Najpopularniejsze urządzenia w inteligentnym domu: systemy Smart Home

2023-07-10 13:40
smart home sterowanie
Autor: Małgorzata Góra Instalacje (grzewczą, oświetleniową, alarmową) i rozmaite domowe urządzenia (AGD, RTV, okna dachowe, rolety, bramę garażową i wjazdową, furtkę etc.) można dziś połączyć we wspólny system i sterować nimi zdalnie i/lub za pośrednictwem smartfona z odpowiednią aplikacją. Projekt: Arkadiusz Strzelecki, Remek Strzelecki / RAAS Architekci

W inteligentnym domu znajdziemy wiele współpracujących ze sobą urządzeń. Systemy Smart Home przynoszą wiele korzyści. Zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają życie wyręczając z codziennych obowiązków, a także pozwalają oszczędzać pieniądze. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Systemy Smart Home przynoszą wiele korzyści. Dzięki nim poprawia się nasz komfort życia, gdyż wielu rzeczy po prostu nie musimy już wykonywać samodzielnie. Domowa instalacja, reagując na zmieniające się warunki, automatycznie zamyka i otwiera okna, włącza światło, steruje pracą odbiorników elektrycznych i reguluje temperaturę. Dzięki systemowi Smart Home możemy też oszczędzać pieniądze. Inteligentny dom pozwala zredukować koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem, a także zabezpiecza zainstalowane sprzęty przed awariami związanymi np. z przepięciem czy zalaniem. Właściciele inteligentnych domów to też ludzie mniej zestresowani. Wpływ na to mają systemy zabezpieczające domowników oraz ich mienie przed włamaniem, pożarem oraz innymi niebezpieczeństwami. Akcesoria Smart Home cieszące się największą popularnością wśród klientów to w pierwszej kolejności urządzenia dbające o bezpieczeństwo. Następne na liście są elementy sterujące temperaturą w domu, po nich znajdują się wszelkiego typu czujniki, dalej jest inteligentne oświetlenie i gniazda elektryczne. Z raportu opracowanego przez serwis Oferteo.pl dowiadujemy się, że w 2019 r. pośród najpopularniejszych urządzeń typu smart, na podium znalazły się:

  • inteligentny alarm,
  • sterowanie ogrzewaniem,
  • inteligentne czujniki, np. czadu czy otwartego okna.
Oświetlenie Kanlux
Autor: Kanlux

Monitoring i inteligentny alarm

Pośród systemów automatyki, w jakie można wyposażyć inteligentny dom, największą popularnością cieszą się te odpowiedzialne za bezpieczeństwo domowników i mienia. Instalacja alarmowa połączona z monitoringiem wideo umożliwia podgląd na żywo całej posesji, a w przypadku próby włamania automatycznie włącza oświetlenie, sygnalizację alarmową, a do właściciela domu wysłane zostaje powiadomienie. Można ją tak skonfigurować, aby o próbie włamania informowana była również ochrona oraz zaufane osoby znajdujące się w pobliżu.

Przeczytaj też:

Zabezpieczenia antywłamaniowe: bariery i kamery zewnętrzne >>>

System kontroli dostępu oparty na inteligentnym domofonie i kamerach monitoringu umożliwia właścicielowi zdalne obserwowanie domu i jego otoczenia bez względu na to, gdzie aktualnie się znajduje. Urządzenia łączą się za pośrednictwem internetu ze smartfonem, na którym zainstalowana jest dedykowana aplikacja. Na ekranie telefonu można zobaczyć obraz z kamery zamontowanej przy furtce, porozmawiać z czekającą tam osobą, a gdy zajdzie taka potrzeba – zdalne zwolnić rygiel lub otworzyć bramę wjazdową. Kontaktujący się z nami gość nie zdaje sobie przy tym sprawy, że właściciela aktualnie nie ma w domu. Współczesne kamery pracują w wysokiej rozdzielczości (także po zmroku), potrafią zarejestrować wizerunek osób dzwoniących do drzwi zarówno w postaci klipów wideo, jak i zdjęć.  

Instalację alarmową można wyposażyć w detektory ruchu, które w przypadku wykrycia jakiejkolwiek aktywności wyślą powiadomienie na smartfon właściciela. Inteligentny dom jest też w stanie podjąć próbę zmylenia i odstraszania potencjalnych włamywaczy. Symulowana może być obecność domowników za pomocą automatycznego włączania świateł, muzyki, telewizora, czy też podnoszenia i opuszczania antywłamaniowych rolet okiennych.

Smart Home: inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne sterowanie temperaturą wewnątrz pomieszczeń to drugi pod względem popularności system Smart Home. Optymalna temperatura jest dla człowieka jednym z podstawowych czynników pozwalającym zdrowo żyć. Niestety, utrzymanie właściwej temperatury w budynku nie jest proste. Na szczęście z pomocą przychodzą systemy inteligentnego domu, pozwalające indywidualne sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego z jakiego źródła energii cieplnej korzystamy, możliwe jest zainstalowanie zaworów sterujących pracą grzejników czy też mat podłogowych. Rozlokowane w pomieszczeniach czujniki temperatury kontrolują pracę głowic zaworowych, ciepło jest doprowadzane w określonych porach dnia tylko tam, gdzie jest potrzebne. W ten sposób, wykorzystując inteligencję systemu ogrzewania, można optymalnie zarządzać energią cieplną, kontrolować koszty i oszczędzać pieniądze.

Przeczytaj też:

Inteligentne sterowanie temperaturą: energooszczędne instalacje >>>

„Sprytne” ogrzewanie potrafi wykryć otwarte okno (musi ono być wyposażone w kontaktron) i natychmiast zredukować ogrzewanie, w celu uniknięcia niepotrzebnego zużywania energii. Dzięki rozlokowanym czujnikom, klimat wewnątrz dostosowywany jest od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz lub czy w pomieszczeniach przebywają domownicy. Pracę instalacji można programować, tworzyć harmonogramy i scenariusze, pozwalające sterować zarówno źródłem ciepła (np. kocioł) jaki i poszczególnymi grzejnikami. Kontrolowanie ogrzewania może się odbywać automatycznie, za pomocą naściennych paneli kontrolnych, zdalnie pilotem lub aplikacją w smartfonie.

System inteligentnego domu. Na czym polega?
warto wiedzieć

Protokoły łączności bezprzewodowej Z-Wave i Zigbee

Najpopularniejsze protokoły bezprzewodowej komunikacji radiowej Z-Wave i Zigbee umożliwiają połączenie wielu różnych komponentów w system inteligentnego domu. Działają w oparciu o sieć typu “mesh”, w której każde zgodne urządzenie pełni rolę rutera przesyłającego dane w wewnętrznej sieci bezprzewodowej, którą można porównać do sieci Wi-Fi. Urządzenia te są zasilane bateryjnie, pobierają mało prądu, są szybkie i mają duży zasięg wynoszący nawet 100 m. Układ zainstalowany np. w inteligentnym gniazdku sieciowym zgodnym z Z-Wave składa się m.in. z procesora, pamięci oraz nadajnika i odbiornika radiowego. System jest stosowany przez kilkuset producentów domowych urządzeń elektrycznych z całego świata, m.in. LG, Intel, Panasonic, Samsung, General Electric, Bosch itd., oraz producentów systemów ogrzewania (Danfoss), oświetlenia (Osram), bram garażowych i okien (Fakro). Nad kompatybilnością urządzeń z kontrolerami czuwa firma Silicon Labs. Wszystkie urządzenia wyposażone w układ Z-Wave mogą być sterowane programowanym pilotem. Systemy te są proste w instalacji i rozbudowie. Komponenty można instalować zarówno w domach dopiero powstających, jak również już istniejących. Protokoły Z-Wave i Zigbee różnią się maksymalną liczbą podłączonych do sieci urządzeń, częstotliwością, zasięgiem i prędkością przesyłania danych. Wspólną cechą obu protokołów jest to, że wszystkie zainstalowane urządzenia łączą się z centralką, sterowaną za pomocą smartfona przez sieć Wi-Fi. Czas nieprzerwanej pracy na bateriach pojedynczego urządzenia wynosi ok. 2 lat.

Oświetlenie liniowe Kanlux
Autor: Kanlux

Inteligentne czujniki i detektory w systemach Smart Home

Kolejne na liście najpopularniejszych systemów Smart Home są wszelkiego rodzaju czujniki i detektory. W celu jeszcze lepszej ochrony domu i przebywających w nim osób, można rozmieścić w pomieszczeniach zdalnie kontrolowane czujniki wilgoci, zadymienia, dwutlenku węgla, gazu oraz czadu. Detektory te pozwalają zapobiec zalaniu (automatyczne zamykany jest główny elektrozawór wodny), powstaniu pożaru (aktywowany jest alarm i powiadamianie właściciela oraz odpowiednich służb), a nawet zatruciu tlenkiem węgla. Inteligentne sterowanie oknami współpracujące z czujnikami zadymienia lub czadu, w przypadku wykrycia przekroczonych dopuszczalnych wartości stężenia, natychmiast otworzy okna w celu przewietrzenia pomieszczeń. Oprócz tego dostaniemy alarmowe powiadomienie.  

Dodatkowo można zainstalować czujniki jakości powietrza, pozwalające monitorować stężenie pyłów zawieszonych wewnątrz pomieszczeń. Gdy wykryty zostanie przekroczony ich poziom, system powiadomi właściciela za pośrednictwem mobilnej aplikacji, jednocześnie uruchamiając wentylację, oczyszczacz powietrza i nawilżacz. Przy wejściu na posesję, na podjeździe, tarasie czy w ogrodzie zainstalować można czujniki temperatury i wilgotności powietrza oraz gruntu, opadów deszczu, siły wiatru, nasłonecznienia i wyładowań atmosferycznych. Pozwalają one kontrolować oświetlenie, instalację nawadniającą, okna, rolety i markizy, a zimą podgrzewanie chodnika, schodów i podjazdu do garażu.  

Czujniki ruchu włączą oświetlenie tylko w tych częściach ogrodu, w których aktualnie przebywają domownicy, a czujniki nasłonecznienia i temperatury powietrza połączone z systemem podgrzewania wody w basenie zadbają, aby kąpiel była zawsze komfortowa. W sytuacji, gdy zbliżać się będzie burza, czujniki wyładowań atmosferycznych odnotują ich sygnały, a czujnik siły wiatru poinformuje gdy podmuchy przekroczą ustaloną wartość. W reakcji na to system inteligentnego domu złoży markizy i pozamyka wszystkie okna. Czujniki wilgotności gleby oraz opadów deszczu sterować będą instalacją automatycznego podlewania.

Sterowanie oświetleniem w systemie Smart Home

Następnym w rankingu najpopularniejszych systemów Smart Home jest sterowanie oświetleniem. Zwiększa ono komfort oraz redukuje wydatki na energię elektryczną. Instalacja składa się z różnych źródeł światła, kontrolowanych za pomocą aplikacji mobilnej współpracującej z systemową centralką. Zdalnie sterowana może być praca żarówek, plafonów, lamp i taśm z diodami LED. Oprócz punktów świetlnych, do systemu włączyć można akcesoria dodatkowe, takie jak włączniki, ściemniacze i czujniki ruchu. Poszczególnymi punktami oświetlenia można sterować indywidualnie lub łączyć je w grupy np. oświetlania w salonie lub w innych pomieszczeniach, tarasu i elewacji domu, podjazdu i ścieżki czy też iluminacji ogrodowej. Montaż systemu inteligentnego sterowania oświetleniem można wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców i przebudowy instalacji elektrycznej. Wystarczy zastąpić tradycyjne żarówki inteligentnymi odpowiednikami, podłączyć mostek sterujący do routera Wi-Fi, ewentualnie rozmieścić w pomieszczeniach bezprzewodowe włączniki czujniki i ściemniacze, a na koniec skonfigurować pracę wszystkich tych elementów za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Inteligentne gniazdka elektryczne

Niewiele mniej popularne od inteligentnych żarówek są inteligentne gniazda elektryczne. Dzięki nim można bez kosztownego przerabiana instalacji elektrycznej unowocześnić dom lub mieszkanie, zyskując możliwość sterowania podłączonymi sprzętami. Inteligentne gniazdo to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umieszcza się w tradycyjnym gnieździe 230V. Dzięki niemu możliwe jest zdalne kontrolowanie przepływu prądu elektrycznego, a co za tym idzie, funkcjonowania podłączonego do gniazda odbiornika. Inteligentne gniazdko zapewnia bezpieczeństwo. Pozwala wykrywać usterki, powiadamia o niewłaściwym działaniu podłączonego doń urządzenia i w razie potrzeby umożliwia jego natychmiastowe odłączenie od zasilania. Modele wyposażone w czujniki przegrzania potrafią monitorować temperaturę gniazda, a w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy zaalarmują właściciela. Inną funkcjonalnością mającą wpływ na bezpieczeństwo jest wykrywanie zwarcia. Gdy to nastąpi, zasilanie zostanie odcięte.

Korzystanie z inteligentnych gniazdek może być sposobem na oszczędzanie. Ich zaletą jest możliwość kontrolowania zużycia energii elektrycznej. Wyższej klasy modele gniazd dostarczają na smartfon informacje statystyczne i wizualizują poziom poboru energii. Można je programować, ustawiać harmonogram włączania i wyłączania, np. wyłączyć je zdalnie, gdy nadciąga burza lub odłączyć na noc. Gniazda mogą korzystać z różnych standardów komunikacji bezprzewodowej, np. zgodnych z protokołem Z-Wave.

Inteligentne gniazdko nie jest skomplikowane w montażu, nie trzeba znać się na elektryce, wystarczy umieścić je w gnieździe ściennym, a następnie podłączyć do niego urządzenie elektryczne. Elektronika gniazdka za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego komunikuje się z centralką i dalej przez internet ze smartfonem właściciela. Za jego pomocą można kontrolować dostarczanie energii elektrycznej do poszczególnych gniazd, włączać i wyłączać podłączone urządzenia. Aplikacja poinformuje też właściciela, gdy nastąpi przepięcie lub „wyskoczą” korki.

Kogo musisz wpuścić do mieszkania

Pytanie 1 z 8
Czy policjant może wejść do naszego mieszkania bez nakazu?
policja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany