Jak wprowadzić systemy smart home do już zamieszkanego domu lub mieszkania?

2024-02-29 13:05

Smart home to systemy umożliwiające zdalne sterowanie domowymi systemami i urządzeniami. Dzięki nim zwiększa się komfort użytkowania domów i mieszkań. Urządzenia monitorujące i sterujące można zamontować nie tylko w nowobudowanych obiektach, ale także w istniejących. Jak zainstalować smart home w użytkowanych już domach i mieszkaniach?

Smart home w mieszkaniu
Autor: GettyImages Inteligentnym oświetleniem możemy sterować zarówno przez smartfona, jak i dzięki pilotowi

Spis treści

  1. Od czego zacząć?
  2. Jak działa bezprzewodowy smart home?
  3. Jakie są najpopularniejsze urządzenia smart home?
  4. Jaki jest najprostszy system smart home?
  5. Centrala – mózg inteligentnego domu
  6. Jaki zaawansowany zestaw smart home na start?
Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany

Idea systemu smart home to możliwość sterowania różnymi domowymi urządzeniami z jednego punktu w domu lub zdalnie z komputera, tabletu lub telefonu komórkowego. Wygodę i funkcjonalność systemu doceniło już miliony użytkowników, stąd ciągle wzrastająca popularności i nowości wprowadzane przez producentów.

Od czego zacząć?

Do istniejących domów polecane są systemy bezprzewodowe oparte na komunikacji poprzez domową sieć wi-fi lub, żeby jej nie obciążać, inne systemy łączności bezprzewodowej. Taki sposób połączenia ułatwia nie tylko montaż systemu, ale i jego późniejszą modernizację i rozbudowę. Każde urządzenia w razie potrzeby można zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Jak działa bezprzewodowy smart home?

Sprawne działanie urządzeń bezprzewodowych wymaga połączenia z siecią bezprzewodową. Może to być domowa sieć wi-fi, bluetooth lub sieci oparte o inne technologie komunikacyjne, np. ZigBee, Z-Wave, Matter. Korzystanie z domowej sieci jest możliwe tylko przy mniej rozbudowanych systemach, a do sterowania wystarczy aplikacja w telefonie. Złożone systemy smart home działają w oparciu o własną sieć, której źródłem jest główne urządzenie sterujące, zwane centralą, które także łączy się z domowym wi-fi, ale jedynie w przypadku, kiedy steruje się urządzeniami zdalnie, spoza domu. Dla sprawnej komunikacji zdalnej dla rozbudowanego systemu potrzebna jest sieć wi-fi o dużej przepustowości i odpowiedni router.

Jakie są najpopularniejsze urządzenia smart home?

Do najbardziej popularnych elementów systemów smart home należą:

  • inteligentne żarówki i listwy LED,
  • gniazdka elektryczne Smart Plug,
  • czujniki – gazu, zalania, tlenku węgla, ruchu, otwarcia okien/drzwi,
  • kamery IP,
  • inteligentne termostaty.

Umożliwiają zdalne zarządzanie domem lub przesyłanie informacji o jego zagrożeniach. Za pomocą inteligentnych żarówek możemy sterować światłem w domu podczas naszej nieobecności. Podłączony do inteligentnego gniazdka elektrycznego piekarnik czy kuchenkę mikrofalową można włączyć i podgrzać znajdującą się wewnątrz potrawę na czas, kiedy wrócimy do domu. Termostatem smart będziemy mogli sterować temperaturą w pomieszczeniach domu i mieszkania. Zdalną kamerą podejrzymy, czy nie dzieje się coś groźnego w domu podczas nieobecności, podobnie jak czujnik ruchu czy otwarcia okien/drzwi.

Jaki jest najprostszy system smart home?

W najprostszym systemie urządzeń smart home rolę centralki przejmuje tablet lub smartfon i aplikacja do sterowania urządzeniami. To dobry sposób na początek „zabawy” w inteligentny dom, ale nie jest już wskazany na etapie zaawansowanym. Można kupić kilka urządzeń typu smart, a najlepiej nadają się do tego żarówki, gniazdka, kamera, elektroniczne termostaty, czujniki. Najlepiej żeby pochodziły od tego samego producenta i żeby ich sterowanie zapewniała jedna aplikacja. Będzie je można potem wykorzystać w bardziej rozbudowanym systemie z centralą, której zakup jest niezbędny w bardziej rozbudowanych systemach.

Trzeba także zwrócić uwagę, aby te pierwsze zakupione urządzenia były wielozakresowe i mogły łączyć się nie tylko z domową siecią wi-fi, ale także poprzez inny protokół komunikacyjny taki jak ZigBee czy Z-Wave; dzięki temu wykorzysta się je później do współpracy z centralą niezależnym systemem komunikacji.

Centrala – mózg inteligentnego domu

Sercem systemu inteligentnego domu jest centrala, która integruje go i zapewniają sterowanie z jednego miejsca. Wyposażona jest w dotykowy panel z czytelnym i intuicyjnym interfejsem, który umożliwia dostęp do ustawień wszystkich urządzeń systemu, np. inteligentnych gniazdek, videodomofonu, regulatorów temperatury w pomieszczeniach. Dostęp do funkcji centrali możliwy jest także z zewnątrz, dzięki aplikacji na smartfonie. To właśnie jest najważniejsza zaleta systemu, czyli możliwość zarządzania i kontroli funkcjami urządzeń w domu nawet z drugiego końca świata. Centrala musi mieć możliwość blokowania przed niepożądanym dostępem, np. przed dziećmi. Cena uzależniona jest od ilości dostępnych funkcji i zaawansowania technologicznego. Proste urządzenia są dostępne już od kilkuset złotych.

Jaki zaawansowany zestaw smart home na start?

Dystrybutorzy systemów często oferują zestawy na start obejmujące centralę oraz kilka urządzeń. Przykładowy zestaw może zawierać:

  • centralę
  • 2 inteligentne gniazdka,
  • 3 inteligentne żarówki,
  • 3 głowice termostatyczne,
  • czujnika zalania wodą,
  • czujnika ruchu,
  • czujnika otwarcia drzwi/okien.

Centrala powinna mieć możliwość podłączania sieciowego kolejnych urządzeń. Dobrze również wybrać taką, która pozwoli na komunikację w jeszcze bardziej rozbudowanym systemie opartym o kolejną centralę, np. zarządzającą tylko systemem alarmowym. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń domowych, warto skorzystać z oferty polecanych i renomowanych producentów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.