Smart home: sterowanie oknami i przesłonami

2020-08-19 13:51
Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Internorm W nowoczesnych domach są wielkie przeszklenia z przesłonami. Wygodnie jest móc sterować nimi eleketrycznie

Coraz więcej elementów wyposażenia domu można obsługiwać automatycznie. Jednym z nich są okna oraz przesłony na nich zamontowane, np. rolety lub żaluzje.

Ważnymi elementami nowoczesnego smart domu są systemy sterujące wyposażeniem stałym budynku, to jest bramą oraz oknami i zamontowanymi do nich dodatkowymi elementami ich wyposażenia. Okna sterowane elektrycznie stanowią ważny element inteligentnego domu. Można je łatwo włączyć w system automatyki, który zwiększy komfort i bezpieczeństwo oraz pozwoli kontrolować doświetlenie pomieszczeń, a także oszczędzać energię.

W inteligentnym domu można wyposażyć w zdalny system sterowania zarówno okna elewacyjne, jak i okna dachowe. To pozwoli przewietrzyć pomieszczenia, zanim wrócimy do domu, jak również zamknąć okna w razie nagłego wiatru lub deszczu. W przypadku okien zamontowanych wysoko na połaci dachu zastosowanie automatyki jest niezbędne, żeby można było z nich korzystać. W siłowniki elektryczne można wyposażyć też wielkie skrzydła przesuwnych drzwi tarasowych. W energooszczędnym domu nie powinno zabraknąć automatycznych przesłon na oknach i drzwiach tarasowych. Rolety albo żaluzje fasadowe można zaprogramować tak, żeby zasłaniały okno o określonej porze wraz ze wzrostem nasłonecznienia, a odsłaniały je przed wieczorem.

Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Siegenia Bardzo wygodne jest zdalne sterowanie wielkimi skrzydłami przesuwnych drzwi tarasowych. Można je wyposażyć w czujnik ruchu, żeby nie przycięły bawiących się dzieci lub zwierząt
Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Anwis Gdy latem, idąc do pracy, zamkniemy rolety, wnętrze domu nie będzie się nagrzewać

Inteligentne okna znaczy też energooszczędne

Nowoczesne okna powinny być energooszczędne. Mają ciepłe profile i jeszcze lepiej izolujące pakiety szybowe. Żeby poprawić ten efekt, dobrze jest okna wyposażyć w zdalnie sterowane przesłony. Dzięki nim latem można chronić pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrostem temperatury, a zimą w słoneczne dni można wnętrza dogrzewać pasywnie energią światła słonecznego. Takie działanie może być uruchamiane automatycznie o zaprogramowanej godzinie. Wiele systemów sterowania oferuje dodatkowe czujniki pogodowe – reagujące na zmianę temperatury, stopień nasłonecznienia, deszcz lub wiatr. Dzięki nim rolety lub żaluzje zostaną rozwinięte, gdy temperatura podniesie się do wskazanego poziomu albo wzrośnie stopień nasłonecznienia. Mając tak wyposażone okna, możemy pozwolić sobie na wielkie przeszklenia nawet na południowej elewacji.

Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Anwis Okna mogą być wyposażone w przesłony sterowane elektrycznie

W systemach inteligentnego domu to, co dzieje się z oknami i ich przesłonami, można sprząc z innymi elementami wyposażenia domu, żeby zmniejszyć zużycie energii. Zamknięcie rolet zewnętrznych w chwili wychodzenia z domu może być sygnałem do wyłączenia grzejników i oświetlenia. System sterowania można zaprogramować tak, żeby o określonej porze przed powrotem do domu włączyć ogrzewanie, a sygnał otwierania bram wjazdowej i garażowej będzie podnosił również żaluzje lub rolety na oknach.

