dzięki kamerom możemy śledzić i rejestrować wydarzenia w najbliższym otoczeniu, chroniąc zarówno naszą własność, jak i nas samych. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt psychologiczny – sama obecność urządzenia rejestrującego obraz może skutecznie odstraszyć nieproszonego gościa.

W ofercie TP-Link znajduje się kilkanaście modeli inteligentnych kamer z serii Tapo. Producent oferuje zarówno kamery wewnętrzne, jak i zewnętrze. Różnią się one specyfikacją, każdy znajdzie więc model dopasowany do swoich potrzeb. Urządzenia mają jednak kilka cech wspólnych. Posiadają niezawodny tryb nocny, dzięki któremu kamerom nie umknie żaden szczegół także w warunkach słabego oświetlenia. Wyposażono je też w czujniki ruchu, dzięki którym użytkownik dostanie powiadomienie push w aplikacji, gdy tylko urządzenie wykryje ruch. Z kolei wbudowany alarm dźwiękowy i świetlny skutecznie odstraszy włamywacza. Ekosystem Tapo od TP-Link jest bardzo przystępny cenowo oraz banalnie prosty w montażu i zarządzaniu. Oświetlenie oraz kamery do prawidłowego działania wymagają jedynie domowej sieci wi-fi. Jeśli zdecydujemy się na pełną automatykę i będziemy chcieli tworzyć reguły za pomocą różnego rodzaju czujników – wówczas musimy zaopatrzyć się w centralkę, która pozwala na połączenie aż 64urządzeń i również jest zarządzania z poziomu intuicyjnej aplikacji na telefon.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.