Przeczytaj też:

Jak sterować ogrzewaniem i temperaturą >>>

Inteligentny dom - Smarthome
Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Okpol Okna dachowe lub drzwi tarasowe zamkną się, gdy czujniki zarejestrują krople deszczu albo powiewy wiatru

Systemowy smart home

Każde okno, roleta lub żaluzja jest wyposażone w osobny siłownik, więc można nim sterować niezależnie od innych. W systemach sterowania można również grupować urządzenia i np. wszystkie rolety na danej elewacji uruchamiać jednym sterownikiem. Siłowniki mogą być stosowane w oknach obrotowych i uchylno-obrotowych. Mają zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, które kontrolują prawidłowość domknięcia okna. Komunikacja między urządzeniami może się odbywać za pośrednictwem instalacji przewodowej (przez dodatkowe przewody magistralne) lub bezprzewodowo falami radiowymi (na przykład systemem komunikacji bezprzewodowej Z-Wave). Instalacja przewodowa jest zasilana prądem elektrycznym 230 V i sterowana pilotem lub przełącznikami naściennymi.

Przeczytaj też:

Sprytne żarówki: inteligentne oświetlenie w domu >>>

Jeśli planujemy budowę domu inteligentnego, w którym będziemy chcieli wykorzystać różne urządzenia sterowane elektrycznie, warto zdecydować się na jeden system. Wtedy obsługa okien, rolet, drzwi, grzejników, oświetlenia itp. będzie mogła współgrać ze sobą.

Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Schuco Drzwi tarasowe mogą mieć mechanizm sterowania ukryty w profilach

Automatyka dla domu

Systemy inteligentnego domu są bardzo różnorodne, tak żeby każdy właściciel domu mógł wybrać odpowiadający mu wariant. Przez wiele lat do sterowania oknami i przesłonami najpopularniejsze było używanie pilotów albo włączników ściennych z klawiaturą. Wygodne jest również korzystanie z obsługiwanych intuicyjnie paneli dotykowych z wyświetlaczem LCD. Teraz prym wiodą smartfony i aplikacje, które można pobrać z internetowej strony producenta, żeby sterować urządzeniami. Oprogramowanie jest tworzone indywidualnie zależnie od wyposażenia konkretnego domu i potrzeb klienta. Zdalne sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych pozwala również sprawdzić stan okien i przesłon w danym momencie, a jeśli zapomnieliśmy np. zamknąć żaluzje, zrobimy to z poziomu smartfona.

Okna i przesłony sterowane elektrycznie
Autor: Siegenia Bardzo wygodne jest zdalne sterowanie oknami i przesłonami z użyciem smartfona

Sterowanie oknami i przesłonami a bezpieczeństwo domu

Komfort i wygoda to nie wszystko. Zdalne sterowanie elektryczne staje się koniecznością, gdy okna są zamontowane na dużej wysokości, poza zasięgiem użytkownika (np. dachowe). Kiedy są inteligentne – dodatkowo strzegą bezpieczeństwa domowników. Zintegrowany z systemem sterownik wraz z czujnikami zadymienia lub czadu, w razie wykrycia przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia gazów, natychmiast otwiera okna w celu przewietrzenia pomieszczeń. Dodatkowo system wysyła powiadomienie alarmowe. Inteligentne rolety są w stanie współpracować ze stacją pogodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą na bieżąco reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne, np. zamykać się samoczynnie, gdy intensywnie świeci słońce albo zbliżają się burza czy gradobicie. Użytkownik może być informowany o wszystkich tych sytuacjach za pośrednictwem smartfona, ale też na przykład zmianą koloru oświetlenia w pomieszczeniach. Kontrolowanie pracy okien i ich akcesoriów może się odbywać za pomocą pilota, telefonu, tabletu, gestów, a także poleceń głosowych. Mogą one być też sterowane automatycznie według skonfigurowanego harmonogramu lub wskazań czujników.

Okna i drzwi tarasowe wyposażone w kontaktrony mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie domu przed włamaniem. Nieuprawniona próba otwarcia takiego okna spowoduje uruchomienie alarmu. Jeśli na oknach zainstalujemy rolety antywłamaniowe, zwiększymy ich odporność na włamanie. Ale nawet próba podważenia standardowej rolety lub żaluzji, wpiętych w system zarządzania domem, również podniesie alarm.

Co wiesz o inteligentnych instalacjach

Pytanie 1 z 6
Inteligentny dom to system, który:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie